Люди звертаються в прокуратуру…
Робота зі зверненнями громадян у Ковельській місцевій прокуратурі упродовж 2017 року проводилась відповідно до вимог Конституції України, Закону України «Про звернення громадян» та діючої Інструкції про порядок розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора України №9 від 21.06.2011, узагальнень Генеральної прокуратури, прокуратури Волинської області та відповідних інформаційних листів.
Упродовж 2017 року у Ковельську місцеву прокуратуру надійшло 476 звернень громадян, 224 з яких вирішено оперативними працівниками прокуратури, надійшло та розглянуто 2 запити на інформацію.
Відповідно до статистичних даних, у 2017 році кількість звернень громадян, що надійшли в Ковельську місцеву прокуратуру, зменшилась у порівнянні з 2016 роком на 654 звернення.
Зменшення статистичних даних щодо звернень громадян, які надійшли до Ковельської місцевої прокуратури, викликане реформуванням органів прокуратури. Згідно із законодавчими змінами органи прокуратури позбавлені повноважень щодо проведення перевірок в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, а обсяг повноважень органів прокуратури та порядок їх реалізації визначений ст. 131-1 Конституції України та Законом України «Про прокуратуру».
У 2017 році до апарату Ковельської місцевої прокуратури надійшло 270 звернень: 161 з яких вирішено (3- задоволено) і 105 направлено до інших відомств для вирішення, заявникам повернуто або залишено без розгляду 4 звернення, 3 - виключено із обліку у зв’язку з внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Водночас у 2016 році до апарату Ковельської місцевої прокуратури надійшло 699 звернень: 313 з яких вирішено (11 - задоволено), 305 - направлено до інших відомств для вирішення, 81 повернуто заявнику на підставі ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» та 5 звернень виключено з обліку, у зв’язку з внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Звернення, вирішені у 2017 році, відносяться до категорій: з питань досудового розслідування – 60, з питань надання правової допомоги – 1, представництва інтересів громадян та держави в суді – 2, з питань додержання законодавства при виконанні рішень судів та інших органів – 2, з питань нагляду за додержанням кримінального виконавчого законодавства - 19.
За 2016 рік до категорії з питань досудового розслідування віднесено 132 звернення, а з питань представництва інтересів громадян та держави в суді – 11.
Установлено, шо кількість звернень громадян, що надійшли до апарату Ковельської місцевої прокуратури у 2017 році (270), значно менша, ніж у 2016 році (699). Кількість задоволених звернень упродовж 2017 року також значно знизилась з 11 до 3 звернень. Усі задоволені звернення стосуються питань якості досудового розслідування у кримінальних провадженнях та передчасного прийняття рішень про їх закриття.
Причинами та передумовами надходжень звернень на окремих напрямках діяльності зумовлено неналежним станом, на думку заявників, додержання вимог чинного законодавства під час досудового розслідування, неповними та необґрунтованими розглядами скарг органами державної влади, місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання, порушення інтересів держави та необхідність їх захисту у суді.
Так, в минулому році до апарату місцевої прокуратури надійшло звернення гр-ки Г. з приводу бездіяльності Ковельської міської ради з питання руйнування будинку та ліквідації наслідків його підтоплення.
Місцевою прокуратурою заявниці роз’яснено, що Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 суттєво змінено форму реалізації повноважень органів прокуратури, зокрема, позбавлено повноважень щодо проведення перевірок у порядку нагляду за додержанням та застосуванням Законів.
Положеннями ст. 131-1 Конституції України та Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням та застосуванням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами у формі представництва лише інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Вказаними законами органи прокуратури не наділені повноваженнями здійснювати перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У ході розгляду її звернення не встановлено підстав для вжиття прокуратурою заходів представницького характеру в інтересах держави.
Крім цього, заявниці роз’яснено, що згідно з ст. 55 Конституції України вона праві самостійно звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів або скористатись правом на безоплатну правову допомогу відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».
l
Також в 2017 році апаратом місцевої прокуратури на підставі ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» та Інструкції про порядок розгляду звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора України № 9 гн від 27.12.2014, двічі повертались для належного оформлення звернення заявникам, як такі, що не відповідають вимогам Закону. Звернення повертались на адресу для листування, зазначену заявниками на поштовому конверті. При цьому заявникам роз’яснено, що відповідно до вимог ст. 5 названого вище Закону та вказаної Інструкції у зверненні має бути викладено суть порушеного питання або у ньому мають міститись дані, необхідні для прийняття обґрунтованого рішення, звернення, оформлені без дотримання зазначених вимог, повертаються заявнику.
