Куріння шкідливе – про це знають усі, однак продовжують палити, завдаючи непоправної шкоди своєму здоров'ю, здоров'ю оточуючих і, в першу чергу, дітей. З кожним роком кількість людей, що страждають цією страшною звичкою, катастрофічно швидко зростає. І, що найстрашніше, ці ряди впевнено поповнюють не лише жінки, але й підлітки, і навіть малолітні діти. Відсоток курців дітей і підлітків, який останнім часом зріс від 25 до 35 %, просто жахає. На вулицях і в парках нерідко можна побачити майже хлопчиків і дівчаток із сигаретою в роті. Вони стоять під час шкільної перерви, сміються, обговорюють вчителів і... курять, безсумнівно, викликаючи майже у кожної дорослої людини обурення і осуд.
Чому діти курять? Цим питанням переймаються всі дорослі, незалежно від того, торкнулося це їхньої дитини чи ні. Чому ця звичка продовжує бути модною серед підлітків?
Якось, йдучи в обідню пору містом, на одній із вулиць за рогом будинку помітила хлопчаків, на вигляд років 12-14, які, щось жваво обговорюючи, спокійно випускали дим з рота. Спочатку не повірила своїм очам. Вони ж ще діти, а димлять так, немов справжні курці зі стажем, і, як мені здалося, навіть не хвилююся через те, що їх можуть побачити. Ще б пак, вони ж «круті»!
Як не сумно за цим спостерігати, та факт залишається фактом. Незважаючи на те, що більшість старшокласників знають про шкоду куріння, однак це не заважає їм курити.
Школярі знайомляться з сигаретами вже в 11 років. Якщо в 6-му класі чверть дітей пробували курити, то до 17 років – вже 63%.
Причини куріння неповнолітніх дітей незрозумілі багатьом, адже саме у ці роки організм людини найбільш схильний до руйнування. Щоб хоча б трохи розібратися, що ж саме штовхає молодь взятися за сигарету, ми вирішили запитати безпосередньо у самих підлітків-курців.
Катерина, 16 років. "Я почала палити кілька років тому. У моєї мами була подруга Ольга – струнка, симпатична, завжди модно одягнена жінка. Вона частенько приходила до нас у гості, вони розмовляли з мамою за чашкою кави, Ольга затягувалася тонкою сигаретою і розповідала про своїх численних прихильників.
Я дивилася на цю жінку і в якійсь мірі заздрила їй, хоча мені тоді було лише 14 років. Одного разу, коли нікого не було вдома, я знайшла забуті Ольгою сигарети, взяла одну, сіла на балконі, закрила очі і затягнулася. Я стала уявляти, що така ж, як Ольга, що у мене багато шанувальників, що я – розкішна жінка, а не учениця 9-го класу."
Отже, як бачимо, однією із причин початку куріння неповнолітньої дитини, і, як вважають фахівці, найбільш згубною, є приклад старших, або, як його ще називають, приклад "ідеалу". Наприклад, старший товариш, батьки чи їх знайомі, учитель або відомий актор перетворюються на об'єкт наслідування. І сигарета при цьому – неодмінний атрибут, частина образу. Діти бачать, як дорослі, цілком здорові дяді і тьоті курять, і роблять для себе висновки, що куріння не є небезпечним для здоров'я. Хто буде їх ідеалом, на кого вони захочуть рівнятися, багато в чому залежить від батьків.
Гадаю, також ні для кого не стане секретом і той факт, що в сім'ї, де палить хоча б один з батьків, існує велика ймовірність того, що і сама дитина рано чи пізно спробує курити. Адже у неї з раннього дитинства вже є наочний приклад для наслідування.
Максим, 17 років. "Першу цигарку випалив у 13 років. Потрапили якось з однокласником в одну компанію, де усі палили. Щоб "не пасти задніх", не здатися слабаками, закурили і ми. З того часу не розлучаюся із цигарками ні на день. Спочатку довгий час доводилось покурювати, як-то кажуть, "в підпіллі", щоб батьки не довідалися. Та довго приховувати не вдалось. Було, як у всіх: "Ще раз побачу з цигаркою – вб'ю!". Та з часом батьки змирилися з тим, що їх син став курцем".
Можливо, бажання виділитися із натовпу – це неприємна причина куріння неповнолітніх, однак, вона й досі залишається однією з головних. Багато дітей пробують курити, коли їх провокують на "слабо" або пропонують закурити "за компанію". Всім відомо, що неповнолітні діти болісно ставляться до думки своїх однолітків. У молодіжному середовищі часто йде жорстока боротьба за авторитет, а куріння, на думку деяких підлітків, тільки зміцнює його. У компанії тебе і сигареткою пригостять, і по плечку постукають, після невдалої першої затяжки.
Не менш поширеною причиною куріння серед дітей є й бажання здатися дорослішими, довести всім і, в першу чергу, собі, що ти вже не дитина. Їм так сильно хочеться виглядати старше свого віку, що вони просто не звертають уваги на власне здоров'я.
Оксана, 15 років. "Ми з подружкою спробували курити в 9-му класі, що за сьогоднішніми мірками вважається пізно. Отже, ми купили сигарет та запальничку і пішли в парк... Не можу сказати, що нам дуже сподобалося, але ми дійсно відчули себе дорослішими. Перший час обмежувалися кількома сигаретами на тиждень, щоразу заспокоюючи себе тим, що з легкістю кинемо палити, як тільки того забажаємо. Так заспокоювали себе довгий час, а тим часом кількість викурених сигарет все збільшувалася....".
Виявляється, серед тих, хто починає курити в дитячому віці, — 50 відсотків просто експериментують. Тож, на батьках лежить велика відповідальність – стане їхня дитина заядлим курцем чи просто поекспериментує й на тому заспокоїться. На жаль, більшість батьків, довідавшись, що їх дитина курить, з розпачу не знають що робити.
Ось кілька корисних порад (із листа на тему "Підліткове куріння", що надійшов на адресу редакції від начальника відділу охорони здоров'я міськвиконкому Василя ЛЕВЧУКА), які допоможуть батькам впоратись із цією проблемою.
Перш за все, не слід робити поспішних кроків. Не панікуйте, не поспішайте з наказами і погрозами. Пам'ятайте, що початок розмови з агресивних "навіщо!" та "чому!" може призвести до замкнутості дитини, і ви нічого не досягнете.
Вам завжди вдавалося знайти спільну мову з дитиною — спробуйте і зараз! Відкладіть всі справи і виділіть час для бесіди. Нехай дитина сама пояснить, чому почала курити, як часто курить, з ким курить і т. д. Слухайте вашу дитину і намагайтесь почути.
Роз'ясніть, що куріння швидко призводить до негативних наслідків. Час від часу говоріть про шкоду куріння, але не принижуйте дитину, не пригнічуйте її самооцінку і волю. І, що найголовніше, якщо ви курите, відмовтесь від цієї звички. Таким чином, своєю поведінкою ви дасте дитині правильний приклад. Пам'ятайте, що ви відповідальні за своїх дітей, за їх фізичний, розумовий та духовний розвиток
P. S. Вже кілька десятиліть тютюнопаління серед дітей залишається проблемою, незважаючи на те, що ЗМІ старанно розписують шкоду, якої завдає куріння здоров'ю. Зупинити його може тільки гармонійна атмосфера в сім'ї, здоровий спосіб життя самих батьків і позитивне ставлення до життя.
Підготувала Галина ЦЮРА.
Залишити коментар