Два місяці тому у мешканця Торчина Василя Я. стався серцевий напад. Врятувати чоловіка вдалося завдяки тому, що медики оперативно провели тромболізис.
А нещодавно інфаркт повторився. Цього разу транспортувати хворого було неможливо, і місцеві лікарі знову застосували вчасно доставлені з Луцька тромболітики.
Це перший випадок, коли в Торчині одному хворому тромболізис провели двічі, і його життя було врятовано.
Скажете, диво? Рівень смертності пацієнтів, яких не лікують в лікарні, внаслідок гострих серцевих нападів протягом першого місяця становить 30–50 %, як інформує Асоціація кардіологів України. Саме від серцево-судинних недуг щороку помирає близько десяти тисяч волинян. Завдяки програмі, у рамках якої медичні заклади забезпечуються тромболітиками, шанс вижити після інфаркту має кожен. Навіть після третього. А відтепер небезпечну недугу можна вчасно виявити і попередити.
– Тромболізис має ефективність лише протягом шести годин після серцевого нападу, – пояснює голова правління ВОГО «Волинська обласна лікарняна каса» Дмитро Глазунов (на знімку). – Купити препарати, які для цього потрібні, в аптеках неможливо: вони вузькоспеціалізовані і дороговартісні (ціна коливається від 700 до 11 тис. грн). А завдяки діючій програмі «Термінова серцево-судинна допомога» шанс вчасно зробити тромболізис і вижити має кожна людина. У рамках програми закуповуються тромболітичні препарати, які вводяться при інфарктах міокарда та ішемічних інсультах.
Уже налагоджено систему постачання цих ліків у міські та районні лікарні, що дає можливість застосувати їх якнайшвидше. Таким чином створено так званий банк тромболітиків. Завдяки цьому уже було врятовано життя у Ківерцях, Ковелі та Маневичах. Був випадок, коли врятували людину і після третьго інфаркту.
Програма термінової серцево-судинної допомоги була впроваджена ВОГО «Волинська обласна лікарняна каса» і реалізується у партнерстві з програмою «Волинькард», за підтримки Управління охорони здоров’я Волинської ОДА, Волинського обласного центру кардіоваскулярної патології і тромболізису професора Ягенського. Загалом по Волині завдяки програмі «Лікарняної каси» проведено більш як сто тромболізисів, і майже у 100% випадків люди після інфакркту виживали.
– Скористатися програмою та вчасно пройти тромболізис може кожен, у кого трапився серцевий напад, – каже Дмитро Борисович. – Зауважу, що для членів «Лікарняної каси» тромболітик «Фармакіназа» (вартістю близько 700 грн.) надається безкоштовно, в інших випадках вартість ліків компенсує пацієнт. Отримати цей препарат людина може прямо в лікарні, у відділенні кардіореанімації, а в районних лікарнях – у реанімації. У випадку, коли тромболітика немає, його оперативно доставляють із найближчої лікарні.
Як продовження результативної співпраці між ВОГО «Волинська обласна лікарняна каса», ОО «Партія регіонів» та за сприяння благодійного фонду Бориса Клімчука «Рідна Волинь», нещодавно започатковано програму «Волинькард –здоров’я вашого серця».
Її мета – вчасно виявляти можливі серцево-судинні ризики і попередити можливий інфаркт міокарда та інсульт. У Луцьку програма «Волинькард–здоров’я вашого серця» діє вже з 5 червня, а невдовзі обстежитися зможуть і сільські мешканці, адже програма незабаром запрацює у фельдшерсько-акушерських пунктах завдяки пересувним лабораторним пунктам.
Волинським обласним центром кардіоваскулярної патології і тромболізису професора Ягенського розроблено спеціальну методику, завдякий якій визначаються ступінь ризику серцево-судинних захворювань. Завдяки пересувному лабораторному пункту здійснюють забір крові громадян на визначення рівня цукру, холестерину; замірюють артеріальний тиск та описують інші параметри. Все здійснюється у зручний для мешканців чи працівників підприємства час, а головне – безкоштовно.
На основі спеціально розробленої методики заповнюються індивідуальні діагностичні картки. Паралельно створюється спеціальна база даних, що стане у нагоді волинським медикам з метою здійснення профілактики і своєчасного лікування серцево-судинних захворювань.
– Я не знаю випадків впровадження аналогічних програм в інших областях, – продовжує Дмитро Глазунов. – Можна впевнено казати, що наша влада серйозно взялася за боротьбу із серцево-судинними захворюваннями, які зараз, на жаль, на першому місці за поширеністю. Головне, щоб пацієнти знали і розуміли – попередити хворобу легше, ніж її лікувати.
Завдяки програмі «Волинькард» торік в області на 20 відсотків зменшено кількість хворих на інфаркт міокарда.
Ольга ГІЛЬ, прес-служба голови ОДА.
Залишити коментар