Заяви, вирішення яких відноситься до компетенції інших органів, направляються за належністю упродовж 5-ти днів з дня їх надходження у прокуратуру.
Переважна більшість звернень, що надійшли у 2017 році до усіх відділів та апарату місцевої прокуратури, стосувались питань, вирішення яких безпосередньо не відноситься до компетенції органів прокуратури. Причиною такого надходження є недостатня правова обізнаність громадян. Утім, з кожним роком тенденція таких звернень суттєво знижується і звернення стосуються в основному з питань здійснення досудового розслідування.
Прокурорськими працівниками постійно у тому числі і через засоби масової інформації, на особистих прийомах громадян проводиться роз’яснювальна робота щодо повноважень органів прокуратури з питань розгляду звернень громадян.
Як встановлено із наглядових проваджень по зверненнях громадян, зокрема з пояснень заявників, однією з причин написання ними заяв до прокуратури стало незнання норм чинного законодавства з тих чи інших питань, та, як наслідок, хибна думка особи про порушення її конституційного права чи інтересу. Іншою причиною слід вважати те, що звернення громадян до органів прокуратури викликано рекомендацією сторонніх осіб про необхідність такого звернення.
l
З метою підвищення ефективності стану досудового розслідування у кримінальних провадженнях, зменшення надходження обґрунтованих скарг на дії слідчих відділів поліції та задля зниження рівня злочинності у 2017 році місцевою прокуратурою вжито відповідних організаційних та координаційних заходів. Так, двічі керівником місцевої прокуратури організовано та проведено спільні наради керівників правоохоронних органів, в ході проведення яких прийнято низку спільних заходів, в тому числі спрямованих на покращення якості слідства у кримінальних провадженнях.
Також у місцевій прокуратурі постійно на оперативних нарадах у керівника прокуратури, його першого заступника та заступників заслуховується стан слідства та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях. У 2017 році проведено більше 20 оперативних нарад при керівнику прокуратури та його заступниках, під час яких заслухано стан слідства у кримінальних провадженнях.
Місцевою прокуратурою у 2017 році скеровано 10 листів начальнику ГУНП у Волинській області про усунення порушень вимог КПК України та притягнення до дисциплінарної відповідальності слідчих СВ, розміщених на території обслуговування місцевої прокуратури, за результатами розгляду яких 26 слідчих притягнуто до дисциплінарної відповідальності, до 12 слідчих застосовано депреміювання.
Про проблемні питання, які виникають в ході розгляду звернень громадян, керівником місцевої прокуратури зазначається на навчаннях прокурорських працівників, які проводяться в приміщенні апарату прокуратури двічі на місяць.
Варто зауважити, що в Ковельській місцевій прокуратурі організовано роботу з забезпечення приймання, реєстрації електронних та усних звернень, що надійшли на телефон «гарячої лінії» Ковельської місцевої прокуратури.
Електронна пошта Ковельської місцевої прокуратури: kovel_prok@pvo.gov.ua. Телефон «гарячої лінії» місцевої прокуратури: (0252) 5-93-80.
Упродовж 2017 року звернення вказаної категорії не надходили та відповідно не розглядались. У 2016 році до прокуратури надходило одне таке звернення, яке скеровано для розгляду в поліцію за належністю.
У місцевій прокуратурі та її відділах в загальнодоступному для громадян місці розміщені графіки прийому, тексти Законів України “Про звернення громадян”, “Про прокуратуру”, «Про доступ до публічної інформації», скриньки для звернень.
Керівником місцевої прокуратури в 2017 році двічі надавалась інформація відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», яка надходила до апарату місцевої прокуратури. В обох випадках приймання та реєстрації указаних запитів дотриманий порядок їх оформлення. Інформацію надано вчасно, у повному обсязі, у зв’язку з чим факти повторного надходження запитів у зв’язку з неповнотою надання запитуваної інформації відсутні. Проблем при відшкодуванні запитувачами фактичних витрат на копіювання та друк матеріалів, що містять запитувану інформацію, не виникало. Запити на інформацію, направлені електронною поштою, подані на особистому прийомі, відсутні.
Випадків оскарження прийнятих рішень про надання інформації в судовому порядку не було.
