Здавна весняна пора вважається часом пробудження та зцілення. Людський організм, стомлений зимовою сплячкою, активізує свої функції, наповнюється енергією. Для відновлення сил у пригоді стане березовий сік, який у народі небезпідставно називають весняним цілителем.
Але, добуваючи корисний для здоров'я дарунок природи, не треба бути варваром. Березову кору не слід шматувати сокирою чи ножем, а обережно просвердлити дірочку і вставити в неї жолобок. Після збирання соку отвір у дереві замазують садовим варом. Можна заліпити воском або просто заткнути шматочком моху. Якщо робити все правильно, можна отримати до 10 літрів соку без шкоди дереву.
ххх
Березовий сік здавна був улюбленим напоєм українців, які високо цінували не лише смакові якості самого соку, але і його лікарські властивості.
Систематичне вживання березового соку здійснює загальнозміцнюючий та тонізуючий вплив на організм. Його застосовують при авітамінозах, алергічних реакціях, при камінні в нирках і сечовому міхурі, при застуді та для лікування інших захворювань. Особливо корисний він для хворих на туберкульоз легень.
Окрім того, це – цінний косметичний засіб, який добре тонізує шкіру. Фінські лікарі виявили, що солодкі сиропи, виготовлені з березового соку, не лише попереджують карієс зубів, але й запобігають його розвитку. Тому березовий сік, а також сиропи і льодяники з нього рекомендують для профілактики захворювань зубів у дітей.
Комплексно використовують березовий сік для лікування кашлю, головного болю, захворювань суглобів. Успішно застосовують цей продукт при різних захворюваннях шкіри, наприклад екземі, фурункульозі, лишаї.
Люди, схильні до частих застуд, стверджують, що кращого засобу для полоскання горла неможливо знайти.
Також корисний березовий сік при хронічній втомі, сонливості, млявості.
Березовий сік є дуже хорошим дієтичним напоєм.
Березовий сік сам по собі – приємний освіжаючий напій. Окрім того, сік можна настоювати на різноманітних травах: чебреці, ромашці, липовому цвіті, плодах шипшини. Готують з нього й квас.
Законсервований березовий сік за смаком схожий на натуральний, але користі для здоров'я не має. Кислота, яка застосовується при консервуванні, нейтралізує всі цілющі властивості цього продукту.
Тож для лікування слід вживати сік у свіжому вигляді. Пити рекомендовано по склянці тричі на день за 20-30 хвилин до їжі протягом 2-3 тижнів. Зберігати його в холодильнику можна не більше двох діб.
Світлана УСИК,
Лілія БОГДАНОВИЧ.
Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Волинської області.
Залишити коментар