Лікарі ще в жовтні минулого року заявили, що готуються до роботи в умовах епідемії грипу.
Правда, на щастя, досі епідемії не сталося. Період Новорічних ранків у садочках та школах, коли найчастіше настає пік поширення вірусних інфекцій, цьогоріч пройшов спокійно. А от у середині січня стало відомо: з епідемією грипу бореться сусідня Польща, перші спалахи небезпечного захворювання уже сталися на Львівщині…
На Волині (станом на 18 січня) не зафіксовано жодного випадку грипу ні серед дітей, ні у дорослих. І навіть кількість хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції останні два тижні не зростає.
Однак, у профільному управлінні облдержадміністрації заявляють: місцеві лікувальні установи готові до боротьби з грипом, а епідемія (якщо спалахи таки згодом будуть) не стане для волинських медиків несподіванкою.
Та й на нещодавньому засіданні Уряду Прем'єр-міністр України Микола Азаров запевнив: "Нічого дивного у сезонній епідемії немає. Питання в тому, щоб країна стовідсотково була до неї готова. Дуже важливо, щоб зараз Державна служба з контролю за якістю лікарських засобів жорстко контролювала належну якість і сприяла забезпеченню аптек достатньою кількістю вітчизняних противірусних, жарознижуючих і знеболюючих ліків.
Тоді у нас буде гарантія, що люди купуватимуть справді дієві й відносно недорогі ліки, необхідні саме для лікування грипу. Я переконаний, що в цілому ми створили всі необхідні умови для того, щоб організовано впоратися з епідемією, яка настає".
Отож, наразі – жодних підстав для нагнітання емоцій. Цьогоріч світ атакують так звані штами грипу "Вікторія" та "Каліфорнія" групи А і "Вісконсін" групи В. За інформацією обласного управління охорони здоров'я, епідсезон розпочався з жовтня 2012-го року. Однак з того часу перевищення епідпорогу не було.
Фахівці прогнозують епідпідйом в кінці лютого — на початку березня. Та вже сьогодні радять тим, хто цього ще не робив, серйозно взятися за профілактику.
Важливо пам'ятати: навіть хворий із легкою формою грипу – джерело поширення інфекції. В основному захворювання протікає 7 днів, характеризується високою температурою. Увесь цей час лікарі наполегливо радять проводити вдома! І навіть заради візиту до поліклініки не виходити за поріг. У групі ризику – діти до 5-ти років та люди, як мають хронічні захворювання.
– Збудники, які циркулюють на теренах України, дають ускладнення на легені та нирки, – наголошує головний позаштатний інфекціоніст області, заввідділенням обласної інфекційної лікарні, одна з найдосвідченіших лікарів краю Галина Морочковська. – При грипі також найбільш вразливою є нервова система. Саме тому часто виникають такі ускладнення, як енцефаліт чи менінгіт. Хворий із важкою формою грипу та ускладненнями обов'язково має лікуватися у стаціонарі.
Щодо ліків, то тут спеціалісти рекомендують опиратися на звичні для нас противірусні препарати: "Амізон", "Арбідол", "Аміксин ай сі", "Таміфлю". Ну і часник, цибулю, калину, малину… А от якщо у лікарняній установі вам рекомендуватимуть рятуватися від вірусу за допомогою "Таміфлю" – не дивуйтеся.
– Це добрий препарат, – каже Галина Морочковська. Його дію досліджували в Україні ще років 10 тому (коли той ще не був так політично розрекламований, – авт.) і вже тоді дійшли висновку, що він ефективний при лікуванні грипу. Тим паче, що на Волині в лікувальних установах препарат цей – у достатній кількості. Термін його придатності сягає 2016-го.
А от не захоплюватися хворих просять аспірином. Наслідком надмірного вживання таблеток, до яких призвичаїли людей ще за часів Радянського Союзу, можуть бути кровотечі (особливо при грипі). Траплялося навіть, що в розпал вірусної атаки до реанімації інфекційної лікарні у тяжкому стані потрапляли маленькі пацієнти, що потерпали не від грипу, а від отруєння аспірином.
– У таких випадках розвивається страшна хвороба – синдром Рея, яка має смертельні наслідки, – зауважує завідувач відділенням інтенсивної терапії обласної інфекційної лікарні Віктор Сулім. Тому фахівець каже: коли висока температура тримається більше 5-ти днів, є кашель і з'явилися симптоми інтоксикації – негайно до лікарні!
Тож навіть якщо грип прийде на Волинь, йому тут готові дати гідний бій.
Ірина СТАСЮК.
На знімку: Галина МОРОЧКОВСЬКА.
Фото автора.
Залишити коментар