В чудовій скарбниці народної медицини серед популярних лікувальних засобів продукти бджільництва займають важливе місце.
Сьогодні наша розмова про цілющі властивості продуктів бджільництва – з терапевтом, сімейним лікарем із с. Скулина Юлією ПОТІШУК.
– Мед, перга, прополіс, маточне молочко, забрус, бджолина отрута – про ці лікувальні бджолопродукти ходять легенди. Чому? Хотілося б дізнатися про їх властивості. Адже у стародавній Греції мед вважався найціннішим даром природи. Чи сповна ми використовуємо продукти, які дає нам бджола?
Та й, напевно, не всі знають, які лікувальні властивості має мед.
– Біологічний склад меду схожий на сироватку нашої крові. Саме тому він так добре нормалізує обмін речовин і допомагає у лікуванні багатьох хвороб. Бджолярі переконані, що коли з'їдати хоча б 60 грамів меду на день, не буде жодних проблем зі здоров'ям.
Адже мед має винятково цінний комплекс поживних елементів. Хімічний склад його є доволі складний і різноманітний. У ньому міститься більше 300 речовин. Це, зокрема, вуглеводи, органічні кислоти, азотисті сполуки, мінерали, вітаміни, гормони, ферменти, ефірні олії та ін.
Мед містить також вітаміни: С, В1, В2, В6, РР (ніацин), біотин, пантотенову і фолієву кислоти. Є дані про наявність у ньому вітамінів А, К, Е та деяких інших.
– Властивість меду ще залежить від того, коли, в який час бджоли збирають нектар. Що можна сказати про це? Адже він має різні відтінки, навіть запах.
– Так, вміст вітамінів у медові коливається залежно від видового складу рослин і часу збору нектару. Крім того, в меді є гормональні речовини (фітогормони) та гормони, що входять до нього разом із секретом нижньощелепних залоз бджоли під час обробки нектару.
Треба сказати, що засвоюється мед на 100 відсотків, чого не можна сказати про жоден інший продукт. Мед необхідний літнім людям для підвищення нормального стану судин та обміну речовин, для збереження пам'яті, а дітям – для росту і розвитку.
– В зимову пору найбільше люди хворіють на бронхіт та інші простудні захворювання. Юліє Володимирівно, що Ви як сімейний лікар можете порадити своїм пацієнтам?
– Мед є чудовим засобом для лікування застудних захворювань. Оскільки ця недуга досить часто пов'язана з певним порушенням обмінних процесів в організмі, недостатністю деяких поживних речовин. Отже, важко переоцінити значення цілющих властивостей меду саме в цьому випадку.
– Корисним під час цих захворювань є використання медових сотів. Що можна сказати про щільниковий мед, чи забрус?
– Мед, який зберігається у сотах, має унікальні властивості, має усі корисні речовини, що є в продуктах бджільництва. Тож їх жування сприятливо впливає на слизову оболонку дихального тракту. Та найбільше для лікування органів дихання підходить так званий забрус – воскові кришечки медових стільників, які зрізують перед відкачуванням меду.
– Відомо, що в народній медицині широко використовують бджолиний пилок. Як ним лікуватися?
– Пилок – це елемент квітки, що в сукупності з дрібнесеньким порошком, забарвленим у найрізноманітні кольори. Від білого до дуже темного, залежно від джерела збирання. Цей пилок збирають найчастіше вранці, коли стоїть тепла і тиха погода. Пилок має високу поживну і лікувальну цінність.
– Багато людей, які купують і вживають пилок, нерідко не дотримуються необхідних доз цих ліків. Розкажіть, будь ласка, як правильно вживати їх.
– Не є секретом, що у лікуванні важливо дотримуватися поради лікаря. Один і той же пилок чинить різноманітну дію і може допомогти при різних хворобах.
У суміші з медом пилок з давніх-давен застосовується для відновлення здоров'я після важких інфекційних захворювань. Відзначено позитивний вплив пилку при лікуванні недуг шлунково-кишкового тракту, нирок, печінки, серцево-судинних розладів, гіпертофії простати. При анемії пилок підвищує вміст гемоглобіну та еритроцитів у крові. У цьому разі слід приймати пилок по 1 ч. ложці три рази на день до їди, запиваючи водою.
– Пасічники рекомендують: щоб пилок не псувався, змішувати його із медом.
– Так, потрібно, щоб вберегти його від псування, використовувати у такому виді. Обов'язково дотримуватися такого складу: 1:1 або 1:2 . Систематичне вживання пилку знижує кров'яний тиск, підвищує апетит і працездатність.
