З приходом довгоочікуваних весняних днів у багатьох із нас з'являється непоборне бажання насолодитись єднанням із природою. Та не варто забувати, що з першими промінчиками Сонця парки і ліси переповнюють такі маленькі кровопивці, як кліщі, життєва активність котрих у нашій області починається наприкінці квітня і триває аж до жовтня, про що поспішає нагадати читачам міськрайонки старший майстер виробничого навчання Ковельських міських курсів цивільного захисту Сергій КУРИШЕВ.
Як зазначає автор, кліщі є переносниками збудників десятків вірусних та інфекційних захворювань людей і тварин. Найнебезпечнішими серед них є кліщовий вірусний енцефаліт і хвороба Лайма.
За інформацією, яку надіслала до редакції лікар-епідеміолог Ковельського міськрайонного управління ГУ ДСЕС у Волинській області Анжела ШУМИН, в Україні минулого року було зареєстровано 1932 випадки захворювань на хворобу Лайма та 3 випадки кліщового вірусного енцефаліту.
Тож, аби вберегти себе і своїх рідних від цих хвороб, лікар радить щоразу ретельно готуватися до прогулянки на природу. Під час мандрівок, як зазначає вона, рекомендується триматися середини стежки. Найпростіший і надійний спосіб захисту під час прогулянок в лісах – обрати світлий однотонний одяг, який захищає відкриті ділянки шкіри та щільно прилягає до тіла.
Обов'язково слід періодично оглядати себе. Особливо ретельно треба обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям. Якщо разом з вами на природі перебували хатні тварини, їх теж потрібно оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
Для захисту від кліщів, як зазначає Сергій Куришев, слід використовувати ефективні засоби, що їх відлякують, – репеленти. Їх наносять на відкриті частини тіла (крім обличчя) і на одяг. Час дії препарату залежить від температури, вологості повітря, якості засобу. Репелент, нанесений на одяг, діє довше, ніж на шкіру.
Якщо кліщ все ж таки присмоктався, необхідно видалити його якомога швидше, бажано у травмпункті. За відсутності такої можливості кліща видаляють самостійно: змащують його олією (але не сильно, щоб не задихнувся), повільно видаляють разом із хоботком, розхитуючи комаху з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки.
Після видалення місце присмоктування необхідно змастити 3-процентним розчином йоду, спиртом або одеколоном і ретельно вимити руки з милом.
Як наголошують фахівці: в жодному разі не можна викидати кліща. Його треба спалити, оскільки самка, насмоктавшись крові, може дати нове потомство на тій території, де її викинули (після кровосмоктання кліщ відпадає та відкладає яйця в грунт).
При виявленні кліща слід обов'язково звернутися до лікаря, адже кліщ може виявитися інфікованим.
Підготувала Галина ЦЮРА.
Залишити коментар