Інфаркт міокарда виникає в результаті значного погіршення або повного припинення кровопостачання серцевого м’яза – в більшості випадків за рахунок тромбозу (закупорки) коронарних судин тромбом, при розриві атеросклеротичної бляшки.
Інфаркт міокарда виникає під час або після фізичних перенавантажень, нервово-психічних ситуацій, через зловживання алкогольними напоями, паління, інколи в спокої серед ночі або перед ранком. Факторами ризику в таких випадках може бути надмірна вага ( ожиріння), підвищений вміст холестерину в крові, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, варикозне розширення вен нижніх кінцівок, спадковість (коли в одній сім’ї декілька членів мають серцево-судинні захворювання).
При інфаркті міокарда може пошкоджуватись одна стінка серцевого м’яза або декілька, один шар серцевого м’яза або вся його товщина.
Характерними скаргами хворих при виникненні інфаркту міокарда є поява пекучих, стискаючих, ріжучих, тривалих болей в ділянці серця, за грудиною з віддачею в ліве плече, ліву руку, нижню щелепу, ліву лопатку, епіга-стральну ділянку. З’являються задишка, відчуття страху, неспокій.
Потрібно пам’ятати, що інфаркт міокарда має атипові форми, які вводять в оману пацієнтів і медперсонал. Це – гастральгічна форма, яка проявляється болями в ділянці шлунка, нудотою, блюванням, парезом роботи кишківника і симулює гостре отруєння.
При астматичній формі з’являються раптова задуха, кашель, симулюючи приступи бронхіальної астми.
Аритмічна форма – порушення діяльності серця, воно ніби працює з перебоями.
Церебральна форма характеризується головними болями, запамороченням, нудотою, блюванням, головокружінням.
Периферична форма проявляється болями в лівій верхній кінцівці, які доходять до ліктьового суглобу, пальців.
Як типові, так і атипові форми інфаркту міокарда несуть однакову загрозу для життя людини. Дуже важливо при виникненні перших ознак хвороби відразу звернутись за медичною допомогою, а не чекати, що симптоми зникнуть. Своєчасне звернення за медичною допомогою, особливо в перші години виникнення хвороби, значно полегшує надання допомоги.
У Ковельській центральній райлікарні уже декілька років застосовується введення тромболітиків – лікарських засобів, які розчиняють тромби, що закупорюють коронарні судини. Крайній строк їх введення – до 6 годин. Надалі ефективність незначна або зовсім відсутня. В лабораторії ЦРЛ вимірюється вміст тропонінів, за якими можна визначити навіть незначні пошкодження серцевого м’яза.
Основні поради пацієнтам, у яких з’явились ознаки інфаркту міокарда:
– припинити навантаження, бажано прийняти ліжковий режим;
– викликати швидку допомогу;
– прийняти нітрогліцерин
під язик. Через 5 хвилин прийом повторити і так – 5-8 таблеток, або бризкати ізокет-спрей в ротову порожнину;
– прийняти нітрати продовженої дії – ериніт, нітро-сорбід, кардікет, дікор-лонг, ізокет та інші;
– серцеві краплі – барбо-вал, корвалол, корвалдін. Розжувати таблетку аспірину 325 мг або кардіомагніл, полокард, магнікор, комбі АСК, аспекард. Ввести при наявності розчин кетолексу, кетанову.
Швидка медична допомога має у наявності наркотичні анальгетики, гепарин, кисень, інші медикаментозні середники, які застосовуються як при самому інфаркті міокарда, так і при виникненні ускладнень, які бувають ранніми та пізніми, а разом їх налічується більше десяти.
Автомобіль медиків оснащений переносним електрокардіографом для зняття електрокардіограми, дефібрилятором, який застосовується при зупинці серця, порушеннях ритму.
Лікування інфаркту міокарда як в гострому періоді, так і надалі дороговартісне, призводить до втрати працездатності та інвалідізації. Тому, щоб уникнути цієї важкої недуги, бажано звернути увагу на фактори ризику, і при перших проявах хвороби викликати «швидку допомогу».
Тільки при дбайливому ставленні до свого здоров’я можна попередити хворобу.
Віктор ЛЕЩУК, завідувач кардіологічного відділення Ковельської центральної райлікарні.
Залишити коментар