Для зимового відпочинку слід правильно підбирати одяг та взуття. Одяг повинен бути легким, зручним та багатошаровим. Повітряні прошарки захистять від вітру та збережуть тепло тіла. Якщо взуття тісне, можна обморозити ноги, коли ж занадто просторе — натерти їх. На прогулянку слід вдягати вовняні шкарпетки. Синтетичні гріють гірше і натирають шкіру.
Чимало радості приносить катання на ковзанах. Щоб уникнути травми, слід бути обачним на льоду. Структура, міцність і товща його змінюються протягом зими і ранньої весни, і дітям не рекомендується ходити на водойми — це небезпечно для життя. Лід стає міцним тільки після того, як встановляться безперервні морозні дні. Під дією Сонця лід стає пористим і буде слабким, не дивлячись на те, що він зберігає достатню товщу.
Навіть взимку є небезпека провалитися, адже:
- лід може бути неміцним біля стоку води;
- тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під товстим прошарком снігу, у місцях, де водорості вмерзли в лід;
- тонкий лід і там, де б'ють джерела, де швидкий плин або струмок впадає у річку.
Особливо обережно слід спускатися з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.
З перших кроків на льоду треба навчитись правильно падати: на бік, пригинаючи голову до грудей, або вперед — "рибкою" — прослизнути по льоду на животі, витягнувши руки. Не можна опиратися на руки, щоб їх не зламати.
При падінні потрібно триматися за людей; не сідати на лід, сніг; відпочивати тільки на лавках; не ходити на катку в мокрому одязі.
Якщо немає поблизу катка, часто місцем для катання на ковзанах обирають кригу водоймища. Але при цьому слід дотримуватись таких правил безпеки:
- не кататись на тонкій кризі (крига темного кольору), безпечною є крига товщиною від 7 до 20 см (зеленуватий відтінок);
- ніколи не кататись одному, а тільки гуртом, щоб було кому надати допомогу.
Через зміну погодних умов (відлига, різка зміна напрямку вітру) може статись відрив криги. В такому випадку не слід панікувати. Для збереження рівноваги необхідно присісти, не наближатися до краю криги і кликати на допомогу. Ні в якому разі не можна перестрибувати з однієї криги на іншу.
Майя СТЕЦЮК,
майстер виробничого навчання Ковельських міських курсів цивільного захисту.
Залишити коментар