Це висококонтагіозна хвороба свиней, яка проявляється лихоманкою, синюшністю шкіри та обширними крововиливами внутрішніх органів.
В поточному році в Україні зареєстровано 9 спалахів цієї хвороби в Луганській та Чернігівській областях. За повідомленням Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, останні випадки мали місце в Чернігівській області: 10.10.2014 року — с. Крути Ніжинського району, 13.10.2014 року — м. Щорс, 18.10.2014 року — с. Ковчин Куликівського району.
Хвороба характеризується високою загибеллю тварин, і дуже швидко розповсюджується. Лікування заборонене, вакцини не існує. Свині заражаються при контакті з хворими тваринами, через корми (особливо — харчові відходи), воду, предмети догляду, транспортні засоби, а також через контакт з трупами загинувших свиней.
Хворобу переносять домашні і дикі тварини, птиця, гризуни і комахи. Вірус дуже стійкий: в продуктах, воді та навколишньому середовищі зберігається місяцями. Заморожування і висушування на нього не діють. Знищується шляхом нагрівання до високих температур.
Симптоми: від заражених до появи симптомів проходить 2-7 днів. У тварин — висока температура тіла до 42 градусів, з’являються задишка, кашель, втрачається апетит, посилюється спрага, мають місце приступи блювоти і параліч задніх кінцівок. На шкірі внутрішній поверхні стегон, на животі, шиї, основи вух, п'ятаку і хвості стають червоно-фіолетові плями. Смерть настає через 1-5 днів.
При встановленні діагнозу АЧС на неблагополучний пункт накладається карантин. Жорсткий карантин — це єдиний спосіб боротьби із хворими тваринами. Всіх тварин, які знаходяться в осередку захворювання, вбивають безкровним методом, тушки спалюють. Трупи свиней, гній, предмети догляду спалюють також. Проводиться дезінфекція всіх місць, де утримувались свині, а також проводяться заходи по знищенню гризунів у радіусі 20 км. Всі свині вилучаються (незалежно від ознак хвороби) і знищуються безкровним методом. Також знищуються бродячі тварини і гризуни.
За умов карантинування забороняється продаж на ринках продуктів тваринного походженя.
Розведення свиней в господарствах дозволяється тільки через рік після зняття карантину.
Правила для власників свиней:
1. Не допускати сторонніх в своє господарство.
2. Не згодовуйте свиням кормів із тваринних і харчових відходів.
З. Не здійснюйте подвірний забій свиней.
4. 0бовязково пред'являйте свині для огляду ветеринарному спеціалісту/та вакцинації від класичної чуми свиней.
5. Не викидайте трупи загиблих свиней, це — заборонено.
Про всі випадки захворювання і раптової загибелі свиней терміново повідомити ветеринарного спеціаліста зони обслуговування та районну державну лікарню ветеринарної медицини: м. Ковель, вул. Грушевського, 71, тел. 7-13-80.
Сергій АЛЕКСІЙЧУК,
зав. епізоотичним відділом Ковельської державної лікарні ветеринарної медицини.
Залишити коментар