Рак шкіри є доволі поширеним захворюванням: щороку по всьому світу ним хворіє близько 1 млн. чоловік. Регулярно перевіряйте стан вашої шкіри.
На сьогоднішній день серед жіночого населення рак шкіри займає друге місце після раку молочної залози, а серед чоловічого населення – третє місце після раку легень та раку простати.
Людина народжується з ідеальною шкірою – м'якою, рівною та чистою. Дитинство проходить швидко, життя залишає на шкірі свої відмітки – пігментні плями, рубці, бородавки, родимки. Але проблема в тому, що всі родимки, пігментні плями можуть бути передвісниками великої біди – меланоми.
Меланома – пігментна злоякісна пухлина. Найчастіше вона починається з колишніх родимок. Частіше за все родимка сидить «тихо» і веде себе сумирно, але деколи вона швидко росте, змінює колір, краї стають нерівні, а сама пляма асиметрична. Це місце починає чесатись, а розчухи – кровити.
То вже загроза, на яку потрібно звернути увагу. Що ж провокує переродження родимок:
- несприятливий вплив навколишнього середовища;
- радіаційний фон;
- канцерогенні фактори;
- сильні перепади температури;
- вплив сонячної інсоляції;
- травматизації та розчухи родимок.
До фактору ризику попадають люди старші 40 років, блондини або руді з голубими очима, але можуть бути і брюнети.
Термін melamona від грецького "меланос" – чорний, темний.
Але меланома може мати не тільки чорний колір, але й синій, рожевий, фіолетовий. Чим молодша пухлина, тим менше пігменту виробляє. Зріла меланома чорна або темно-коричнева, не більше 1-3 см, у вигляді вузлика на шкірі. Волосся на ній не росте, поверхня дзеркальна, блискуча і часто кровоточить. Місце локалізації в жінок найчастіше – ноги, в чоловіків – спина і груди, в людей похилого віку – обличчя.
Росте меланома як в ширину (дочірні меланомки), так і в глибину. Током крові розноситься по судинах у найвіддаленіші місця, а по лімфатичній системі – в лімфовузли. Дуже швидко метастазує. Діагноз встановлюється візуально, але її потрібно розпізнати хворому та вчасно звернутися до спеціаліста, в такому випадку можна очікувати позитивних результатів лікування.
Дерматоскопія – це найбільш доступний на сьогоднішній день метод діагностики меланоми. Його можна пройти в Ковельському шкірно-венерологічному диспансері, а також у Волинському обласному ШВД.
В старості у багатьох людей виникають старечі бородавки. Вони коричневого кольору, тьмяні, вкриті лусочками.
Що повинно насторожувати:
- швидкий ріст родимок;
- зміна кольору;
- ущільнення та асиметрія – кровоточивість родимки;
- випадіння волосся з пігментної плями;
- поява почервоніння навколо родимки;
- виникнення свербіжу, печії та дискомфорту в місці родимки;
- коли з'являються тріщини, кровоточивість, потрібно видаляти родимки в місцях травматизації.
Профілактика:
- уникати перебування на Сонці в години його найбільшої активності (з 10 до 17 години);
- не залишати дітей молодших 3-ох років під прямими сонячними променями;
- використовувати сонцезахисні засоби, що відповідають вашому типу шкіри, та повторно використовувати сонцезахисний засіб після купання та при тривалому перебуванні на Сонці;
- виключати часті відвідування соляріїв, включаючи ЦУА солярії.
З 13 по 19 травня 2013 року по всій Україні під патронатом Міністерства охорони здоров'я в рамках проекту «ЄвроМеланома» будуть проводитись «Дні діагностики раку шкіри».
Просимо всіх людей з підозрілими новоутворами на шкірі звертатись для виявлення та профілактики меланоми в обласний ШВД, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Шевченка, 30, та в Ковельський шкірвендиспансер за адресою: вул. Міцкевича, 64 , де 17 травня буде проводитись безкоштовна діагностика.
Довідки за телефонами: 3-05-19 (реєстратура, м. Ковель), 72-27-90 (реєстратура м. Луцьк).
Наталія Сеник,
головний лікар Ковельського шкірно-венерологічного диспансеру.
Залишити коментар