Ентеровірусні хвороби – це група захворювань, які супроводжуються підвищенням температури тіла, порушенням функцій нервової системи і травного каналу. Хвороба дістає назву залежно від того, яка система переважно уражається: герпетична ангіна, менінгіт, епідемічна міалгія, міокардит та ін. Головним чином ці захворювання виникають улітку, рідше – восени.
Слід пам'ятати, що у навколишнє середовище вірус потрапляє з кишковими випорожненнями хворого і виділеннями слизової оболонки верхніх дихальних шляхів. Це й зумовлює два відповідні шляхи передачі, хоч основне значення має повітряно-краплинний. Вірус передається через забруднені овочі, фрукти, воду, харчові продукти, брудні руки, іграшки і інші об'єкти зовнішнього середовища.
Джерело інфекції – хвора людина, або вірусоносій. Частіше хворіють діти і молоді люди. Ентеровірусні інфекції проявляються по-різному. Це може бути пронос з болями і спазмами в животі, менінгіт (головний біль, судоми), сильні болі в м'язах і суглобах, герпетична ангіна, гостре респіраторне захворювання, лихоманка з висипаннями на шкірі і слизових оболонках, кон'юнктивіти, ураження серцевого м'яза, нервової системи (паралічі, серозні менінгіти).
При різних проявах захворювання тривалість його може бути від 3—5 днів до 2—4 тижнів (при менінгіті) і довше (при міокардиті, тобто ураженні серцевого м'яза).
Одним з важких проявів ентеровірусної інфекції є серозний менінгіт, який може починатися гостро, з раптової появи високої температури, сильного головного болю, блювоти, судом і втрати свідомості. У деяких випадках ентеровірусна інфекція починається з інших ознак (наприклад, з гострого респіраторного захворювання або з герпетичної ангіни, а потім вже приєднується серозний менінгіт).
Підступність цього вірусу полягає в тому, що він достатньо добре зберігається і накопичується в об'єктах довкілля – наприклад, у воді чи стічних водах. Тому найголовніший засіб безпеки – миття рук.
Також слід використовувати для пиття тільки кип'ячену або бутильовану воду, ретельно мити перед вживанням фрукти та овочі, дотримуватись правил особистої гігієни, уникати контакту під час великих скупчень людей.
Після злив варто уникати купання у водоймах, оскільки з дощовою водою до річок та озер зазвичай потрапляє велика кількість збудників небезпечних хвороб. При перших ознаках захворювання необхідно звертатися за медичною допомогою, не займатися самолікуванням!
Людмила МАЛЯР,
завідувач Ковельського міськрайонного відділу лабораторних досліджень Держустанови «Волинський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України».
Залишити коментар