Є в українській кухні рослина, без якої важко обійтися. Це – часник. Його використовують неф лише як приправу до тієї чи іншої страви, а й як ліки.
У народній медицині вважають традиційним вживання часнику при простуді, підвищенні температури. Відомий травознавець Наталія Земна у своїх рецептах виділяє цю дивну рослину, зазначаючи при цьому: "У разі застуди та для очищення організму беруть півсклянки води, дві столові ложки меду, три-чотири зубчики часнику, двадцять грамів кореня імбиру. Воду довести до кипіння, залити нею часник та імбир на дві-три години. Мед покласти перед вживанням. Випити за один раз".
Багато народних цілителів звертаються до цієї рослини і рекомендують вживати її частіше. Одночасно застерігають, що надмірне використання шкідливе для здоров'я. За рецептами травознавців, часник можна вживати при кашлі, ангіні. У рецептах зазначається, що його настоюють у воді протягом трьох годин, дають цей напій при болях в горлі. З нього також виготовляють «гірчичники».
У разі простудних захворювань народні цілителі радять часник подрібнювати, перемішувати з сіллю і натирати підошви, після чого вдягати теплі шкарпетки. Застосовують кашку з часнику і при звуженні судин нижніх кінцівок. Такий засіб викликає розширення судин, відбувається приплив тепла до ніг, і хворий відчуває полегшення.
У книжці "Усе знадобиться, що в землі коріниться", Наталія Земна рекомендує часник застосовувати при ентероколітах, проносах.
Травознавці відзначали негативний вплив часнику при захворюванні підшлункової залози. Вважали, що він може спричинити загострення холециститу, хронічних запальних гінекологічних процесів.
Вважають також, що коли наїстися часнику проти ночі, то настає безсоння, сняться кошмари, людина прокидається від "пульсуючого" головного болю.
Все ж є ще немало рецептів і слушних порад, які підтверджують, що часник не лише приправа для страв, а й чудовий еліксир здоров'я. Варто звернутися до інших джерел та рецептів відомих знавців народної медицини, які стверджують, що часник допомагає позбавитися від хвороб. У книжці "Шлях до довголіття" знаходимо такий рецепт: "Часник чистить артерії, лікує запалення легенів, допомагає при згортанні крові". Також кашкою й соком лікують гнійні рани, виразки й опіки.
Під час війни використовували часник замість антибіотиків, знищували збудників холери, тифу. Соком його лікують гострі респіраторні захворювання, вживають при коклюші, ангіні, запаленні середнього вуха.
Крім того, часник діє як антибактеріальний засіб при запальних процесах у легеневих тканинах навіть тоді, коли запалення ускладнене нагноями. Для того, щоб очистити ротову порожнину від шкідливих мікробів, досить його пожувати декілька хвилин. Одночасно він зміцнює ясна, зменшує їхнє запалення й кровоточивість. Часник підвищує апетит, стимулює виділення травних соків.
Автор книжки "Не старійте" Джин Карпер вважає, що часник знижує кров'яний тиск, бореться з вірусами й бактеріями, знижує рівень холестерину й, безумовно, охороняє літніх людей від старіння мозку.
Провідний дослідник і кардіолог зазначає, що ця унікальна рослина припиняє хворобу серця (що суперечить нашим травознавцям). Навіть допомагає тоді, коли у хворого був інфаркт. На думку відомого лікаря, часник може розчинити тромби в артеріях і навіть пошкоджені атеросклерозом судин.
Прийом часнику, можливо, просто поліпшує самопочуття, зазначає доктор Гилль Фільон з Інституту Пастера Франції. «Можна їсти часник сирим і підготовленим іншим методом», – вважає лікар Джон Милер Пенсильванського університету, – який проаналізував різні лікувальні форми часнику.
Теплова обробка і механічне пошкодження позбавляє його лікувальної сили, зазначає він. Сирий часник – найбільш ефективний антибіотик.
Всесвітньо відомий натуропат, дієтолог і фізіотерапевт Поль Брегг у своїй книжці "Оздоровлення без ліків" пише: "Енергійний 154-річний Зоря Агха споживав також багато часнику – забуту їжу людини. Часник називають пеніциліном бідних людей, і я як дієтолог знаю його цінність для серця і артерій".
Народні цілителі радять при атеросклерозі вживати мед із соком часнику. Треба змішати ці компоненти у співвідношенні 1:1 і вживати по одній столовій ложці до їди три-чотири рази на день.
Ян Шульн і Едіт Ібергубер у книзі "Ліки з Божої аптеки" зазначають, що часник відомий з давніх часів, і йому приписують багато лікувальних властивостей. Наприклад, застосовують від отруєнь, туберкульозу, підвищення артеріального тиску, безсоння, головного болю. У народній медицині відваром з часнику і картоплі у співвідношенні 1:1 лікують розлад шлунково-кишкового тракту. До речі, як показують дослідження, часник багатий вітамінами С, А, В, РР.
У настановах Авіценни читаємо й таку рекомендацію: "Дуже мутну воду треба заїсти часником".
Однак відомі цілителі народної медицини застерігають: не можна захоплюватись у лікуванні тієї чи іншої хвороби безсистемно часником, у всьому потрібно обов'язково прислухатися до порад лікаря.
Підготував Степан СКОКЛЮК.
Залишити коментар