Як ветеран шахового спорту й з огляду на те, що гра у "класичні" шахи у нас "вмирає", хочу дати роз'яснення для людей, які зовсім не розуміються в ній.
Шахова гра як вид спорту за регламентом (обмеженням в часі на гру) є класичною. Ще є гра в швидкі шахи, в бліц (по 5 хвилин кожному спортсмену на всю партію), супер-бліц. В шаховому спорті існують різні системи розіграшу першостей, а система "гандикап", яку пропагує президент всесвітньої шахової федерації ФІДЕ Кірсан Ілюмжинов, себе дискредитувала. Девіз: "Нехай переможе сильніший!" не спрацьовує у цій системі, що яскраво довели першості світу.
Колись тодішній начальник управління у справах молоді та спорту облдержадміністрації М. Зайченко мені розказував, що шаховий спорт є третьорозрядним на Волині, про що свідчить останнє місце в рейтингу кваліфікації волинських шахістів в Україні. Тут, як кажуть, коментарі зайві.
Інформую всіх причетних до спорту: українці є визнаними лідерами шахового спорту на міжнародній арені. Вони – чемпіони Європи і світу з шахів як в особистих, так і в командних змаганнях. Немає в українському спорті більш успішного виду спорту міжнародного рівня, де спортсмени всупереч недостатньому фінансуванню (а інколи навіть при повній відсутності його) лише на чистому ентузіазмі досягають великих успіхів, прославляючи місто, область, державу.
Тепер, нарешті, повернемося до шахових змагань на Волині. 15 вересня ц. р. команда ковельських шахістів повернулась з відкритої першості Каменя-Каширського, яка проводилась з нагоди Дня міста. Камінь-Каширський з-понад 800-літньою історією запросив на змагання шахістів Волині, яким, до речі, знайшли можливість компенсувати усі затрати на проїзд.
У змаганнях взяли участь команди з Ковеля, Ратного, Любомля, Каменя-Каширського (всього 25 учасників). Ковельчани не підвели наших сподівань: всі зустрічі виграли, а між собою зіграли внічию. Додатковий коефіцієнт Бергера віддав першість кандидату в майстри спорту О. Новокрещенову, а автору цих рядків дістався другий приз. До слова, було нагороджено красивими грамотами з видами і гербом міста п'ятьох спортсменів. Організацію змагань і цінні призи спонсорував народний депутат України І. Єремеєв.
Хотілося б зауважити, що в маленьких районних центрах місцеве керівництво ставиться до культури та спорту досить шанобливо. Для прикладу назву районні державні адміністрації Ратнівщини, Каменя-Каширського.
В Україні вже бунтують олімпійці, а всі спортсмени заздрять іншим провідним спортсменам в цивілізованих державах планети. Деякі державотворці-споживачі дбають, в першу чергу, про власний живіт, а про потреби громади згадують тільки перед виборами і продають виборців оптом (як це свого часу зробив "сильноукраїнець" С. Тигіпко).
Як могли, наприклад, окремі депутати просити віковічну визвольну боротьбу українців назвати "геноцидом", забувши при цьому столітній злочин тоталітарної комуністичної системи проти людства? На думку реалістів, міжнародний трибунал мав би засудити більшовизм за всі злочини, вчинені з 1917 року.
Але це так, до слова. Та все ж хочеться вірити, що нове покоління українців правильно розставить акценти і віддасть належне історичним антигероям, а шахам приділятиме належну увагу.
Роман КІНАШ,
ветеран спорту і праці.
Залишити коментар