Значення картоплі для українця важко переоцінити. Недарма її називають другим хлібом. Серед сільськогосподарських культур району важко знайти таку, яка б за універсальністю використання могла зрівнятися з картоплею. На врожайність та якість її впливає ряд факторів, основний з яких – стійкість до різних хвороб та шкідників.
Найвідоміші з них це – колорадський жук та фітофтороз, але є менш відомий широкому загалу шкідник, який завдає значної шкоди врожаям картоплі, – золотиста картопляна нематода. Вперше він на території Ковельського району був виявлений у 1968 році.
Живе нематода в грунті, паразитує на коріннях, іноді на бульбах картоплі, а також коріннях помідорів, перцю та інших культурах з родини пасльонових. Картопляна нематода має в своєму розвитку цисту, наповнену яйцями. Заражені рослини відстають у рості, мають пригнічений вигляд, листочки скручуються, в'януть, згодом буріють і відпадають. Сильно уражені рослини не цвітуть або цвітуть слабо і утворюють малі бульби в невеликій кількості. В грунті, в якому є велика кількість цист картопляної нематоди, врожай картоплі різко знижується, а інколи й зовсім відсутній.
Найбільшу шкоду паразит наносить на присадибних ділянках при незмінній сівозміні картоплі. Основним джерелом розповсюдження нематоди є заражені грунт, садивний матеріал, сільгоспінвентар, транспортні засоби, до яких прилипли частинки зараженого грунту, взуття людини, а також тварини. Можливе перенесення цист вітром, дощовою водою.
Виявити картопляну нематоду можна при уважному огляді кореневої частини куща картоплі під час цвітіння. На коріннях неозброєним оком видно безліч жовтих маленьких кульок-цист, які тримаються коріння. Під час копання цисти відпадають в грунт. Виявляють цисти також при аналізі грунтових зразків.
На практиці в боротьбі з нематодою широкого застосування набули агротехнічні заходи. Перш за все, рекомендовано включати в сівозміни зернові, зернобобові та технічні культури, а також чорний пар. Один із найефективніших, економічно вигідних та екологічно безпечних засобів боротьби з картопляною нематодою – застосування сортів картоплі, стійких проти цього шкідника.
Тому з метою ліквідації вогнищ золотистої картопляної нематоди Державною фітосанітарною інспекцією розроблено та затверджено рішенням обласної ради Програму впровадження насіннєвого матеріалу нематодостійких сортів картоплі на 2008-2017 роки. Відповідно до цієї Програми інспекція щороку закуповує за кошти спеціального фонду Державного бюджету нематодостійкі сорти картоплі та безкоштовно передає власникам присадибних ділянок, де виявлено збудник золотистої картопляної нематоди.
Під урожай 2014 року для Ковельського району виділено одну тонну картоплі сорту "Альвара". В нашому районі 9 квітня насіннєву картоплю одержали власники нематодозаражених присадибних ділянок в селах Доротищі та Гішині.
Фітосанітарна інспекція висловлює подяку Доротищенському сільському голові за сприяння в організації даного заходу.
Впровадження нематодостійких сортів дасть змогу не лише збільшити врожайність картоплі на пошкоджених площах, але й очистить грунт від цист картопляної нематоди.
Володимир МЕЛЬНИК,
провідний спеціаліст-державний фітосанітарний інспектор Державної фітосанітарної інспекції Волинської області,
Наталія ТАРАСЮК,
провідний фахівець ДУ "Волинська обласна фітосанітарна лабораторія".
Залишити коментар