Головним пріоритетом держави є збереження і зміцнення здоров’я населення, продовження періоду активного довголіття і тривалості життя. Здоров’я є не лише особистим надбанням людини, а одним із найважливіших показників добробуту народу, який значною мірою впливає на процеси та результати економічного, соціального, культурного розвитку та демографічну ситуацію і стан національної безпеки.
Для успішного вирішення цих питань важливе значення має спосіб життя, вплив навколишнього середовища, спадковість, доступність і якість медичної допомоги.
Серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті у всьому світі. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічні втрати від цих недуг сягають більше 17 млн. — осіб, що складає 30 % усіх випадків смерті, з них 7,3 млн. від ішемічної хвороби серця і 6,2 млн. – в результаті цереброваскулярної патології.
Гіпертонічна хвороба – головний фактор ризику розвитку хвороб системи кровообігу.
Від артеріальної гіпертензії страждає близько 25 % дорослого населення світу.
В Україні близько 12 млн. осіб потерпають від гіпертонічної хвороби, що становить в межах 30 % дорослого населення.
На жаль, лише 60 % людей знають, що у них підвищений артеріальний тиск, з них лікується постійно лише 14 %.
Крім важких ускладнень для судинної системи, нирок і серця, гіпертонія сприяє ранньому старінню, зниженню пам’яті та інтелекту, супроводжує ожиріння, цукровий діабет, атеросклероз.
Дослідження показали, що артеріальна гіпертензія є найбільшим фактором ризику серцевої недостатності, при якій рівень смертності надзвичайно високий — більше 75 %.
Аналіз показників поширеності, захворюваності, інвалідності та смертності від серцево-судинних хвороб свідчить, що значна їх частина припадає на працездатний вік. З кожним роком гіпертонія “молодшає”.
Підтверджені епідеміологічно і доведені клінічно наукові факти свідчать, що при правильно організованій профілактиці і раціональному лікуванні хворих із артеріальною гіпертензією знижується кількість ускладнень, покращується прогноз і збільшується тривалість життя.
Серед шляхів ефективного лікування артеріальної гіпертензії – навчання населення, лікаря та пацієнта; забезпечення медикаментами і державне регулювання цін на ліки, що сприятиме поліпшенню ситуації.
Саме на збільшення тривалості життя, його якості та зменшення смертності і спрямований «Пілотний проект», який знову розпочав діяти з липня цього року, щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби.
За підсумками минулого року, в результаті дії «Пілотного проекту», хворі стали на 12 % частіше звертатись до лікаря. Дія «Пілотного проекту» поширюється на лікарські засоби, що зареєстровані в Україні. Перелік міжнародних непатентованих назв та їх комбінації наведені в додатку до Постанови Кабінету Міністрів України наступні: еналаприл, лізиноприл, бісопролол, метопролол, небівалол, амлодипін, ніфедипін.
Рецепти препаратів виписуються лікарями при зверненні пацієнтів до них. З отриманими рецептами необхідно звернутись в аптеку за ліками за зниженими цінами.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів і наказом Міністерства охорони здоров'я України запроваджено державне регулюванням цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою.
Гіпотензивні препарати відпускаються тільки за рецептами в аптечних закладах з відшкодуванням на 90 %–60 % в залежності від групи лікарського засобу.
Не викликає сумніву, що завдання боротьби з артеріальною гіпертензією є посильним для України. Діагностика цього захворювання не потребує великих затрат, а лікування завдяки державній підтримці та наявності якісних і ефективних вітчизняних препаратів стане доступним для всіх верств населення.
Тамара СВИРИДА,
лікар-кардіолог поліклініки Ковельської центральної районної лікарні.
Артеріальна гіпертензія – одне з найпоширеніших захворювань серцево-судинної системи, як в Україні, так і в нашому регіоні.
Медикаментозне лікування, яке повинно бути постійним, під наглядом сімейного лікаря — ось єдиний шлях до доброго самопочуття хворих та продовження їх життя.
Прийнята Державна програма з профілактики та лікування артеріальної гіпертензії, яка фінансується.
Відновив свою дію «Пілотний проект» з державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою.
Препарати для хворих відпускаються тільки за рецептами в аптечних закладах із відшкодуванням на 90 – 60 % в залежності від групи лікарського засобу.
Медичні працівники Ковельщини закликають пацієнтів звертатися до лікаря за рецептом, що дозволить зекономити кошти на ліках та знизити ризик виникнення ускладнень від підвищеного тиску.
Кожен хворий на підвищений тиск має право і повинен обов'язково скористатися правом на відшкодування коштів на ліки.
Контролюйте артеріальний тиск, консультуйтесь у свого сімейного лікаря!
Адміністрація Ковельського територіального медичного об'єднання.
Залишити коментар