Планування вагітності – це не тільки один із способів підготувати себе до появи найголовнішого у житті людини, але і можливість – подбати про здоров'я малюка задовго до зустрічі з ним.
Кожна жінка, що планує вагітність, знає про важливу роль вітамінів при виношуванні дитини. Фолієва кислота, або вітамін B9, необхідна для ділення клітин, росту і розвитку всіх органів і тканин плоду, нормального розвитку зародка, процесів кровотворення. Вона бере участь в утворенні елементів крові: еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів, бере участь у синтезі РНК (рибонуклеїнової кислоти), амінокислот, сприяє кращому засвоєнню заліза. Однак основна її роль – формування та нормальний розвиток нервової системи майбутньої дитини.
Нестача вітаміну В9 в організмі матері тягне за собою ризик виникнення вроджених вад: дефекту нервової трубки (порушення формування хребта), гідроцефалії, гіпотрофії, вроджених вад серця, а на останніх місяцях вагітності – порушення психіки та інтелекту дитини.
Дефіцит фолієвої кислоти позначається негативно і на стані самої жінки. Запас цього вітаміну є в організмі матері, бо він надходить з їжею, однак через 1 – 4 тижні вагітності нестача його може проявлятися у вигляді дратівливості, втрати апетиту та підвищеної стомлюваності.
Здавалося б, у чому проблема? Прийом достатньої кількості вітаміну під час вагітності позбавить від побоювань розвитку патологій, але справа в тому, що потреба в фолієвій кислоті виникає практично з моменту зачаття і особливо висока в перший місяць вагітності, коли більшість жінок ще не знають про свій стан. Дефіцит фолацину спостерігається у кожної другої жінки, частіше відчувають його нестачу жінки, які приймають гормональні препарати або які зловживають алкоголем.
Ось чому задовго до того моменту, коли ви побачите на тесті дві жадані смужки, потрібно максимально підготувати свій організм до зустрічі з маленьким дивом. І проблема наявності в організмі достатньої кількості фолієвої кислоти повинна бути вирішена в першу чергу.
Головними джерелами фолієвої кислоти служать темно-зелені листові овочі (спаржа, салат, шпинат). Також великий відсоток її вмісту в моркві, авокадо, гарбузі, буряках, абрикосах, яєчному жовтку, хлібі з висівками і печінці тварин. Однак слід знати, що при тепловій обробці близько 90% вітаміну руйнується.
Саме тому обов'язковий додатковий прийом фолієвої кислоти. Зазвичай лікарі рекомендують у період планування вагітності за 3 місяці до зачаття та протягом 12 тижнів вагітності вживати по щодня вітамін В9.
Оскільки переважна більшість вагітностей є незапланованими, то найкраще було б жінкам дітородного віку вживати її постійно у тій же дозі, тим більше, що фолієва кислота допомагає у запобіганні таких захворювань, як анемія, серцево-судинні хвороби, інсульт, а також рак товстого кишківника.
Тетяна Байчук,
лікар акушер-гінеколог.
Залишити коментар