Обласний онкодиспансер віднедавна серйозно осучаснився: тут з'явилися 20-зрізовий комп'ютерний томограф фірми "Simens" (Німеччина) та лінійний прискорювач із іменем "Varion" (США). Що це означає?
Якщо коротко пояснити, то діагностувати страшну хворобу для подальшого конкретно спрямованого лікування із мінімальною шкодою для людського організму стало можливим у нашій області саме з допомогою цього новітнього обладнання.
Рак – не вирок. Таке не втомлюються повторювати лікарі і водночас констатують, що рівень смертності через цю онкологічну хворобу є найстрашнішим у світі. Недуга – давня. Дослідники знайшли сліди раку на викопних рештках мумій древнього Єгипту, стародавньої Греції… І в той же час лише у ХХ ст. хворобу стали справді лікувати, а не просто полегшувати страждання хворого, котрий помирає.
Тисячі волинян цією звісткою будуть втішені. Хоча… Людей, яким довелося зіштовхнутися з такою бідою, порадувати не так і просто. Лікар із 22-річним стажем, завідувач відділення променевої терапії онкодиспансеру Жанна Старомінська зізнається, що за час роботи так і не звикла до сліз та страждань, хоч вони й чужі… Проте вона, як і весь персонал закладу, ніколи не втомиться допомагати хворим.
Йдемо коридорами закладу, де от-от завершать ремонтні роботи. Спілкуємося. Жанна Леонідівна не приховує:
– Та з цією технікою в галузі медицини ми переносимось із кам'яного віку одразу в сучасне суспільство!
Як це вдалося? Дороговартісний та сучасний подарунок волинянам дістався від Благодійного фонду Рината Ахметова "Розвиток України" – 16,5 млн. грн. прийшло на Волинь у рамках державно-приватного партнерства між цим фондом, облдержадміністрацією та облрадою.
Ну, а ще одним презентом для медиків та хворих став ремонт приміщення, профінансований виключно з обласного бюджету.
Головний лікар установи Орест Андрусенко розповідає, що далося їм це все дуже непросто.
«Мені казали: та не буде у вас лінійного прискорювача, бо для цього треба спеціальні приміщення, люди, котрі розуміються, – розповідає Орест Петрович. – Але нині він є! Робота ж у цьому напрямку велася ще з 2008 року. Я розумів, що це вдасться вирішити тільки спільно з Борисом Петровичем (голова облдержадміністрації Борис Клімчук, – авт.). До речі, щоб переконати його у такій необхідності, вистачило 5 хвилин. Я лише пояснив, що це таке і як зміниться ситуація».
Пояснили і нам, що ефективне лікування на лінійному прискорювачі розпочнуть хворі на рак прямої кишки, сечового міхура, простати, головного мозку, легенів та й інших локалізацій. Крім того, значно ефективнішим буде обстеження пацієнтів на різні передпухлинні та пухлинні недуги – комп'ютерний томограф виявляє їх точне розташування.
«Ми можемо проводити діагностику хворих будь-якої ваги та зросту, – каже Жанна Старомінська. – Комп'ютерні томографи старішої комплектації не давали такої можливості. Ми обстежували лише пацієнтів вагою до 100 кг. Тепер робимо знімок, він контурується лікарем та передається фізикам на уточнення.
Фахівці визначають план лікування, дозують силу опромінення на чітко визначену точку враження хворобою, щоб не пошкодити здорові клітини організму людини. Буде менше ускладнень, зможемо косметично опромінювати, скажімо, молочну залозу, не деформуючи її».
Завдяки роботі колективу лікарів, інженерів, рентгенлаборантів тут тепер можуть суттєво послабити позиції раку, дати надію на здорове життя багатьом. За рік у відділенні променевої терапії отримують лікування 1600-1800 хворих. Із введенням в експлуатацію лінійного прискорювача їх кількість зросте суттєво.
Точність розташування пухлини і підведення лікувальної дози в її центр, зменшення променевого навантаження на тканини, що поряд, зведення до мінімуму променевих ушкоджень – це і є ті плюси лікування на лінійному прискорювачі.
Тож якщо тепер Волинь порівнювати з іншими областями, то в лікуванні онкоуражень ми не пасемо задніх, навіть більше – вже на крок попереду.
Говорили ми й про статистику. Головний лікар розповідає, що на Волині протягом останніх двох років відзначається стабілізація рівня захворювань. Це пов'язано з тим, що ведеться профілактична робота, оздоровлення пухлинних захворювань, аби не допустити їх переростання у злоякісні.