Пилок також є природним антибіотиком, покращує психічний неврастенічний стан організму. Цей продукт бджільництва – чудовий біологічний стимулятор і використовується для запобігання передчасному старінню організму, сприяє ясності думки та повертає фізичну силу.
У будь-якому випадку пилок необхідно приймати тривалий час (1-3 місяці) і обов'язково систематично.
– А як, скажіть, приймати пилок?
– Краще за 10-15 хвилин до їди вранці або перед другим сніданком. Особливо цього потрібно дотримуватися дітям, хворим, або ослабленим людям. Можна й під час їди, але тільки не на ніч і не пізно ввечері.
– Людям, які захочуть лікуватися пилком, потрібно знати, якої дози дотримуватися під час вживання. Адже – це ліки, яких слід вживати у відповідній нормі.
– Підтримка для дорослих –10 г на день, ударна доза – 20 г. Для дітей від 3 до 5 років – 6 г, від 6 до 12 років – 8 г. Після 12 років, як для дорослих. Повторювати курс лікування потрібно декілька разів на рік.
– Юліє Володимирівно, у народній медицині застосовують не тільки мед, пилок, а й пергу, прополіс, маточкове молочко, бджолину отруту.
– Не всі знають, що перга – це квітковий пилок, який бджоли складають у комірки стільників. Вона дуже корисна, адже багата на мінеральні речовини й вітаміни. Загалом перга позитивно впливає абсолютно на всі системи та органи людини, сприяє процесу оздоровлення організму.
Треба згадати й про такий продукт бджільництва, як бджолина отрута. У її складі – понад 50 рідкісних речовин, які мають профілактичні властивості та різнобічну лікувальну дію.
Складові бджолиної отрути органічно вписуються в структуру клітин, у біохімічні процеси, внаслідок чого відбувається мобілізація захисних сил організму.
Завдяки отруті при ужаленні настає стійке й триває полегшення. Крім того, бджолина отрута сприяє розширенню судин головного мазку, знижує артеріальний тиск, тонізує серцевий м'яз, знижує рівень холестерину в крові, має властивість розріджувати кров. Тому запобігає тромбозу судин.
Цінним є й маточкове молочко, прополіс.
Розмову вів Степан СКОКЛЮК.
У кожній хаті, сінях колись завжди висіли кетяги червоної калини. Їх використовували не тільки для лікування, а й для профілактики захворювань. Вживали й страви з калиною. Варили вареники і пекли пиріжки з нею, готували киселі, додавали ягоди калини в гарбузову кашу. Ну, а калина з медом – то найперші ліки були чи не від усіх хвороб.
Ця рослина заспокоює нервову систему при збудженні, лікує гіпертонічне загострення, атеросклероз, спазми судин.
Сік із плодів калини давали онкологічним хворим. У народній медицині завжди вважали, що систематичне вживання плодів калини поліпшує самопочуття хворих на злоякісні пухлини і особливо.
Калина – чудовий вітамінний, загальнозміцнюючий, потогінний, послаблюючий засіб. Готують з неї ліки: 2 ст. ложки ягід розтирають, заливають склянкою окропу. Настоюють і вживають по 1 ст. ложці тричі на день.
Допоможуть калинові ліки в разі істерії, судом. Калина, яку раніше вживали частіше, аніж тепер, рятувала жінок навіть від онкологічних захворювань молочної залози.
Настій плодів калини давали хворим, у яких були фурункули, екземи, висипи. Змащували вражені надшкірними хворобами ділянки шкіри соком ягід.
Для цього беруть 1 ст. ложку подрібнених ягід, заливають склянкою окропу, настоюють і вживають чверть склянки 4 рази на день.
Треба взяти: 1 л меду, вичавити сік 10 лимонів, змолоти на м'ясорубці 10 головок почищеного часнику. Усе змішати і лишити на тиждень у банці закритим.
Щодня пити по 4 ч. ложки. Саме 4 ложки, повільно споживаючи одну за однією, а не відразу. Цієї кількості приготовлених ліків вистачає на два місяці.
Цей рецепт допомагає навіть старим людям, що страждають від задишки, яким важко пройти, не зупиняючись, навіть 50 кроків.
Калій – один з найважливіших елементів захисту від серцевих захворювань і раку, який є у куразі. Печена картопля – доступна всім – містить його не менше, аніж курага. Влітку – не викидайте корінці кропу, додавайте до перших стирав, перемеліть і використовуйте у салат. Бо в тих корінцях калію більше, ніж у куразі.
Звісно, калій постачають нам і рибні страви. Магній – у шпинаті, ревені, крес-салаті. Намагайтеся вживати їх без термічної обробки.
Підготував Степан АНТОНЧУК.
Залишити коментар