Атопічний дерматит (АД) – це хронічне захворювання, в основі якого – алергічне запалення шкіри.
Проявляється захворювання частіше в ранньому віці. За даними спеціалістів, хворіють від 5 до 20 відсотків дітей. У дорослих АД зустрічається рідше. Такий діагноз мають 2-10 відсотків дорослого населення.
У Ковельському шкірно-венерологічному диспансері на диспансерному обліку знаходиться 198 чоловік з цим захворюванням, що складає 28% від загальної кількості дерматологічних хворих.
Чинники, які провокують загострення атопічного дерматиту наступні:
– харчові алергени;
– ліки (пеніцилін, аспірин, новокаїн);
– укуси комах, кліщів;
– посилене потовиділення;
– побутовий пил (який містить епідермальні речовини – волосся, вовну, лупу);
– контакт з деякими рослинами;
– психогенні стреси;
– інсоляція (вплив сонячного проміння).
Прояви АД в дитини можуть спостерігатися вже в перші місяці життя. Переважно захворювання «стартує» з почервонінням та припухлості на чолі та щоках, з часом з'являються сверблячі пухирці, які в результаті розчухів перетворюються в кірочки.
В ранньому дитячому віці переважають явища ексудації (мокнення), в старшому віці – ліхеніфікція (потовщення всіх шарів шкіри з посиленням шкірного малюнка).
Може уражатися шкіра обличчя, шиї, голови, а також завушні ділянки, ліктьові згини, підколінні ямки та сідниці. Вираженність свербіння наростає, що може вплинути на стан нервової системи (дратівливість, плаксивість, неврівноваженість).
Рекомендації по щоденному догляду дітей з атопічним дерматитом
Контроль за оточуючим середовищем:
– заміна килимових покриттів (ковроліни, ворсисті килими) лінолеумом, паркетом, пластиком;
– не використовувати подушки, перини та матраци з пір’ям;
– вчасне очищення фільтрів побутових кондиціонерів;
– по можливості не тримати домашніх тварин, акваріум;
– не заводити кімнатні рослини (особливо африканські фіалки та герань);
– не використовувати освіжувачі повітря та інсектициди, засоби побутової хімії з агресивною дією та різким запахом.
Підбір одягу:
– надавати перевагу одягу з м'якої тканини (100-відсоткова бавовна або бавовна з віскозою);
– уникати шерсті та синтетичних матеріалів (нейрон, капрон);
– вибір одягу вільного крою, що не обмежує рухи дитини.
Харчування:
– ведення батьками харчового щоденника, що включає перелік продуктів, які не провокують алергію у малюка;
– виключити з раціону: цитрусові, яєчний жовток, горіхи, рибу та морепродукти, птицю, шоколад, каву, копченості, оцет, гірчицю, майонез, кетчуп, гострі соуси та спеції, помідори, баклажани, гриби, молоко, чорниці, диню, ананас, свіжу випічку, тістечка, мед;
– рекомендовані продукти з урахуванням індивідуального сприйняття: крупи (крім манної), кисломолочні продукти, негострі сорти сиру, пісне м'ясо, овочі (капуста, квасоля, зелень), фрукти (зелені та білі яблука, груші, смородина), рафінована олія, фруктоза, хліб пшеничний другого ґатунку.
Догляд за шкірою:
– щоденні водні процедури – ванна або душ (протягом 5-10 хв.);
– для миття різних частин тіла застосовують теплу або прохолодну воду (температура – 37°С) з додаванням спеціальних пом'якшувальних засобів, що забезпечить збереження природного рН шкіри (на рівні 5,5-6,0), а також нейтралізує вплив жорсткої води;
– не використовувати для гігієнічних процедур звичайне лужне мило, абразиви, скраби та інші подразнювальні засоби; після купання шкіру необхідно обережно протерти рушником (не витирати насухо) і нанести на сухі ділянки шкіри пом'якшуючі та живильні засоби.
Відповіді на питання щодо догляду за дитиною з атопічним дерматитом, підбору засобів зовнішньої терапії та контролю раціону харчування малюка батьки можуть отримати на прийомі в лікаря-дерматолога за адресою: Ковельський шкірно-венерологічний диспансер, м. Ковель, вул. Міцкевича, 64.
Довідки за телефоном 3-05-19 (реєстратура).
Наталія СЕНИК,
головний лікар Ковельського шкірно-венерологічного диспансеру.
Залишити коментар