У випадках, якщо у зверненні, що підлягає направленню за належністю в інші відомства, наводяться факти, що свідчать про явне порушення конституційних прав або звернення надійшло від соціально-незахищених категорій громадян, працівником прокуратури ставиться вимога повідомити Ковельську місцеву прокуратуру про результати проведеної перевірки. В подальшому таке звернення перебуває на контролі у працівника, який направив його за належністю.
Упродовж минулого року громадянами не оскаржувались до суду дії чи бездіяльність місцевої прокуратури у зв’язку з неналежним розглядом і вирішенням звернень.
Звернення Героїв України, Радянського Союзу, Соціалістичної Праці, нагороджених орденом Героїв Небесної Сотні, інших осіб, які мають заслуги перед Батьківщиною, інвалідів Великої Вітчизняної війни, жінок, яким присвоєне звання України «Мати - героїня», учасників бойових дій до Ковельської місцевої прокуратури впродовж 2017 – 2016 років не надходили, депутатські документи не розглядалися.
l
Особистий прийом громадян проводиться керівництвом та оперативними працівниками прокуратури відповідно до графіку. Усього у 2017 році прийнято 149 громадян, що значно менше ніж в 2016, коли прийнято 239 громадян.
Керівник місцевої прокуратури здійснює особистий прийом громадян щовівторка з 10-ї год. до 13-ї год. У 2017 році на особистому прийомі у керівника побувало 114 громадян. Регулярною в роботі Ковельської місцевої прокуратури є практика проведення виїзних прийомів громадян, про що мешканців відповідних населених пунктів інформують заздалегідь. Упродовж 2017 року керівництвом проведено 24 виїзних особистих прийомів громадян за місцем їх проживання та роботи, в тому числі щомісячно в Ковельській виховній колонії.
Указаному напрямку діяльності приділяється особлива увага, оскільки така форма роботи корисна і для мешканців районів, і для керівництва прокуратури, так як дає можливість оперативно отримувати інформацію про нагальні проблеми людей, надати заявникам необхідний правовий захист.
Олександр БАБЕНКОВ,
керівник Ковельської
місцевої прокуратури.
Робота зі зверненнями громадян у Ковельській місцевій прокуратурі упродовж 2017 року проводилась відповідно до вимог Конституції України, Закону України «Про звернення громадян» та діючої Інструкції про порядок розгляду і вирішення звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора України №9 від 21.06.2011, узагальнень Генеральної прокуратури, прокуратури Волинської області та відповідних інформаційних листів.
Упродовж 2017 року у Ковельську місцеву прокуратуру надійшло 476 звернень громадян, 224 з яких вирішено оперативними працівниками прокуратури, надійшло та розглянуто 2 запити на інформацію.
Відповідно до статистичних даних, у 2017 році кількість звернень громадян, що надійшли в Ковельську місцеву прокуратуру, зменшилась у порівнянні з 2016 роком на 654 звернення.
Зменшення статистичних даних щодо звернень громадян, які надійшли до Ковельської місцевої прокуратури, викликане реформуванням органів прокуратури. Згідно із законодавчими змінами органи прокуратури позбавлені повноважень щодо проведення перевірок в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів, а обсяг повноважень органів прокуратури та порядок їх реалізації визначений ст. 131-1 Конституції України та Законом України «Про прокуратуру».
У 2017 році до апарату Ковельської місцевої прокуратури надійшло 270 звернень: 161 з яких вирішено (3- задоволено) і 105 направлено до інших відомств для вирішення, заявникам повернуто або залишено без розгляду 4 звернення, 3 - виключено із обліку у зв’язку з внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Водночас у 2016 році до апарату Ковельської місцевої прокуратури надійшло 699 звернень: 313 з яких вирішено (11 - задоволено), 305 - направлено до інших відомств для вирішення, 81 повернуто заявнику на підставі ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» та 5 звернень виключено з обліку, у зв’язку з внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Звернення, вирішені у 2017 році, відносяться до категорій: з питань досудового розслідування – 60, з питань надання правової допомоги – 1, представництва інтересів громадян та держави в суді – 2, з питань додержання законодавства при виконанні рішень судів та інших органів – 2, з питань нагляду за додержанням кримінального виконавчого законодавства - 19.
За 2016 рік до категорії з питань досудового розслідування віднесено 132 звернення, а з питань представництва інтересів громадян та держави в суді – 11.
