Не тільки сонячна, а й спекотна. Тож якщо взимку ваш організм потребував більше жирів і калорій, щоб зігрітись, то тепер надмірне навантаження ні до чого. Проте перетворюватись на «сезонного вегетаріанця» теж не слід.
Щоб раціон був збалансований, у ньому неодмінно мають бути тваринні білки. Вони ж бо – «будівельний матеріал» для наших клітин, до того ж необхідні для сильнішого імунітету. Тож зовсім відмовлятись від м’яса не варто навіть у спеку. Просто споживайте нежирні його сорти (наприклад, телятину, курятину) чи замініть, скажімо, котлету шматочком рибного філе.
До речі: влітку і м’ясо, і рибу ліпше їсти не на обід, а на вечерю, коли спека бодай трохи спадає. Але вечеряти треба не пізніше, ніж за три години до сну.
Ось кілька елементарних порад, які допоможуть організмові легше переносити спеку:
віддавайте перевагу овочам та фруктам (не відмовляючись, як сказано, і від невеликої кількості м’яса та риби);
по змозі відмовтеся від жирних та смажених харчів;
заправляйте салати оливковою олією – вона містить вітамін Е, який захищає організм від несприятливої дії довкілля (зокрема й від шкідливих речовин, котрі містяться у вихлопних газах);
пийте більше рідини: якщо температура повітря перевищила 25°С, то щопівгодини рекомендується випивати склянку води.
Докладніше про пиття. Віддавайте перевагу чистій воді або столовій «мінералці» без газу. Можна злегка підкислювати лимонним соком. А ось від кави, чорного чаю та інших напоїв, що містять кофеїн (всілякі пепсі та коли), у спеку ліпше відмовитись. Ця речовина змушує ваше серце скорочуватись частіше, а при високій температурі повітря воно й так зазнає серйозних навантажень.
Занадто холодна вода може бути небезпечна не лише через ризик розвитку ангіни. Крижана рідина, випита після ситного обіду, змушує організм евакуювати у кишківник з’їдену, але ще не перетравлену їжу. А це спричиняє розлад шлунка та інші проблеми з травленням. Оптимальна температура рідини – 7-15 градусів.
І – відмовтеся від алкоголю! Але не забувайте включати у раціон:
рибу і морепродукти – вони багаті на ненасичені жирні кислоти омега-3, які затримують у шкірі вологу та ліпіди, не даючи їй сохнути й лущитись;
ягоди – суниці, чорниці, смородину, аґрус, малину, ожину тощо, бо в них багато біофлавоноїдів, потрібних для захисту шкіри від фотостаріння;
шпинат, яловичу печінку, гречану крупу, адже ці продукти – добрі джерела міді, а вона бере участь у синтезі меланіну, забезпечуючи рівну засмагу і захист від опіків;
цільнозерновий хліб: злаки багаті на цинк, який здатний вирішити чимало проблем зі шкірою, в тому числі позбавити її надмірної сухості.
Світлана ТРОЇЦЬКА, лікар-дієтолог. («Сільські вісті»).
Залишити коментар