Вже п'ятий рік поспіль на Волині проходить тиждень профілактики злоякісних утворень шкіри. Підвищена увага лікарів до новоутворень шкіри пояснюється їхньою великою поширеністю, пізньою діагностикою злоякісних форм, відсутністю належної онконастороженості як у лікарів, так і серед населення.
Кількість вперше зареєстрованих випадків меланоми рік у рік зростає на 3-7%. За даними ВООЗ, щороку у всьому світі виявляють понад 200 тисяч випадків цієї хвороби і майже 65 тисяч смертей, які вона спричинила. В свою чергу, меланома є найагресивнішою з-поміж усіх відомих сьогодні злоякісних пухлин у людини. Вона швидко метастазує, після чого вважається практично невиліковною.
Статистика свідчить, що за 80 років питома вага цих патологій зросла у 395 разів. Фахівці впевнені, що потрібно підвищити рівень виявлення раку шкіри на ранніх стадіях, значно зменшивши цим показники летальності. Одне із першочергових завдань – привернути увагу суспільства до проблеми раку шкіри, формування відповідального ставлення людей до свого здоров'я, підвищення їхньої освіченості щодо культури засмаги та шкоди ультрафіолетового випромінювання.
Правила профілактики шкірних онкологічних захворювань:
Оскільки ультрафіолетове випромінювання є основною причиною утворення раків шкіри, лікарі не рекомендують перебувати на відкритому Сонці з 10.00 до 16.00 години (особливо – дітям), бо в цей час сонячні промені є найбільш небезпечними.
За наявності великої кількості родимок і пігментних плям варто взагалі максимально уникати ультрафіолетового опромінення. Засмагаючи, не треба забувати наносити сонцезахисний крем не рідше, ніж кожні дві години, а також після кожного купання. Необхідно також одягати сонцезахисні окуляри із захистом від ультрафіолету спектра А та Б, щоб уникнути рідкісної, але дуже небезпечної хвороби – меланоми ока. При цьому перевагу слід віддавати безпечнішим і комфортнішим для очей окулярам з коричневим чи зеленим склом, оскільки промені, які проходять через блакитне, синє чи фіолетове скло, шкідливі для ока.
Шкіру потрібно захищати від Сонця бавовняним або лляним одягом. І в жодному випадку не заклеювати родимки пластиром, адже "парниковий" ефект може посилити шкідливий термічний вплив.
Варто також пам'ятати, що особливому ризику піддаються люди зі світлим або рудим волоссям, які мають веснянки, понад чотири родимки розміром більше 6 мм, а також ті, хто переніс понад три сонячні опіки в дитинстві або ж в чиїй сім'ї є хоча б один хворий на меланому.
Самостійно виявити симптоми утворення меланоми можна, постійно спостерігаючи за своїми родимками. Для діагностики невусів або родимок існує візуальний спосіб, який легко запам'ятати, вивчивши абревіатуру АКОРД: А – асиметрія (коли умовна вісь, проведена через родимку, ділить її на дві нерівні половинки); К – край родимки нерівний, зубчатий, немов рваний; О – зміна кольору (від рос. "окрас"), поява вкраплень, гранул, сірих, чорних або рожевих прожилок, а також втрата забарвлення; Р – розмір (що він більший, то вищий ризик переродження. Проте і маленький діаметр родимки його не виключає. Але, зазвичай, небезпечні родимки, розміром більше 6 міліметрів); Д – динаміка, тобто будь-які зміни (збільшення розміру, товщини, зміна кольору).
У разі виявлення якоїсь із цих ознак варто звернутися до фахівців, адже тільки своєчасно проведена фахова діагностика та лікування можуть врятувати здоров'я та життя.
Василь ЛЕВЧУК,
начальник відділу охорони здоров'я виконавчого комітету міської ради.
Залишити коментар