ГРВІ — це велика група гострих вірусних захворювань, які передаються повітряно-крапельним шляхом передачі та уражають верхні дихальні шляхи.
Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого — у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації. Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, небезпечна для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, 7 днів.
При появі перших симптомів гострого респіраторного вірусного захворювання хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.
Такими симптомами є:
- підвищена температура тіла;
- біль у горлі;
- кашель;
- нежить;
- біль у м'язах.
З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря — його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.
При погіршенні стану хворої людини слід не зволікати з госпіталізацією, адже тепер під загрозою — її життя. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих правил:
- Уникати скупчень людей — аби зменшити вірогідність контактів із хворими, тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.
- Користуватися одноразовими масками при необхідності, щоб захистити себе чи оточуючих від зараження.
- Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не розповсюджувати навколо себе “живі” віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.
- Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми — для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненню.
- Мати чисті руки — інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви берете гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом.
- Залишатися вдома при перших ознаках хвороби — не йти на роботу; якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку.
- Не бігати до лікаря з найменшого приводу — у випадку грипоподібної хвороби ви ризикуєте спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров'я, — обов'язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому.
- Прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання — аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати у смітник. Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя вам і людям, що знаходяться поруч.
Потрібно також пам'ятати, що імунітет складається не тільки з фізичної складової, але й психологічної. Депресія, негативні емоції, пригніченість, невдоволеність "притягують" до себе хвороби. Тому важливу роль у боротьбі з недугами відіграє психологічний стан та душевна рівновага.
Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар. Не потрібно займатись самолікуванням, це — небезпечно!
Оксана ЯЦИНА,
начальник відділу епідеміологічного нагляду ковельського міськрайонного управління Держсанепідеміологічної служби України у Волинській області.
Залишити коментар