Останніми роками у нашій місцевості почастішали грози, які дуже часто стають досить грізними, виправдовуючи свою назву. За науковим визначенням, гроза — атмосферне явище, при якому у потужних густо-дощових хмарах і між хмарами та землею виникають сильні електричні розряди — блискавки, які супроводжуються громом.
Люди здавна боялися удару блискавки, і не випадково. За кількістю смертельних випадків вона поступається лише повеням, і щорічно вбиває людей. Тому завжди треба буди обережним під час грози. Ось кілька порад:
Уникайте відкритої місцевості. Якщо ж Ви з якоїсь причини залишилися в полі один на один із грозою, сховайтеся в будь-якому можливому найнижчому місці, яке найближче до Вас: канавці, улоговинці або просто у найнижчому місці поля. Сядьте навпочіпки та пригніть голову. Лежати на мокрій землі під час грози не рекомендується.
Не метушіться. Хоча дуже хочеться, від грози не потрібно бігти. Чим ширші Ваші кроки, тим небезпечніше для вас удар блискавки.
Уникайте води. Вода — відмінний провідник струму. Удар блискавки поширюється навколо водойми в радіусі 100 метрів. Нерідко вона б'є у береги. Тому не те, що купатися, а навіть відпочивати біля води під час грози не можна.
Намагайтеся сховатися. Безпечніше всього під час грози перебувати в приміщенні із громовідводом. Якщо гроза застала Вас у місті, сховайтеся у магазини, під'їзді або, на крайній випадок, перечекайте грозу під навісом стіни будинку. Не страшно, якщо перебуваєте в автомобілі, тільки зачиніть вікна. Ховаючись під деревами, не забувайте про те, що блискавка найчастіше попадає в найвищі з них (дуби, тополі, сосни). Тобто — чим менше деревце, під яким Ви знайшли притулок, тим краще. Але, якщо це одиноке дерево (а тим більше — на пагорбі), то воно Вас не захистить, а навпаки може притягнути блискавку. А ховатися від грози в лісі небезпечно.
У квартирі чи у окремому будинку під час грози завжди зачиняйте вікна, вимикайте з мережі телевізори та антенні вводи. І ні в якому разі не залишайте телевізор у режимі "стенд-бай". У кого є кабельне підключення до Інтернету, краще витягнути з компьютера мережевий кабель, якщо підключення не оптоволоконне.
Остерігайтеся небезпечних предметів. Потрібно пам'ятати, що удар блискавки небезпечний не тільки тоді, коли гроза б'є безпосередньо в людину, але і коли б'є у предмети, що перебувають поруч. Тому не варто доторкатися до будь чого мокрого, залізного, електричного, тому що в такі речі блискавка б'є найчастіше. Не можна сидіти біля багаття, адже у нагрітого повітря провідність для блискавки значно більша. Дуже нерозумно перечікувати грозу біля лінії електропередач.
Не користуйтеся мобільним телефоном. Навіть коли Ви не розмовляєте, небезпека не набагато менша, адже телефон все-одно постійно зв'язується з вишкою мобільного зв'язку і при цьому є досить сильним магнітом для блискавок. Найкраще під час грози мобільники повністю вимикати.
Будь які металеві деталі дуже "привабливі" для блискавки: годинники, ланцюжки, а особливо розкрита над головою парасолька — потенційні об'єкти для удару блискавки. А для такого виду блискавки, як кульова, ці дрібниці взагалі є магнітами. Тому такі речі краще опустити на землю і відійти, парасольку теж скрутити і опустити якнайнижче. Зрозуміло, що десь на полі неважко покласти годинник на землю і відійти на декілька метрів — його ніхто не забере. В населеному пункті так не зробиш (хтось підбере). Ідеальний варіант — покласти всі металеві предмети у сумочку або поліетиленовий пакунок і тримати в опущеній руці (тільки не торкаючись землі).
В жодному разі не можна йти під час грози, тримаючи на плечах лопату, вила, сапу або косу, чи інший інструмент.
Майя СТЕЦЮК, майстер виробничого навчання Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.
Залишити коментар