Сьогодні вкрай необхідним компонентом у лікуванні хворих залишається донорська кров. Сучасна медицина налічує сотні, а то й тисячі лікувальних препаратів, але жоден із них не може замінити донорську кров, яка потрібна пацієнтам щохвилини.
За статистикою, майже кожен четвертий житель України впродовж життя потребує лікування із застосуванням лікарських засобів на основі компонентів крові. Тяжкі травми та операції, дорожньо-транспортні пригоди, важкі пологи, хірургічні втручання – те, від чого не застрахований жоден із нас. Тому важливим завданням нині є активізація безоплатного донорства, донесення до людської свідомості того, що бути донором – це почесна місія кожної здорової людини.
Відрадно, що чимало таких свідомих, чуйних, не байдужих до чужої біди людей є серед мешканців нашого краю. Щодня заради доброї справи, за велінням серця, до відділення переливання крові центральної райлікарні Ковельського МТМО, аби здати кров, приходять 20-30 чоловік.
Часто донорами стають родичі, друзі, в яких з різних причин близька людина потребує переливання крові. В рік тут приймають 2800-2900 донорів, заготовляючи 1200 літрів крові.
У відділенні дотримуються всіх сучасних технологій обстеження та переробки крові. Кров, перероблену на компоненти, використовують для медичних потреб. Нею забезпечують всі відділення та лікувальні заклади Ковельського МТМО, такі ж установи Турійського, Ратнівського та інших районів. Плановий забір крові проводиться, в основному, із Ковельського, Камінь-Каширського, Старовижівського, Любомльського районів та навіть із сусідньої Білорусі.
Донором крові може стати кожна здорова людина віком від 18 років, незалежно від статі та професії. Звичайно, існує й цілий ряд протипоказань, які обмежують можливість донорства. Так, донорами не можуть бути люди, які перенесли захворювання, що передаються через кров (інфекційні), хворіли або хворіють на СНІД, люди із гіпертонічною хворобою, захворюванням нирок, проблемами зору та ін.
Людина, яка вирішила стати донором, ні в якому разі не повинна вживати спиртні напої ні перед, ні в день здачі крові. Вміст у донорській крові навіть незначних доз алкоголю може заподіяти шкоду, адже переливають її ослабленій людині. Тому перед забором крові донор обов'язково проходить безкоштовне медичне обстеження, яке включає терапевтичний огляд і лабораторне дослідження.
Для здорової ж людини кровоздача абсолютно не шкідлива, а й, як доведено медиками, корисна процедура. Регулярне донорство служить профілактикою серцево-судинних захворювань, омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів.
Крім того, як було помічено, від здачі крові людина отримує велике моральне задоволення і гарний настрій на тривалий час.
Після медичної процедури донори отримують талони на харчування, а також довідку на зразок лікарняного на два вихідні дні, які можна використати протягом року.
Ті пацієнти-донори, які здали кров більше 40 разів, згідно із діючим на сьогодні законодавством України, мають право на певні пільги, якими вони згодом користуються. Так, 290 мешканцям Ковельщини присвоєно звання Почесних донорів, що гарантує їм надбавку в розмірі 10% до мінімальної пенсії.
Тож, шановні земляки, якщо природа наділила вас міцним здоров'ям, у відділенні переливання крові Ковельського МТМО ви щодня можете стати донором і внести свою частку в порятунок тих, хто потребує життєво необхідної рідини.
Пам'ятайте: донорство – один із наймилосердніших вчинків, здійснити який може кожен!
Мирослав САМЧУК,
завідуючий відділенням переливання крові центральної райлікарні Ковельського МТМО.
НА ЗНІМКУ: у відділенні переливання крові центральної райлікарні Ковельського МТМО.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар