Ялина і сосна, які ростуть у наших лісах, знані нам із раннього дитинства своєю загадковою красою. Перебуваючи у ДП "Ковельське лісове господарство", з приємністю вдихаєш пахощі цих вічнозелених красунь.
— В наших лісах переважну більшість становить сосна, — розповідає головний лісничий Віктор Савчук, — адже це дерево не лише лікує, а й широко використовується у господарських цілях як один з основних матеріалів для будівництва, виготовлення меблів та ін.
Але цим деревом все більше зацікавлюються й народні цілителі. Не всім відомо, що соснові бруньки використовувалися для припарок та компресів не одне тисячоліття. Скажімо, бруньки мають дезінфікуючу, відхаркувальну, жовчогінну, сечогінну, потогінну дію.
Для цього застосовують відвар. Беруть 10 г (столову ложку) бруньок, висушених при температурі не вище 40-45 градусів Цельсія. Кладуть в емальований посуд, заливають водою, накривають і ставлять на водяну баню.
Тримають півгодини. Охолоджують при кімнатній температурі 10 хвилин, проціджують і віджимають. Настій доводять перевареною водою до попереднього об'єму (200 мл). За потреби, вживають по третині склянки 2-3 рази на день після їди.
Відвар соснових бруньок, або глиці (хвої), крім цього, застосовують як сечогінний засіб при захворюваннях нирок, сечокам'яній хворобі, водянці, подагрі, порушенні обміну речовин, а також при радіоактивному опроміненні.
Для цього чайну ложку сухої сировини слід залити гарячою водою, накрити, кип'ятити одну хвилину, настояти півгодини, процідити. Приймати відвар теплим із медом по 50 мл тричі на день після їди.
Відвар з молодих, висушених у затінку, ялинових бруньок (готувати так само) допомагає при туберкульозі легень, гнійному бронхіті. Із глиці молодих шишок сосни, зібраних ранньою весною, в період набубнявіння, поки кінці лусочок ще щільно притиснуті до шишки, готують настій. Для цього 0,5-1 кг сировини залити трьома літрами окропу і настояти три години. Приймати по чверті чи по півсклянки тричі на день.
Цей напій дуже помічний для профілактики й лікування авітамінозу, адже містить 15-25 відсотків аскорбінової кислоти. Можна використовувати його для ванн при подагрі, захворюванні суглобів, розтяжці м'язів, невралгії. Ванни температурою 35-40 градусів роблять через два-три дні протягом місяця.
Цінується й сосновий пилок, який уживають з медом після тяжких хвороб та операцій, а також при легеневих недугах. Цю пергу слід приймати по дві-три чайні ложки на день.
У народній медицині зі свіжої соснової глиці (хвої) готують відвар для полоскання застудженого горла і ротової порожнини. Склянку подрібненої глиці залити літром гарячої води і кип'ятити на малому вогні 15-20 хвилин. Пити теплим 5-6 разів на день.
Можна приготувати і вітамінний відвар із хвої ялини або сосни. Для цього 50 г (п'ять столових ложок) подрібненої сировини залити 250 мг окропу і тримати на водяній бані 25 хвилин. Приймати по півсклянки вранці та ввечері. Можна додати трохи меду.
Хвоя сосни справляє виражену фітонцидну дію. Тому в соснових лісах розташовують санаторії. Крім згаданої лікарської сировини, у медицині використовують скипидарну олію, яку добувають зі смоли, каніфоль (теж зі смоли), чисту живицю, а також продукти сухої перегонки щепи — дьоготь і активоване вугілля.
Живиця має протимікробну, сечогінну та проносну дію. Її приймають на день по 5-6 маленьких кульок. Помічна вона і при гнійному бронхіті як відхаркувальний засіб. Скипидарну олію застосовують у вигляді інгаляцій для дезінфекції дихальних шляхів, а також вона входить до складу мазей для втирання у суглоби при артриті, ревматизмі, подагрі.
Зі скипидару виготовляють також препарат терпінгідрат, який допомагає від хронічного бронхіту. Каніфоль і чисту живицю застосовують у пластирах. Дьоготь входить до складу мазі від корости, екземи, свербежу, лускатого лишаю.
Активоване вугілля приймають для виведення токсинів з організму, з нього виготовляють препарат карболен, який призначається при утворенні великої кількості газів у кишківнику.
Практичне значення має також препарат пінадин із хвої сосни або ялини, що має спазмолітичний вплив на гладенькі м'язи сечовивідних шляхів і певну бактеріостатичну дію.
Отже, сосна, ялина, які у значній кількості вирощуються у дібровах ДП "Ковельське лісове господарство", мають не тільки практичне застосування у переробній промисловості, а й сприяють очищенню повітря, позбавляють від багатьох хвороб.
Підготував Степан СКОКЛЮК.
Залишити коментар