Така ж ситуація, в принципі, в усьому світі: щороку реєструється більше 12,5 млн. хворих людей, помирає – до 7 млн. Підйом захворюваності починається у межах 40 років і збільшується у віці 55-58.
Є багато факторів, які впливають на це. Серед них і пестициди, гербіциди, різні хімічні добавки, що потрапляють в організм із продуктами харчування. Тож на перше місце нині вийшов рак прямої кишки, хоча раніше він був на 7-8-ому. Це напряму пов'язано із якістю продуктів харчування, умовами їх зберігання.
Якщо узагальнювати, то на 36-37% причиною хвороби стає… неякісна їжа, менше нас убиває навіть нікотин – 30-31%. Крім того, наша культура харчування нерідко стає згубною: часто споживаємо м'ясо, жирну їжу. За всі задоволення в житті треба розплачуватися, визнає Орест Андрусенко. Звісно, генетичну схильність до недуги теж не можна викреслювати зі списку.
– Георгафічно Волинь також можна розділити: найбільші спалахи захворюваності у Луцьку, Рожищенському, Локачинському, Володимир-Волинському, Маневицькому районах, – каже Орест Петрович. – Справа не лише в тому, що найчастіше ми реєструємо недугу саме там. Бо є своя специфіка, котру треба ще досліджувати.
Якщо говорити про жіночий і чоловічий поділ, то найчастіше чоловіки страждають через рак передміхурової залози, а також трахеї, бронхів та легенів. Трохи менше мають рак шлунка та шкіри. Пояснення, очевидно, не потрібні…
А жінки… Статистика, наведена лікарем, теж не здивувала: найчастіше – це рак молочної залози. Потім – ураження шкіри, шийки матки.
Та й не треба приховувати, що відповідальність наших людей не надто висока для того, аби вони проходили профілактичні огляди.
– Ми проводили виїзні обстеження, – розповідає Орест Андрусенко. – Приїхали наші медики, скажімо, у Ратне. Там – черги: чи не всі жінки хотіли обстежуватися. Але є й Любешів. Наші медики кажуть: просили, аби йшли на огляд, та жінки вперто не хотіли.
Розмірковували ми і на тему, чи варто говорити хворому правду.
– Якщо людина має шанс на одужання, то треба, – однозначно стверджує Орест Петрович. – Бо у цього пацієнта має бути розуміння, що необхідно лікуватися, бо є заради чого боротися. Якщо ж ситуація вже вимагає лише симптоматичного лікування, то, очевидно, не варто…
– Шкода, що волиняни, та й українці загалом, ще не усвідомили простої істини: не так важко хоча б раз на рік виділити день і пройти обстеження, – говорить Марія Родзь. – Іноді страшно буває виявляти у 30- чи 35-річних хворобу, яка вже встигла "розквітнути"…
– Рак живе, наче прибулець із фільму жахів. Поїдає людину зсередини, клонує собі подібних і помирає разом із хворим. Ми повинні зробити все, аби люди не боялися, приходили до нас і лікувалися, продовжуючи і покращуючи якість свого життя, – не без емоцій нагадує кожному Жанна Старомінська. – Ця хвороба непередбачувана, одужа–ння залежить від багатьох факторів. Але в першу чергу – від самої людини, її бажання жити.
Катерина ГРИНЕВИЧ.
Профілактика захворювань через розвиток інституту сімейного лікаря та укріплення первинної ланки медичної допомоги – один із пріоритетів реформи медичного обслуговування.
Саме тому в 2011-2013 рр. онкозахворюваність на Волині знизилася, відповідний показник знаходиться в межах 275-284 випадків на 100 тис. населення. В І-ІІ стадіях виявляється більше половини хворих, смертність від онкологічних захворювань не перевищує 135,5 осіб на 100 тис. населення.
Позитивний ефект дає скринінг ранніх форм раку. Це підтримується надбавками до заробітної плати медичних працівників: саме ці показники враховуються при визначенні рівня надбавки до зарплати лікарів та медичних сестер. Практика таких надбавок з жовтня 2014 р. буде запроваджена по всій країні.
Показник захворюваності населення області на онкологічну патологію протягом минулого року знизився на 1,5% і становить 275,2 на 100 тис. населення, залишаючись значно нижчим, ніж показник по Україні.
Традиційно захворюваність міського населення переважає рівень ураження сільського і становить відповідно 305,6 та 242,7 на 100 тис. населення.
Загалом на первинному рівні має бути наближена до пацієнта мережа амбулаторій сімейної медицини, тож щорічно в Україні відкриватиметься як мінімум 400 нових амбулаторій.
За матеріалами прес-конференції управління охорони здоров'я ОДА.
Залишити коментар