Літо для дитини – найулюбленіша пора року, коли можна купатись, засмагати, спілкуватись з однолітками, більше перебувати на свіжому повітрі. Проте статистика свідчить, що саме на літній час припадає пік неприємних інцидентів, пов'язаних з тепловими ударами, утопленнями, отруєннями та ін.
Водойми. На жаль, не всі діти вміють плавати та дотримуватися правил поведінки на воді. Багато хто вважає, що на водоймі або в басейні дітям достатньо безпечно, якщо дорослі поблизу. Однак, за статистикою саме тоді трапляється чимало нещасть. Проблема, як правило, в зниженні пильності, мовляв, всі ж бачать.
Діти повинні чітко усвідомити, що робити і як надати першу допомогу при виникненні надзвичайної ситуації при утопленні. Розкажіть дитині, що коли хтось тоне, слід швидко витягнути потерпілого з води. Але робити це треба лише в тому випадку, коли це можливо, інакше існує загроза потонути разом. Якщо не впевнені в своїх силах – гукайте на підмогу.
Перебування на Сонці. Те, що тримати дитину на відкритому Сонці не можна, – знають всі! Безпосередня дія прямих сонячних променів на голову в спекотливу погоду може призвести до сонячного та теплового ударів, яким легше запобігти, аніж їх лікувати.
Щоб зменшити небезпеку від сонячного випромінювання, слід прикривати голову. Ходити на вулиці влітку краще в світлому одязі з натуральних тканин; не приймати сонячних ванн на голодний чи повний шлунок; засмагати слід вранці до 11 години або після 16 години; користуватися захисними кремами.
Якщо у дитини з'явились перші ознаки сонячного та теплового удару (різка втома, слабкість, головний біль, запаморочення, нудота, блювота, шум у вухах, потьмарення в очах, посилене дихання та ін.), потрібно: потерпілого перенести у затінок і звільнити його тіло від одягу; змочити прохолодною водою голову та груди; за необхідності зробити штучне дихання, викликати швидку допомогу.
Не слід забувати, що в спеку у дітей настає дуже швидко зневоднення. При масі тіла в 45 кг організму потрібно не менше 150 мл води кожні 15 хвилин.
Харчове отруєння. Саме влітку досягає апогею вершина харчових отруєнь. Тому слід обов'язково нагадати дітям про дотримання правил особистої гігієни, необхідність ретельно мити овочі і фрукти. Дорослим треба звертати увагу на доброякісність продуктів харчування, дотримуватись правил їхнього зберігання.
При отруєнні неякісними продуктами слід дати дитині випити багато рідини, щоб викликати блювоту, активоване вугілля; покласти хворого в ліжко, напоїти теплим слабким чаєм; викликати лікаря або "швидку допомогу".
Катання на каруселях. Коли, як не на канікулах, можна побувати в парку, покататись на каруселях! Але й тут не слід забувати про правила безпеки. Не завадить нагадати дітям, що на каруселях дозволяється сідати на одне місце лише одній людині. Не можна кататися довго, бо може заболіти голова. Під час катання не можна вживати їжу, штовхатися, крутитися. Дозволяється вставати з каруселі лише тоді, коли вона зовсім зупиниться.
Діти в автомобілі. На жаль, з кожним роком все частішими стають випадки дитячої смертності в замкнутих авто. Температура в автомобілі може рости дуже швидко в літній період, що призводить до пошкодження головного мозку, ниркової недостатності та смерті дитини протягом декількох хвилин.
Діти в меншій мірі здатні витримувати екстремальне тепло, ніж дорослі, і тому часто трапляється так, що малеча просто засинає на задньому сидінні, а батьки, вирішуючи тим часом свої проблеми, не замислюються над тим, наскільки трагічними можуть бути наслідки.
Звичайно, вищеперераховані причини небезпеки – лише маленька частинка у безмежному морі скрутних ситуацій, в які може потрапити дитина. Тому обов'язок дорослих – вчасно розповісти малечі про правила власної безпеки і особистим прикладом підкреслювати важливість дотримання цих правил.
Лілія БОГДАНОВИЧ,
Світлана УСИК,
навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Волинської області.
Залишити коментар