Важливо пам'ятати, що перебування на сонці таїть в собі небезпеку — сонячну алергію (фотодерматоз), або як її ще називають сонячну кропив'янку.
Причини сонячної алергії
Звичайно, в жодному разі не можна позбавляти себе повністю сонця, тому що дефіцит вітаміну Д для організму дуже небезпечний і може викликати не тільки глибоку депресію, а й уповільнити ріст клітин, спровокувати остеопороз, рахіт, артрит, порушення зору, втрату ваги і апетиту. Однак дуже важливо пам'ятати, що все добре в міру, і надмірна любов до сонячних ванн може також призвести до різного роду захворювань, серед яких і сонячна алергія.
Важливо знати, що сонячні промені самі по собі не є алергеном, але вони здатні спровокувати в людському організмі скупчення цих самих алергенів.
У групу ризику в першу чергу потрапляють люди, у яких спостерігаються проблеми в роботі нирок, печінки і надниркових залоз.
Схильністю до прояву сонячної алергії можна також вважати білий колір шкіри з великою кількістю веснянок або родимих плям.
Вагітність відноситься до періоду підвищеного навантаження на організм, що і може спровокувати алергічну реакцію на Сонце.
Прийом деяких лікарських препаратів, що мають протизапальну дію, також може стати причиною прояву сонячної кропив'янки.
Стан загальної слабкості організму і ослаблення імунітету також є фактором ризику набуття алергії на Сонце.
Симптоми прояву хвороби
Вже через годину-півтори після безперервного перебування на відкритому Сонці може проявитися перша негативна реакція у вигляді червоних плям і схожих на опіки пухирів, може з'явитися свербіж шкіри. Іноді організм реагує не відразу, і висипання з'являються тільки через 18 годин, а в окремих випадках і через три доби. Якщо організм особливо чутливий, то він може відреагувати бронхоспазмом (нападом задухи), різким зниженням артеріального тиску і навіть втратою свідомості. Найбільш неприємним симптомом алергії на сонце є, мабуть, сильний свербіж, з яким неможливо миритися.
Профілактика:
- почніть активний прийом сонячних ванн з короткого перебування на відкритому сонці, нехай в перші дні це буде всього лише 10-15 хвилин, після чого сховайтеся в тінь, пам'ятайте, що сонячне світло відбивається від води і піску, і якщо ви відпочиваєте на узбережжі, то краще накинути на плечі легку накидку;
- постарайтеся уникати прийому лікарських препаратів, здатних спровокувати алергію на сонці;
- постарайтеся не використовувати або звести до мінімуму застосування парфумерії, ароматичних масел і дезодорантів;
- при схильності до сонячної алергії рекомендується носити одяг з натуральних тканин, що закриває тіло від прямого впливу ультрафіолету;
- використовуйте креми для тіла із сонцезахисним фільтром;
- не створюйте проблему на підсвідомому рівні, тобто не налаштовуйте себе на те, що може трапитися. А вже якщо ваші побоювання не безпідставні, то зверніться до алерголога, який призначить проходження аналізів і тестів для виявлення схильності до цього захворювання.
Перша допомога
Якщо прояви сонячної алергії призвели до того, що людина втратила свідомість, то потрібно обов'язково викликати "швидку допомогу", а до її приїзду зробити деякі заходи допомоги самостійно:
- одяг повинен бути вільним і не дратувати пошкоджену шкіру;
- потерпілий повинен більше пити, щоб заповнити втрату рідини;
- при високій температурі тіла (понад 38°С) необхідно прикласти холодний компрес (це може бути лід або пляшка з холодною водою) на зону лоба, паху, гомілок. Якщо є можливість, знизити температуру можна також за допомогою жарознижуючих ліків ібупрофену або парацетамолу;
- якщо раптом на тлі високої температури відкривається блювота, хворого потрібно повернути на бік.
Засоби народної медицини
Для полегшення сверблячки народна медицина радить прикладати свіжі капустяні листи, пластинки картоплі або свіжого огірка. Також дадуть полегшення і трав'яні ванни, приготовані із суміші трав в рівних пропорціях: шавлія лікарська, трава череди трироздільної, чистотіл великий, звіробій продірявлений, корінь валеріани лікарської, квітки ромашки аптечної.
Світлана УСИК, Лілія БОГДАНОВИЧ навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Волинської області.
Залишити коментар