Установлено, шо кількість звернень громадян, що надійшли до апарату Ковельської місцевої прокуратури у 2017 році (270), значно менша, ніж у 2016 році (699). Кількість задоволених звернень упродовж 2017 року також значно знизилась з 11 до 3 звернень. Усі задоволені звернення стосуються питань якості досудового розслідування у кримінальних провадженнях та передчасного прийняття рішень про їх закриття.
Причинами та передумовами надходжень звернень на окремих напрямках діяльності зумовлено неналежним станом, на думку заявників, додержання вимог чинного законодавства під час досудового розслідування, неповними та необґрунтованими розглядами скарг органами державної влади, місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання, порушення інтересів держави та необхідність їх захисту у суді.
Так, в минулому році до апарату місцевої прокуратури надійшло звернення гр-ки Г. з приводу бездіяльності Ковельської міської ради з питання руйнування будинку та ліквідації наслідків його підтоплення.
Місцевою прокуратурою заявниці роз’яснено, що Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 суттєво змінено форму реалізації повноважень органів прокуратури, зокрема, позбавлено повноважень щодо проведення перевірок у порядку нагляду за додержанням та застосуванням Законів.
Положеннями ст. 131-1 Конституції України та Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням та застосуванням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами у формі представництва лише інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Вказаними законами органи прокуратури не наділені повноваженнями здійснювати перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
У ході розгляду її звернення не встановлено підстав для вжиття прокуратурою заходів представницького характеру в інтересах держави.
Крім цього, заявниці роз’яснено, що згідно з ст. 55 Конституції України вона праві самостійно звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів або скористатись правом на безоплатну правову допомогу відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу».
ххх
Також в 2017 році апаратом місцевої прокуратури на підставі ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» та Інструкції про порядок розгляду звернень та особистого прийому в органах прокуратури України, затвердженої наказом Генерального прокурора України № 9 гн від 27.12.2014, двічі повертались для належного оформлення звернення заявникам, як такі, що не відповідають вимогам Закону. Звернення повертались на адресу для листування, зазначену заявниками на поштовому конверті. При цьому заявникам роз’яснено, що відповідно до вимог ст. 5 названого вище Закону та вказаної Інструкції у зверненні має бути викладено суть порушеного питання або у ньому мають міститись дані, необхідні для прийняття обґрунтованого рішення, звернення, оформлені без дотримання зазначених вимог, повертаються заявнику.
Заяви, вирішення яких відноситься до компетенції інших органів, направляються за належністю упродовж 5-ти днів з дня їх надходження у прокуратуру.
Переважна більшість звернень, що надійшли у 2017 році до усіх відділів та апарату місцевої прокуратури, стосувались питань, вирішення яких безпосередньо не відноситься до компетенції органів прокуратури. Причиною такого надходження є недостатня правова обізнаність громадян. Утім, з кожним роком тенденція таких звернень суттєво знижується і звернення стосуються в основному з питань здійснення досудового розслідування.
Прокурорськими працівниками постійно у тому числі і через засоби масової інформації, на особистих прийомах громадян проводиться роз’яснювальна робота щодо повноважень органів прокуратури з питань розгляду звернень громадян.
Як встановлено із наглядових проваджень по зверненнях громадян, зокрема з пояснень заявників, однією з причин написання ними заяв до прокуратури стало незнання норм чинного законодавства з тих чи інших питань, та, як наслідок, хибна думка особи про порушення її конституційного права чи інтересу. Іншою причиною слід вважати те, що звернення громадян до органів прокуратури викликано рекомендацією сторонніх осіб про необхідність такого звернення.
ххх
З метою підвищення ефективності стану досудового розслідування у кримінальних провадженнях, зменшення надходження обґрунтованих скарг на дії слідчих відділів поліції та задля зниження рівня злочинності у 2017 році місцевою прокуратурою вжито відповідних організаційних та координаційних заходів. Так, двічі керівником місцевої прокуратури організовано та проведено спільні наради керівників правоохоронних органів, в ході проведення яких прийнято низку спільних заходів, в тому числі спрямованих на покращення якості слідства у кримінальних провадженнях.
Також у місцевій прокуратурі постійно на оперативних нарадах у керівника прокуратури, його першого заступника та заступників заслуховується стан слідства та процесуального керівництва у кримінальних провадженнях. У 2017 році проведено більше 20 оперативних нарад при керівнику прокуратури та його заступниках, під час яких заслухано стан слідства у кримінальних провадженнях.
