Люди завжди з острахом ставилися до змій. І у більшості з них навіть одна думка про ці створіння викликає неабиякий страх. Однак небезпечними для життя людини є менше 10 відсотків усіх змій.
Якщо ж ви все-таки зустрілися із змією, дуже важливо не лякати і не заганяти її в кут (у тому числі несвідомо), адже в такій ситуації плазун може атакувати блискавично. В звичайних же умовах вони пересуваються дуже повільно, і людина може без проблем встигнути втекти.
При укусі невідомої змії не варто піддаватися панічним настроям. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Необхідно дихати повільно і глибоко.
Насамперед, необхідно встановити, чи дійсно є привід для занепокоєння. Уважно огляньте місце укусу. Якщо вкусила гадюка, на тілі потерпілого залишаються сліди двох отруйних іклів (рідше одного) – ранки, що кровоточать і віддалені одна від одної на 1-1,5 см. Укуси великих і агресивних, але неотруйних полозів (жовточеревого і чотирисмугого) виглядають інакше: на шкірі є дуга від багатьох дрібних подряпин.
Тяжкість отруєння залежить від ряду факторів: від розміру змії (крупні гадюки більш небезпечні, хоч варто пам'ятати, що навіть крихітні новонароджені гадючата отруйні); від віку і конституції потерпілого (оскільки токсичність залежить від кількості отрути на кілограм маси постраждалого. Саме тому діти і жінки важче переносять укуси змій). Є залежність від сезону (восени токсичність і кількість виділеної отрути найбільша); від близькості місця укусу до магістральних кровоносних судин (укуси на обличчі та шиї особливо небезпечні); від стану здоров'я потерпілого (у групу підвищеного ризику входять люди, які страждають на серцеву недостатність, на алергійні захворювання, на патологію нирок, а також емоційно неврівноважені натури).
Симптоми: спочатку на місці отрути відчувається сверблячка; через 10-15 хвилин починає розвиватися набряк, що досягає свого максимуму через 10-12 годин із моменту укусу; незначний пульсуючий біль у місці укусу; злегка болять лімфатичні вузли; іноді спостерігається блідість, запаморочення, нудота, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і непритомність; інколи в місці укусу виникають геморагічні пухирі з кров'янистим вмістом, що залишають після себе незагоєні протягом тижня виразки.
При укусі змій категорично забороняється піддаватися паніці; накладати на уражену кінцівку джгут; робити надрізи в місці укусу або припікати ранки; обколювати місце укусу розчином марганцю або господарського мила; вживати алкоголь; займатися фізичною працею.
Послідовність дій першої допомоги при укусах: протягом 5-10 хвилин, злегка закусивши зубами шкіру, енергійно відсмоктувати отруту з ранок, спльовуючи кров. Рот при цьому бажано періодично прополіскувати водою. Цим заходом при вчасному застосуванні (не пізніше 3-5 хвилин із моменту укусу) вдається видалити до 40 % отрути, яка не встигла потрапити у кровообіг.
Увага! У ротовій порожнині не повинно бути подряпин, ранок і каріозних зубів. При їх наявності відсмоктування небезпечне!
Після цього слід продезінфікувати ранки (йодом, одеколоном, горілкою); зняти з ураженої кінцівки обручку, браслети, щільний одяг і взуття; при можливості багато пити (у перші 2 години після укусу варто вжити не менше 3-4 літрів рідини; перемістити, якщо є можливість, потерпілого у прохолодне затінене місце і забезпечити йому повний спокій; бажано іммобілізувати уражену кінцівку (для зменшення дренування отрути лімфатичною системою); відвезти хворого у найближчий лікувальний заклад, де йому нададуть кваліфіковану медичну допомогу і введуть протиправцевий розчин.
Якщо ви знаходитеся за кермом автомобіля, не намагайтеся вести машину самостійно, бо після укусу з'являється запаморочення, що може призвести до аварії.
Профілактика укусів гадюки включає найпростіші запобіжні заходи: у "зміїній" місцевості носіть щільне високе взуття; не намагайтеся упіймати гадюку або взагалі невідому вам змію; при ночівлі в степу уникайте розташування біля колоній мишей-полівок, інших гризунів, хащ чагарнику, тобто улюблених місць полювання гадюки; переміщуючись степом у темряві, користуйтеся ліхтарем (у спеку степова гадюка буває видима у вечірніх сутінках і перед світанком); вирушаючи на сімейний пікнік або риболовлю, не полінуйтесь провести бесіду з дітьми.
ПАМ'ЯТАЙТЕ: гадюка ні за яких обставин не нападає першою! Не знищуйте змій, адже усі вони перебувають під охороною Закону.
Світлана УСИК,
навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Волинської області.
Залишити коментар