Громадськість Ковельщини, зокрема представники ГО "Майдан Гідності", громадського формування "Правий сектор", голова Ковельського міжрайонного осередку ВО ГО "Волинські патріоти", голова Ковельської РО УНП звернулися до Державного агентства лісових ресурсів з проханням захистити ліси Ковельщини від масових рубок, знищення зелених насаджень.
У зверненні наголошується, що "сьогодні в лісах неможливо побачити елітне дерево чи еталонне насадження. Все краще з лісів викрадене. Тим самим підривається генетична основа лісотворчих порід. Наші ліси ростуть і не можуть вирости. Кращі породи дерев зникають з лісу. Хто винен: лісокради чи самі лісівники?
В області функціонує кілька тисяч легальних і нелегальних пилорам. По деяких селах їх нараховується до 30. Багато з них "кришується" міліцією та владними структурами, що дає власникам можливість безкарно викрадати деревину".
З приводу цього звернення ми попросили головного лісничого ДП "Ковельське лісове господарство" Віктора Савчука відповісти на декілька запитань, які хвилюють людей.
– Останнім часом прийнято звинувачувати лісівників у тому, що в зелених масивах безпечно почувають себе крадії деревини. Мовляв, вивозять з лісу все підряд. Хотілося б почути Вашу думку. Чи справді лісокради не бояться ані міліції, ані правоохоронних структур, ані вашої охоронної служби?
– Проблеми тут, звичайно, є, але можу твердо сказати, що лісовий фонд ДП "Ковельське лісове господарство" перебуває під надійною охороною працівників лісу. Вони виявляють практично кожну крадіжку деревини. В 2013 році лісовою охороною було складено 36 протоколів про виявлення лісопорушень. Сума заподіяної шкоди – 11,5 тис. грн. В 2014 році – 26 протоколів, сума збитків становить 7,3 тис. грн.
Але коли вести мову про знищення лісів на території Ковельщини, то треба мати на увазі, що тут лісовий фонд держлісгоспу має протяжність біля села Волошок 1,7 кілометра. Решта лісових насаджень належить СЛАТ "Тур" (11 кілометрів). Проте, урочище "Волошки", де нараховується 1255 гектарів, є ландшафтним заказником місцевого значення. Тож з усіх лісогосподарських заходів нам дозволено здійснювати лише охорону лісу від пожеж і попереджувати самовільні рубки.
Для посилення охорони і захисту лісів від вогню на пожежних вежах Скулинського, Замшанського, Кашівського лісництв ДП "Ковельське лісове господарство" встановлено камери відеоспостереження. В 2013 році працівниками лісової охорони складено 15 протоколів про порушення правил пожежної безпеки, в 2014 році – 11 протоколів. Було зафіксовано і локалізовано лісову пожежу на площі 56 гектарів, яка виникла в результаті ураження наземних цілей авіацією на Поворському полігоні.
Для виявлення лісових пожеж, порушників, які здійснюють незаконні рубки, браконьєрів, були створені рейдові бригади, які патрулюють лісові масиви. До складу рейдових бригад входять працівники обласного управління лісового та мисливського господарства, районні мисливствознавці, співробітники МВС. Також запрошуємо представників громадських екологічних організацій та засобів масової інформації.
Для гарантування безпечного відпочинку у лісі в кожному лісництві облаштовано по кілька рекреаційних пунктів з альтанками, лавками, місцями для розведення багаття.
– Однак зроблено, мабуть, не зовсім достатньо. Ліс потребує ще більших і уваги, і турботи. Яка Ваша думка?
– Якщо говорити в цілому, то ліси і нашу природу, дійсно, потрібно краще охороняти. Площі лісів, що розміщені в Ковельському районі, становлять 59589 гектарів. Держлісгоспу належить 25670 гектарів, решта – СЛАТ "Тур" (32147 гектарів).
У вересні 2013 року ДП "Ковельське лісове господарство" було передано 10 тисяч гектарів земель лісового фонду Поворського полігону, що раніше належав СЛАТ "Тур". Ці площі потребують проведення базового лісовпорядкування. Нині рубки головного користування на вищевказаних площах не проводяться, а ведуться рубки формування та оздоровлення лісів, хворих і ослаблених насаджень.
Треба зазначити, що в 2013 році на площі 25670 гектарів лісового фонду ДП "Ковельське лісове господарство" проведено базове лісовпорядкування Київською лісовпорядною експедицією, тобто були намічені заходи щодо ведення лісового господарства на наступних 10 років.
