Щороку після весняних дощів і різкого потепління створюються сприятливі умови для масового розвитку, виходу і нападу на сільськогосподарських тварин двокрилих кровосисних комах, серед яких мошки – одні з найнебезпечніших.
Враховуючи цьогорічні паводки та їх повільний спад, є загроза в наростанні агресивності мошки.
Як показали обстеження рослинності швидкоплинних водойм – місць розвитку мошки, передбачається дуже швидкий розвиток комах і вильот надзвичайно великої їх кількості. Перший підйом масового вильоту мошок почався в першій декаді травня і затягнеться до кінця місяця.
Така велика чисельність виходу мошки стає небезпечною для тварин, адже у дорослих комах виникає підвищена потреба в кровоссанні. Під час укусів мошка виділяє сильнодіючий гемолітичний токсин, який викликає у тварин патологічні явища симулідотоксикози.
Наслідок симулідотоксикозів може бути важким, часто-густо зі значним відходом тварин. Потрібно врахувати і той фактор, що мошки також становлять загрозу, виступаючи переносниками збудників багатьох інфекційних та інвазійних хвороб.
З огляду на велику шкоду, якої завдають ектопаразити тваринам, враховуючи сезонність, період масової активності кровосисних комах, з метою попередження захворювання і загибелі тварин, власникам, які мають тварин необхідно дотримуватись режимів випасання тварин у період найменшої активності комах.
Найкраще випасати худобу вдень з одинадцятої до сімнадцятої години на підвищених ділянках, які добре провітрюються та віддалені від проточних водойм і заболочених місць. При необхідності слід використовувати димокурні багаття. Обов'язково обробляти тварин репелентами (краще піддавати обробці всіх тварин череди).
При перших симптомах симулідотоксикозу слід повідомити спеціаліста ветмедицини, оскільки потрібно негайно застосувати симптоматичне лікування для попередження розвитку інтоксикації, яка розвивається дуже швидко, а смерть тварини може настати протягом однієї-двох діб.
Ольга ТОВСТИГА,
головний державний інспектор ветмедицини Ковельського району.
Залишити коментар