Багато садівників протягом трьох-чотирьох років після початку плодоношення дерев не можуть натішитися: врожайність фруктових висока, плоди чудові. Однак ще через два—три роки, після досягнення повного плодоношення, врожаї знижуються, плоди дрібнішають і втрачають свій смак. У чому причина?
Здебільшого у фруктових дерев, що досягли 12—15-річного віку, плодоношення зберігається лише на кінцях пагонів, всередині ж крони старі плодові гілочки відмирають, нові не наростають, віття оголюється. Прирости зменшуються до 10—20 см. Плодоношення стає нерегулярним.
Якщо не вживати відповідних заходів, усі проблеми з часом поглиблюються: поступово всихають гілки, а потім — і саме дерево.
Найважливіша умова продуктивного довголіття саду — грамотна обрізка. Без формуючого обрізування молодих дерев неможливо створити міцний скелет крони, що здатний витримати великі навантаження (урожаю, злив, буреломів, обмерзань, снігопадів).
Така операція виконується з метою досягнення відповідності процесів росту і плодоношення в кроні, регулярності останнього, створення оптимального світлового режиму, підтримання високої ефективності фотосинтезу, подовження продуктивного періоду високих урожаїв і якості плодів, відтермінування старіння фруктових.
Дерева, які втратили здатність до росту, родять через рік.
Розрізняють формуюче (таке, що регулює плодоношення) та омолоджувальне обрізування фруктових.
Перше робиться через два-три роки після висаджування дерева. До формування старіших дерев вдаються лиш у випадках, коли потрібно перевести «вовчки» на плодоношення.
Основна мета першого «хірургічного втручання» — створення міцної крони з рівномірно розміщеними в ній скелетними, напівскелетними та обростаючими гілками; забезпечення оптимального освітлення; стимулювання раннього плодоношення.
Обрізку, спрямовану на регулювання плодоношення, виконують на третій-п’ятий рік після його початку. Її мета — забезпечення щорічних високих урожаїв, створення умов для постійного оновлення плодової деревини, не допускаючи припинення росту.
До омолодження вдаються, коли на дереві припиняється відростання молодих гілок. Завдання — не допустити повного припинення відростання пагонів; стимулювати сплячі бруньки до пробудження; збалансувати плодоношення.
Обрізку дерева можна починати, коли температура повітря буде не нижча мінус 2-3оС і закінчити до розпускання бруньок.
Усі види садової «хірургії» діляться на основні та додаткові. Перші передбачають вирізування або прорідження гілок, другі — їх укорочення. Своєю чергою вкорочення може бути слабке — на менш як четвертину гілки; середнє — менше третини; сильне — видалення більше половини пагона.
Слабке вкорочення не пригнічує дерево і не провокує росту «вовчків». Сильне зменшує сумарну довжину приростів і стимулює пробудження сплячих бруньок, що призводить до ще більшого загущення крони. Тому до нього треба вдаватися в крайніх випадках: для ослаблення росту сильноростучої гілки; коли верхівка пагона пошкоджена морозом.
Залишити коментар