Типи (ступені) переохолодження:
1 ступінь (легкий) температура тіла людини знижується до 34-35°С, з'являється озноб, можливі обмороження кінцівок;
2 ступінь (середній) – температура тіла знижується до 31°С, послаблюється серцебиття, знижується артеріальний тиск, дихання стає повільнішим, з'являється сонливість, можливі важкі ступені обмороження кінцівок;
3 ступінь обмороження (важкий) температура тіла не більше 31°С, виникають блювота і судоми, відбувається кисневе голодування мозку, дихання стає повільнішим і може взагалі припинитися.
У будь-якому випадку необхідна перша медична допомога, адже навіть при незначному переохолодженні знижуються захисні сили організму, з'являється стрес, відбуваються зміни в судинах і головному мозку, можуть з'явитися часті ГРЗ – це тільки легкі наслідки, до яких призводить переохолодження.
Лікування наслідків має бути професійним. Відразу ж викликайте швидку допомогу або звертайтеся до лікаря, особливо, якщо це маленькі діти.
Перша допомога при переохолодженні
Перш за все, потрібно перенести потерпілого в тепле місце, добре укутати шубою або теплою ковдрою. Мокрий одяг потрібно відразу ж зняти і одягти сухий. Потерпілий не повинен рухатися. Якщо людина перебуває в непритомності, потрібно постійно контролювати дихання і пульс, а якщо він не прощупується, починати непрямий масаж серця і штучне дихання.
Якщо потерпілий при свідомості, дайте йому випити гарячий чай, морс або молоко, але категорично забороняється алкоголь і каву! Не прагніть швидко зігріти людину, не кладіть у гарячу ванну, не тягніть у душ, інтенсивно не розтирайте, не обкладайте грілками. При таких маніпуляціях наслідки переохолодження можуть бути згубними, можливі порушення серцевого ритму і внутрішні крововиливи.
Набагато простіше попередити переохолодження. Захист від нього – це теплий і багатошаровий одяг та взуття. Не паліть і не пийте алкоголь на морозі, не виходьте на відкритий лід, намагайтеся більше рухатися, та й загартовування не зашкодить.
Майя СТЕЦЮК,
майстер виробничого навчання Ковельських міських курсів ЦЗ.
Залишити коментар