На початку весни нам бракує вітамінів. Особливо вітаміну C, жиророзчинного вітаміну A, а також вітамінів групи B.
Це переважно тому, що їх меншає в основних овочах і фруктах, які ми споживаємо.Також вітаміни руйнуються при неправильному приготуванні їжі. Наприклад, коли кладемо овочі не в киплячу воду, а у холодну, або ж, коли варимо їжу, не накриваючи каструлю, або додаємо зелень до страви, яка ще кипить. Цього категорично не можна робити! Мало хто знає, що, коли ми п'ємо каву, то руйнуємо вітаміни групи B (особливо B1), які містяться в нашому організмі, а цигарковий дим знищує вітамін C.
Коли в організмі є дефіцит вітаміну C, відбувається зниження імунітету. Можлива кволість, кровотечі ясен під час чищення зубів, швидко утворюються і довго загоюються синці на тілі.
При дефіциті вітаміну A помічається сухість шкіри, ламкість волосся та нігтів, зниження гостроти зору.
При дефіциті вітамінів групи B відбуваються зміни в нервовій системі. Людина більш збуджена, нервова, дратівлива, можуть виникати заїди на губах і погіршується апетит.
Однак, якщо у Вас з’явилися якісь з вище перелічених симптомів, не обов'язково відразу починати вживати штучні вітамінно-мінеральні комплекси. Вітамів С повністю зберігається і не руйнується тривалий час у квашених овочах і фруктах.
Відвари із шипшини є лідером не тільки щодо вмісту вітаміну C, а й бета-каротину (з якого згодом в організмі синтезується вітамін A) та вітаміну P, що зміцнює судини. Багаті на вітаміни, бета-каротин узвари із сухофруктів. Не слід забувати і про продукти бджільництва.
А ось штучний вітамін C, який міститься в популярній аскорбінці, у великих дозах може спричинити утворення каменя в нирках. До речі,якщо кожного дня з'їдати 200 грамів цитрусових, це і є добова потреба аскорбінки.
Морква багата на бета-каротин. Але її варто споживати їз жиром, тобто заправляти сметаною, маслом чи олією. Тоді бета-каротин в 10 разів краще всмоктується. Щодо вітаміну A, то він міститься в молокопродуктах. Лідер за вмістом вітаміну A — теляча печінка.
До слова, жиророзчинні вітаміни на відміну від водорозчинних (С, B та інші) накопичуються в організмі. Тож щодня вони можуть і не прибувати з їжею, а лише періодично. А от водорозчинні мають надходити кожного дня.
Майя СТЕЦЮК,
майстер виробничого навчання навчально методичного центру цивільного захисту населення та безпеки життєдіяльності у Волинській області.
Останнім часом у засобах масової інформації з’явились повідомлення про спалах в окремих регіонах інфекційного захворювання, що передається вірусом Зіка.
Вірус Зіка — вірус, що поширюється комарами, був вперше виявлений у мавп (макак резус) в Уганді в 1947 році. Потімв 1952 році вірус був виявлений у людей в Уганді та Об'єднаній Республіці Танзанії. Перші повідомлення про спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, надійшли з Тихоокеанського регіону в 2007 і 2013 роках (острова Яп і Французької Полінезії), а вже в 2015 році — з Південної Америки (Бразилія, Колумбія) і Африки. Крім того, більш ніж у 13 країнах Північної й Південної Америки були зареєстровані окремі випадки інфікування вірусом Зіка.
Хвороба, викликана вірусом Зіка, передається людям при укусах заражених комарів роду Аеdes, що живуть у тропічних регіонах. Також описана можливість передачі збудника статевим шляхом.
Інкубаційний період (час від моменту контакту з вірусом до появи симптомів) хвороби, викликаної вірусом Зіка, становить кілька діб.
Симптоми захворювання: підвищення температури тіла, висипання на шкірі, кон'юнктивіт, біль у м'язах і суглобах, нездужання та головний біль. Ці симптоми зберігаються протягом 2-7 днів.
Особам, що подорожують до ендемічних регіонів, слід дотримуватися рекомендацій щодо потенційних ризиків та заходів з профілактики укусів комарами.
При появі перших симптомів захворювання слід невідкладно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.
Анжела ШУМИН,
лікар-епідеміолог Ковельської центральної райлікарні.
Залишити коментар