Серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті у всьому світі. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічні людські втрати сягають більше 17 млн. осіб, що складає 30% усіх випадків смерті, з них 7,3 млн. – від ішемічної хвороби серця і 6,2 млн. – в результаті цереброваскулярної патології.
Гіпертонічна хвороба – головний фактор ризику розвитку хвороб системи кровообігу та є нозологічною одиницею, яка заслуговує на першочергову увагу не лише з медико-соціальної точки зору, а й виходячи з реальних можливостей впливу на неї.
Від артеріальної гіпертензії страждає близько 25% дорослого населення світу.
В Україні майже 12 млн. осіб мають гіпертонічну хворобу, що становить в межах 30% дорослого населення. На жаль, лише 60% людей знають, що у них підвищений артеріальний тиск; з них лікується тільки постійно лише 14%. Крім важких ускладнень для судинної системи, нирок і серця, гіпертонія сприяє ранньому старінню, зниженню пам'яті та інтелекту, супроводжує ожиріння, цукровий діабет, атеросклероз.
Дослідження показали, що артеріальна гіпертензія є найбільшим фактором ризику серцевої недостатності, при якій рівень смертності надзвичайно високий – понад 75%.
Підтверджені епідеміологічно і доведені клінічно наукові факти свідчать, що при правильно організованій профілактиці і раціональному лікуванні хворих з артеріальною гіпертензією знижується кількість ускладнень, покращується прогноз і збільшується тривалість життя.
Серед шляхів ефективного лікування артеріальної гіпертензії – навчання населення, лікаря та пацієнта; забезпечення медикаментами і державне регулювання цін, що сприятиме поліпшенню ситуації.
Саме на збільшення тривалості життя, його якості, зменшення смертності і спрямований Пілотний проект, який діє більше року, щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби. За підсумками минулого року, в результаті дії Пілотного проекту, хворі стали на 12% частіше звертатись до лікаря.
Дія Пілотного проекту для лікування осіб поширюється на лікарські засоби, що зареєстровані в Україні. Перелік міжнародних непатентованих назв та їх комбінації наведені в додатку до Постанови наступні: еналаприл, лізиноприл, бісопролол, метопролол, небівалол, амлодипін, ніфедипін.
Рецепти препаратів виписують лікарі при зверненні пацієнтів до них та фельдшерів, акушерок. З отриманими рецептами необхідно звернутись в аптеку, де отримати ліки за зниженими цінами.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів і наказом Міністерства охорони здоров'я України запроваджено державне регулюванням цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Гіпертензивні препарати відпускаються тільки за рецептами в аптечних закладах ДВТП "Волиньфармпостач" з відшкодуванням на 90-60% в залежності від групи лікарського засобу.
Не викликає сумніву, що завдання боротьби з артеріальною гіпертензією є посильним для України. Діагностика цього захворювання не потребує великих затрат, а лікування завдяки державній підтримці та наявності якісних та ефективних вітчизняних препаратів стане доступним для всіх верств населення.
Тамара СВИРИДА,
лікар-кардіолог поліклініки Ковельської центральної
районної лікарні.
Залишити коментар