Нещодавно, як результат взаємодії влади і громадськості, в Україні була прийнята Державна цільова програма протидії вірусним гепатитам, яка передбачає державне фінансування на придбання медичних препаратів для хворих на ВГС на рівні 65 млн. дол. США до кінця 2015 року. Даною програмою також передбачається залучення додаткового фінансування з обласних бюджетів.
За даними ВООЗ, Україна посідає перше місце в Європі за темпами поширення інфекції. За офіційними даними, гепатитом С інфіковано більше 1,3 млн. українців.
Проте, згідно з неофіційними підрахунками медиків, гепатитом С в Україні хворіє кожен десятий. Невтішні результати підтвердилися й під час проведення дослідження, ініційованого Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІД в Україні (Альянс-Україна) наприкінці липня 2013 року.
3а допомогою «швидких тестів» медпрацівниками було протестовано 1422 людини в 30 містах країни. Як наслідок, гепатит С виявлено у 13% протестованих. Таким чином, гепатит С — найбільш поширена епідемія в Україні, подолання якої є питанням національної безпеки.
За результатами дослідження, проведеного Альянсом-Україна, у Волинській області офіційний рівень захворюваності гострим гепатитом С за останні роки становить 1,82 — 3,24 на 100 тис. населення. Показники захворюваності на хронічні вірусні гепатити мають тенденцію до росту.
На обліку в обласному гепатоцентрі при Волинській обласній інфекційній лікарні перебувають 1774 хворих з хронічними вірусними гепатитами В, С, з них — 944 потребують противірусної терапії. При цьому, зі слів українських медиків, на одного офіційно зареєстрованого українця з вірусом гепатиту С припадає 5-6 незареєстрованих хворих, що збільшує число волинян, які потребують лікування, до кількох тисяч.
Незважаючи на гостроту ситуації, місцева влада Волині досі не прийняла Програму протидії вірусним гепатитам, що може стати смертельним вироком як мінімум для 944 волинян. Відсутність адекватної відповіді на епідемію не тільки ставить під загрозу життя сотень жителів області, а ще й перешкоджає регіону в отриманні додаткового фінансування від міжнародних неде-ржавних організацій. Наразі основною умовою надання міжнародного фінансування є власний внесок Волинської області в боротьбу з епідемією ВГС.
Слід зазначити, що сьогодні середній курс лікування гепатиту С в Україні коштує майже 20 тис. доларів на рік, що робить лікування практично недоступним для більшості волинян. Саме через прийняття державної і обласної програм та гуртові закупівлі препаратів можливо досягти зниження цін та більшої доступності ліків для тих пацієнтів, яким вони потрібні.
Спільні зусилля Альянсу-Україна, представників державних структур та активістів з питань розширення доступу до лікування ВГС в рамках всеукраїнської кампанії «Вимагаємо лікування!» вже сприяли затвердженню Державної та обласних програм з протидії поширенню гепатиту С, частковому виділенню коштів з Державного бюджету та бюджетів Полтавської, Сумської, Житомирської, Хмельницької, Закарпатської, Тернопільської, Вінницької областей, а також з бюджетів міст Харкова та Севастополя.
Але реальна потреба у лікуванні значно вища — на сьогоднішній день лише у цих регіонах в черзі на лікування перебуває близько 16 000 осіб. Тому збільшення бюджетного фінансування з обласного бюджету є життєво необхідним.
Мар’яна СОРОЧУК,
голова правління ГО «Правозахисна функція «МАВІКОМ».
Залишити коментар