(Закінчення. Поч. у номері за 21 червня).
Враховуючи великий запас інфекції в насінні, рослинних рештках та грунті, за сприятливих грунтово-кліматичних умов в період вегетації для недопущення значного прояву хвороб, посіви сільськогосподарських культур оздоровлюють шляхом обприскування їх фунгіцидами. На українському ринку із препаратів вітчизняного виробництва існує 3 фунгіциди — «Тібур-Зоря» (контактно-системної дії), «Дезор-Зоря» (системної дії) та «Радомир-Зоря» (комбінований фунгіцид контактно-системної дії).
Застосовуючи їх на зернових колосових культурах («Тібур-Зоря» і на ріпаку) можна захистити їх від широкого спектру збудників грибкових хвороб: на пшениці — від борошнистої роси, іржі, септоріозу листя та колосу; ячменеві – сітчастої плямистості, борошнистої роси, іржі та ін. плямистостей листя; вівса – борошнистої роси, іржі, червоно-бурої плямистості; ріпаку – альтерноріозу, циліндроспоріозу.
Поряд з цим «Тібур-Зоря» проявляє рістрегулюючі властивості – знижує висоту стебла, уповільнює ріст вегетативної маси та сприяє інтенсивному розвитку кореневої системи на ріпаку восени. Комбінований фунгіцид контактно-системної дії «Радомир-Зоря» захищає томати від комплексу хвороб навіть за несприятливих погодних умов, підвищує витривалість культури та забезпечує збільшення врожаю. Нетоксичний для бджіл, птахів та довкілля.
Для контролю широкого спектру шкідників у посівах пшениці, ячменю, гороху, цукрових буряків, ріпаку, багаторічних трав, а також на яблунях та у лісових насадженнях використовують контактно-шлунковий інсектицид «Альфа-Зоря». Даний препарат є цілком безпечний для бджіл, а завдяки своїм фізико-хімічним властивостям і низьким нормам внесення препарат практично не мігрує за профілем грунту і не потрапляє до ґрунтових вод; на окремих культурах.
Малотоксичний комбінований двокомпонентний системно-контактний інсектицид «Скоробей-Зоря» використовують проти широкого спектру фітофагів.
Засміченість посівів польових культур бур’янами за сучасної системи обробітку грунту складає 90-98% в середньому й сильному ступенях, що призводять до зниження продуктивності культур на 20% і більше. Тому боротьбі з бур’янами слід приділяти дуже велику увагу.
Ряд препаратів українського виробника здатні контролювати небажану рослинність у посівах зернових культур та кукурудзи, зокрема, гербіциди «Вектор-Зоря», який контролює однорічні та багаторічні дводольні бур’яни та «ДС-Зоря» – післясходовий гербіцид системної дії для знищення широколистих бур’янів.
Для контролю з однорічними дводольними і багаторічними бур’янами використовують гербіцид «Клотрел-Зоря». Для знищення однорічних, багаторічних злакових та деяких дводольних бур’янів у посівах кукурудзи слід застосовувати післясходовий гербіцид системної дії «Мілана-Зоря», який має повну відсутність токсичної дії на наступні культури в сівозміні та низьку токсичність для довкілля.
Селективний післясходовий гербіцид системної дії «Антиграсс-Зоря» використовують для боротьби з однорічними та багаторічними злаковими бур’янами у посівах цукрового буряку.
Системний післясходовий гербіцид «Віасат-Зоря» з широким спектром дії застосовується на землях несільськогосподарського призначення, на полях, призначених під посів сільгоспкультур, а також у виноградниках та плодових насадженнях для знищення бур’янів у міжряддях. Як десикант використовується на зернових та соняшнику. Нетоксичний для бджіл.
Препарат контактної дії «Дикват-Зоря» застосовують для десикації посівів соняшнику, який прискорює достигання і сприяє ранньому збиранню врожаю, швидко розпадається в рослинах на нетоксичні сполуки.
Офіційним дистриб’ютором препаратів вітчизняного виробництва в умовах області є ТОВ «Агро-Майстер».
В біолабораторії державної інспекції захисту рослин Волинської області відповідно до програмних документів щодо імпортозаміщення на основі мобілізації власних матеріальних ресурсів налагоджено виробництво мікробіопрепаратів: ризибофіту – для інокуляції насіння сої та планрізу – біологічного препарату на основі роду бактерій псевдомонад.
Вказані бактерії пригнічують 40 видів ґрунтових мікроорганізмів, що викликають захворювання культур та забезпечують стимуляцію росту рослин.
Планріз рекомендується застосовувати проти кореневих гнилей шляхом передпосівної обробки насіння сумісно з хімічними протруйниками або самостійно залежно від результатів фітоекспертизи насіння (спеціалісти інспекції мають спеціальну підготовку щодо проведення фітоекспертизи насіннєвого матеріалу, яку пройшли в селекційно-генетичному інституті в Одесі в 2011 році).
Актуальним на даний час є застосування планрізу (2-3 л/га) спільно з фунгіцидами на початку або після цвітіння зернових колосових проти фузаріозу та інших хвороб колоса.
Використання сільгоспвиробниками якісних та порівняно недорогих вітчизняних засобів захисту рослин дають можливість підвищити рівень продуктивності культурних рослин.
Наталія СВИЩ,
провідний спеціаліст фітосанітарного контролю і діагностики Ковельського району.
Залишити коментар