– Можете назвати, що конкретно дала ця експедиція для держлісгоспу?
– За матеріалами лісовпорядкування встановлено розмір розрахункової лісосіки 33,3 тис. кубічних метрів, який затверджений Міністерством екології та природних ресурсів України.
Згідно з розрахунком заготівлі стиглого лісу на 2014 рік по ДП "Ковельське лісове господарство" в Ковельському районі буде проведено рубок головного користування на площі 76,1 гектара, обсяг заготівлі становить 17082 кубічних метри.
– Крім нашого району, де ще намічено лісокористування?
– Певні площі намічені в Маневицькому районі – 38,4 гектара, Ратнівському – 28 гектарів, Старовижівському – 4,3 гектара. При цьому треба звернути увагу, що обсяги заготівлі деревини стиглого лісу в Ковельському районі становлять 51 відсоток, або 17082 кубічні метри, а площа лісів ДП "Ковельське лісове господарство" складає 72 відсотки, або 25670 гектарів.
Аналізуючи річні обсяги заготівлі деревини у ДП "Ковельське лісове господарство" протягом останніх 10-ти років, можна стверджувати, що заготівля деревини чітко спланована, контролюється, хоч залежить і від природних факторів. Про це свідчать конкретні цифри, з якими може ознайомитися кожен бажаючий.
– Вікторе Миколайовичу, певна річ, держлісгосп проводить рубки формування та оздоровлення лісів.
– Так. Під час проведення лісовпорядних робіт виявлені насадження, які потребують проведення рубок догляду. Причини утворення сухостійних дерев і захаращеності такі, як у кожному лісі. Це – природний відпад, вітровали та сніголами, всихання насаджень в результаті зміни гідрологічного режиму (підтоплення), пошкодження шкідниками та хворобами лісу.
Друга лісовпорядна нарада затвердила обрахований розмір рубок догляду, а також лісовпорядкування. Це – 23,58 тисячі кубічних метрів сухостійного і пошкодженого лісу на площі 1813,8 гектара. Захаращеність виявлена на площі 234,2 із загальним запасом 2,08 тисячі кубічних метрів.
Із загальної площі ДП "Ковельське лісове господарство" суцільних санітарних рубок в насадженнях запроектовано на 2014 рік 14 гектарів. Вибіркові санітарні рубки будуть проведені на площі 590 гектарів. Очищення від захаращеності – на площі 31 гектар.
Протягом року лісова охорона проводить лісопатологічні обстеження лісових ділянок на предмет виявлення шкідників та хвороб лісу. За результатами обстеження складається план санітарно-оздоровчих заходів, який затверджується ВОУЛМГ, і на які дає дозвіл інженер-лісопатолог Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства "Рівнелісозахист".
– З лісовими рубками більш-менш розібралися. А як держлісгосп примножує лісові багатства?
– Після проведення рубок головного користування та суцільно-санітарних рубок площі заліснюємо як штучним (створення лісових культур), так і природним (природне поновлення та сприяння природному поновленню, чому надається перевага на сьогоднішній день) способами. Посадковий матеріал вирощуємо з насіння, зібраного з лісонасінної бази ДП "Ковельське лісове господарство".
Лісонасінна база – це природні та штучно створені насадження з цінними спадковими ознаками, що призначені для заготівлі лісового насіння. Висів насіння проводиться на території базисного розсадника Ковельського лісництва в теплиці та посівні відділення у встановлені терміни.
– В ліс зараз ходить чимало людей по гриби та ягоди. Що Ви хотіли б сказати з цього приводу?
– Настав сезон збирання грибів та ягід, якими багаті наші ліси. Йдучи до лісу за ними, необхідно пам'ятати, що, крім їстівних, є ще й отруйні, які небезпечні для здоров'я.
Пам'ятайте: збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які Ви добре знаєте. Щоб уникнути отруєнь ними, ніколи не куштуйте сирих грибів, не збирайте лісові дари поблизу транспортних магістралей. Навіть їстівні гриби в тих місцях – отруйні.
На закінчення хочу подякувати громадськості Ковельщини за розуміння наших проблем, бажання взяти активну участь у їх розв'язанні. Тільки спільними зусиллями ми збережемо і примножимо лісові багатства краю.
Розмову вів Степан СКОКЛЮК.
Залишити коментар