…Їдемо в урочище, де працює бригада державного підприємства "Ковельське лісове господарство", що добуває з беріз сік. Вузький путівець петляє поміж дерев. З усіх боків підступають молоді сосонки, гінкі дубки. Десь в гущавині лунають голоси весняних птахів.
Лісничий Зеленського лісництва Олександр Карпук охоче розповідає про заготівлю лісового "еліксиру". В цьому році вона розпочалася набагато раніше, ніж торік.
– Ми вже відправили у переробний цех понад 15 тонн соку, – сказав він. – А до кінця сезону зберемо не менше 30 тонн. Сприяє цьому й погода. Вночі трохи примерзає, але вдень – тепло.
Олександр Борисович зазначив у розмові, що площа, де зараз працюють заготівельники, через деякий час піде під вирубування. Адже цим березам вже понад п'ятдесят, а то й більше літ. Але й після цього лісовий масив не буде пустувати. Лісівники мають намір висадити тут молодий ліс.
Ще здалеку бачимо, як біля кожного дерева біліють великі поліетиленові мішки. Через кілька хвилин сюди під'їхала вантажна автомашина, з порожніми бочками. Водій Микола Рацько вправно вирулює до місця, де стоять робітники з повними відрами. Сюди ж під'їхала й підвода.
– Гужовий транспорт використовуємо у тому випадку, коли автомашина не може близько під'їхати до місця збору соку, – розповідають заготівельники.
Робітники акуратно відв'язують мішки, і у відра сріблястою цівкою струменить сік. На весняному сонці він виграє кольоровою веселкою. Завзято працює бригада у ці весняні дні. Адже збір березового соку триває недовго. Як тільки на гіллях дерев розкриються бруньки, роботи у лісі припиняться.
Розмовляємо з майстром лісу Юрієм Черняком, який опікується бригадою.
– Сік з цієї ділянки, – говорить він – високоякісний і дуже смачний. В ньому багато цукру. Тут ми вже збираємо його кілька весен підряд. Ділянка немала – 2,7 гектара. Отже, є де розвернутися.
В бригаді працюють тільки чоловіки, які займалися цією роботою й торік. Адже ці роботи не з легких.
Юрій Черняк має чималий досвід лісника, а тому знає тут кожне дерево, кожну стежку.
– Березовий сік, – зауважує він, – помічний при багатьох хворобах. Тож його охоче вживають люди.
Старанністю відзначаються на збиранні соку В'ячеслав Данилюк, Богдан Черняк та Леонід Максимук.
Лісничий Олександр Карпук про всяк випадок привіз заготівельникам цілу партію запасних мішків. Олександр Борисович часто навідується в бригаду, постійно тримає заготівлю соку на контролі.
На галявині, де проводять роботи із заготівлі березового соку, навіть у нічний час хтось з робітників сторожує.
Опівдні ми покидали чарівний куточок, де тішать око зелені сосни, де хилилися одна до одної лісові білокорі берізки. І хоч весна ще несміливо вступає у свої права, у тихій гущавині вже "прокидаються" перші квіти.
Степан СКОКЛЮК.
Р.S. Цей репортаж був підготовлений до друку, коли заготівля березового соку йшла повним ходом. Однак цими днями збір його у ДП "Ковельське лісове господарство" завершений. Директор підприємства Володимир Данилюк у розмові із нами повідомив:
У консервному цеху вироблено цього сезону 42 тисячі 300 умовних банок березового соку.
Наш цех щороку дає немалі прибутки, – розповідає майстер цеху Людмила Стадницька. – А всього за час моєї роботи тут випущеного смачного напою до 3 тисяч тонн.
Весь березовий сік, як повідомила Людмила Іванівна, відправляють польським фірмам, які охоче його закуповують на Волині.
На переробку в консервний цех надійшов високоякісний березовий сік з Ковельського, Замшанського, Зеленівського та Скулинського лісництв.
С. А.
Залишити коментар