За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 25% населення планети постійно перебуває під загрозою хвороб, пов'язаних зі споживанням недоброякісної питної води.
Водно-нітратна метгемоглобінемія — захворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до порушення здатності його вступати в зворотну реакцію з киснем і переносити його.
На водно-нітратну метгемоглобінемію хворіють зазвичай немовлята, яких вигодовують сумішами, приготованими на воді з високою концентрацією нітратів (понад 50 мг/дм3) та нітритів (понад 3,3 мг/дм3).
Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7-8% випадків закінчується смертю.
Однією із причин наявності нітратів у колодязях є недотримання їхніми власниками санітарних вимог при облаштуванні та утриманні колодязів, вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби тощо.
Ковельським міськрайонним відділом лабораторних досліджень у 2014 році проводився моніторинг якості питної води децентралізованих джерел водопостачання. Результати досліджень вражають: з власних колодязів та колодязів загального користування населення Ковельського району, де проживають діти віком до 3 років, було відібрано 389 проб питної води, з них 153 (39,3%) не відповідають ДСанПіНу 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за вмістом нітратів.
З метою запобігання негативному впливу нітратів на здоров’я населення та виникненню отруєнь і захворювань Держсанепідслужбою рекомендується:
- за можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком;
- для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану/бутильовану столову воду;
- місця влаштування колодязів (свердловин) слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше, ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше, ніж 50 м (для індивідуальних колодязів - не менше, ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд і мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод;
- територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;
- дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення.
Звертаємось до жителів міста та району, особливо, у яких є діти віком до 3-х років та які користуються питною водою із децентралізованих джерел водопостачання: ви можете безкоштовно провести дослідження води з колодязів, звернувшись в Ковельський міськрайонний відділ лабораторних досліджень за адресою м. Ковель, вул. Незалежності, 17А, каб. 310, тел. 5 -93-54.
Людмила МАЛЯР,
завідувач Ковельського відділу лабораторних досліджень.
Залишити коментар