Місцевою прокуратурою у 2017 році скеровано 10 листів начальнику ГУНП у Волинській області про усунення порушень вимог КПК України та притягнення до дисциплінарної відповідальності слідчих СВ, розміщених на території обслуговування місцевої прокуратури, за результатами розгляду яких 26 слідчих притягнуто до дисциплінарної відповідальності, до 12 слідчих застосовано депреміювання.
Про проблемні питання, які виникають в ході розгляду звернень громадян, керівником місцевої прокуратури зазначається на навчаннях прокурорських працівників, які проводяться в приміщенні апарату прокуратури двічі на місяць.
Варто зауважити, що в Ковельській місцевій прокуратурі організовано роботу з забезпечення приймання, реєстрації електронних та усних звернень, що надійшли на телефон «гарячої лінії» Ковельської місцевої прокуратури.
Електронна пошта Ковельської місцевої прокуратури: kovel_prok@pvo.gov.ua. Телефон «гарячої лінії» місцевої прокуратури: (0252) 5-93-80.
Упродовж 2017 року звернення вказаної категорії не надходили та відповідно не розглядались. У 2016 році до прокуратури надходило одне таке звернення, яке скеровано для розгляду в поліцію за належністю.
У місцевій прокуратурі та її відділах в загальнодоступному для громадян місці розміщені графіки прийому, тексти Законів України “Про звернення громадян”, “Про прокуратуру”, «Про доступ до публічної інформації», скриньки для звернень.
Керівником місцевої прокуратури в 2017 році двічі надавалась інформація відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», яка надходила до апарату місцевої прокуратури. В обох випадках приймання та реєстрації указаних запитів дотриманий порядок їх оформлення. Інформацію надано вчасно, у повному обсязі, у зв’язку з чим факти повторного надходження запитів у зв’язку з неповнотою надання запитуваної інформації відсутні. Проблем при відшкодуванні запитувачами фактичних витрат на копіювання та друк матеріалів, що містять запитувану інформацію, не виникало. Запити на інформацію, направлені електронною поштою, подані на особистому прийомі, відсутні.
Випадків оскарження прийнятих рішень про надання інформації в судовому порядку не було.
У випадках, якщо у зверненні, що підлягає направленню за належністю в інші відомства, наводяться факти, що свідчать про явне порушення конституційних прав або звернення надійшло від соціально-незахищених категорій громадян, працівником прокуратури ставиться вимога повідомити Ковельську місцеву прокуратуру про результати проведеної перевірки. В подальшому таке звернення перебуває на контролі у працівника, який направив його за належністю.
Упродовж минулого року громадянами не оскаржувались до суду дії чи бездіяльність місцевої прокуратури у зв’язку з неналежним розглядом і вирішенням звернень.
Звернення Героїв України, Радянського Союзу, Соціалістичної Праці, нагороджених орденом Героїв Небесної Сотні, інших осіб, які мають заслуги перед Батьківщиною, інвалідів Великої Вітчизняної війни, жінок, яким присвоєне звання України «Мати - героїня», учасників бойових дій до Ковельської місцевої прокуратури впродовж 2017 – 2016 років не надходили, депутатські документи не розглядалися.
ххх
Особистий прийом громадян проводиться керівництвом та оперативними працівниками прокуратури відповідно до графіку. Усього у 2017 році прийнято 149 громадян, що значно менше ніж в 2016, коли прийнято 239 громадян.
Керівник місцевої прокуратури здійснює особистий прийом громадян щовівторка з 10-ї год. до 13-ї год. У 2017 році на особистому прийомі у керівника побувало 114 громадян. Регулярною в роботі Ковельської місцевої прокуратури є практика проведення виїзних прийомів громадян, про що мешканців відповідних населених пунктів інформують заздалегідь. Упродовж 2017 року керівництвом проведено 24 виїзних особистих прийомів громадян за місцем їх проживання та роботи, в тому числі щомісячно в Ковельській виховній колонії.
Указаному напрямку діяльності приділяється особлива увага, оскільки така форма роботи корисна і для мешканців районів, і для керівництва прокуратури, так як дає можливість оперативно отримувати інформацію про нагальні проблеми людей, надати заявникам необхідний правовий захист.
Олександр БАБЕНКОВ, керівник Ковельської місцевої прокуратури.
Залишити коментар