У серпні поточного року в районі зареєстровано два випадки захворювання диких тварин на сказ. Так, 8 серпня у Поповичах куниця на селянському подвір'ї покусала господиню. Тварина була забита, лабораторно встановлено захворювання на сказ. 19 серпня у Старому Мосирі лисиця бігала по населеному пункту, була забита, лабораторно встановлений діагноз – сказ.
Сказ несе загрозу для життя як тварин, так і людей. Тому ще раз нагадуємо нашим читачам про це небезпечне захворювання.
Сказ – гостре інфекційне захворювання тварин і людини, яке викликається нейротропним вірусом, найбільша концентрація якого знаходиться у головному та спинному мозку й слині хворих тварин.
До сказу сприйнятливі всі види свійських та диких тварин. Особливу небезпеку, як джерело інфекції, становлять бродячі собаки. Основним джерелом інфекції для сільськогосподарських та домашніх тварин є дикі хижаки: вовки, лисиці, єнотовидні собаки, гризуни, які можуть нападати на тварин і заражати їх сказом.
Зараження у людей і тварин здебільшого виникає внаслідок укусів або ослизнення хворими на сказ тваринами. А тому потрібно дуже насторожено ставитися до будь-якого укусу собакою, кішкою чи іншими тваринами людей або тварин, негайно повідомляти про це заклади охорони здоров'я та спеціалістів ветеринарної медицини.
Інкубаційний період (період до проявлення перших клінічних ознак захворювання) триває від 7-8 днів до 3-х місяців (іноді до 6-ти місяців і навіть до одного року), що становить особливу небезпеку, якщо своєчасно не звернутися до медичних працівників та спеціалістів ветеринарної медицини.
Потрібно знати, що хворі тварини надзвичайно збудливі або навпаки – пригнічені. У їх поведінці помічають водобоязнь, агресію або прагнення лащитися не лише до господаря. Виділяється у великій кількості слина. У кінці хвороби настають паралічі, втрата свідомості, далі – смерть.
Лікування хворих сказом тварин не розроблене, і таких тварин знищують, а тіла спалюють.
Собаки чи інші тварини, які покусали людей або тварин, вважаються підозрілими у захворюванні. Їх ізолюють, де вони перебувають під наглядом протягом десяти днів.
Основними заходами профілактики і боротьби зі сказом є щеплення, відлов і відстріл бродячих собак та котів, впорядкування утримання собак (на прив'язі або у вольєрі).
У разі виявлення трупів м'ясоїдних тварин або тварин із незвичною для них поведінкою (відсутність страху, неспровокований напад на тварин чи людей) потрібно негайно повідомляти про це працівників державної служби ветеринарної медицини, а у випадках укусів ними людей – ще й у медичні установи.
За посередництвом газети "Вісті Ковельщини" звертаємось до жителів району, котрі утримують собак, із нагадуванням про необхідність:
– реєструвати собак у комунальних господарствах, сільських, селищних радах з отриманням посвідчення встановленого зразка, затвердженого ветеринарною установою;
– доставляти собак у ветеринарні установи для обстеження, щеплень проти сказу та проведення інших лікувально-профілактичних заходів.
Пам'ятайте, що собаки, незалежно від їх породи і призначення, які знаходяться (навіть з ошийниками, жетонами і в намордниках) на вулиці, фермі, в парках та інших громадських місцях без своїх власників вважаються бродячими.
Безкоштовну вакцинацію собак проти сказу проводять спеціалісти в установах державної ветеринарної медицини.
Зокрема, в Голобській (тел. 9-23-57), Любитівській (9-71- 24), Мельницькій (9-65-26), Поворській (9-51-49), Уховецькій (9-04-24), Старокошарівській (9-61-47), Зарічанській (9-33-12), Підліській (9-95-42), Скулинській (9-35-52) та у Ковельській державній лікарні ветеринарної медицини (7-13-80).
Микола КОРОЛЬ,
головний державний інспектор ветеринарної медицини Ковельського району.
Залишити коментар