Весною та з приходом літа в лісах і парках активізувалися кліщі, чиїх укусів слід людині остерігатись під час відпочинку на природі.
Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка та іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Дайма).
Це гостре інфекційне вірусне захворювання, яке викликається іксодовими кліщами. Іксодові кліщі зустрічаються в тінистих листяних лісах, на луках і пасовищах, в паркових зонах відпочинку, скверах міст. В дім вони можуть заноситися з букетами квітів, собаками, котами. В Україні резервуарами для них є Полісся, передгір’я Карпат, самі Карпати, гірські райони Криму.
Вірус енцефаліту зберігається і розмножується в організмі кліща. Джерелом інфекції можуть бути 130 видів ссавців та 170 птахів. Живиться кліщ кров’ю людей та тварин. Зараження людини відбувається під час кровососання кліща, роздавлення його та розчісування місць укусу, також при вживанні в їжу сирого молока кіз та корів. Від хворої людини до здорової захворювання не передається.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти та порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час кровососання кліща, але також, якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
Хвороба проявляється через 7-14 днів від зараження – різким підвищенням температури, нудотою, блюванням, тяжким ураженням центральної нервової (паралічі) та серцево-судинної систем. В місці присмоктування кліща з’являється припухлість, почервоніння, свербіння.
Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також, втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні.
- почервоніння на місці присмоктування кліща;
- головний біль;
- затверділість м’язів шиї;
- ломота у всьому тілі і млявість.
Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи.
- рухаючись по лісі, старайтесь триматись середини стежки, остерігайтесь високої трави та чагарників;
- вдягніть одяг з довгим рукавом, що тісно прилягає до зап’ястя;
- одяг повинен бути світлого кольору, щоб зручно було вчасно побачити кліща;
- обов’язково вдягніть кепку або шапку;
- штани повинні бути довгі, заправлені у високі чоботи;
- взуття повинне бути повністю закрите;
- місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 метрів;
- кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям;
- повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перейшовши із одягу на тіло людини.
- використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це - аерозолі, які відлякують кліщів: («Пікнік супер-анти кліщ», «Гардекс екстрим анти- кліщ», «Комарофф-антикліщ», «Москітол від кліщів», для обробки одягу використовуйте репеленти, які відлякують кліщів «Тайга», «Редет», «Бермет» та інші).
Засоби наносять на відкриті частини тіла (крім обличчя) і на одяг. Репеленти діють від 15 хвилин до 10 годин, що залежить від температури, вологості повітря, якості засобу.
- самостійно провести видалення кліща, попередньо змастивши місце присмоктування олією;
- через 15-20 хвилин повільно витягніть його разом із хоботком (голова кліща може жити без тіла), розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини;
- після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом;
- ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть;
- протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – негайно зверніться до лікаря.
Дмитро ГРИГОРАШИК,
лікар-методист Ковельського МТМО.
Залишити коментар