Дорогі мами й тати! Люди! Запам`ятайте найголовніше: тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Це грип сезонний, свинячий, слонячий, пандемічний, це взагалі не грип — це не важливо. Важливо лише те, що це вірус, що він передається повітряно-крапельним шляхом і що він вражає органи дихання.
Профілактика
Якщо ви (ваша дитина) зустрінетеся з вірусом, а у вас немає в крові захисних антитіл, ви захворієте. Антитіла з`являться в одному з двох випадків: або ви перехворієте, або ви робитимете щеплення.
Робити щеплення можна тільки від сезонного грипу. Від свинячого вакцини поки що немає (в Україні). Проте мати захисні антитіла до тих трьох вірусів, які входять до складу сезонної вакцини, краще, ніж не мати взагалі ніяких.
1. Є можливість зробити щеплення собі (дитині) — зробіть, але за тієї умови, що, по-перше, ви здорові і, по-друге, для вакцинації не треба буде сидіти в зашмаркленому натовпі в поліклініці. Останнє робить ваші шанси на адекватну вакцинацію примарними.
2. НІЯКИХ ЛІКІВ З ДОВЕДЕНОЮ ПРОФІЛАКТИЧНОЮ ЕФЕКТИВНІСТЮ НЕ ІСНУЄ. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі пігулки, які ковтаєте ви або запихаєте в дитину, не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Усе, за чим ви вбиваєтеся в аптеках, усі ці нібито противірусні засоби, нібито стимулятори інтерфероноутворення, стимулятори імунітету і страшенно корисні вітаміни — усе це ліки з недоведеною ефективністю, ліки, що задовольняють головну ментальну потребу українця: "треба щось робити".
Основна користь всіх цих ліків — психотерапія. Ви вірите, вам допомагає — я радий за вас, тільки не треба штурмувати аптеки — воно того не варте.
3. Джерело вірусу — людина і лише людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Карантин — чудово! Заборона на масові збори — чудово! Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету — мудро!
4. Маска. Корисна штука, але не панацея. Обов`язково повинна бути на хворому, якщо поряд здорові: вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті на вірус.
5. Руки хворого — джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою, — здрастуй, ГРВІ.
Не чіпайте своє обличчя! Мийте руки: часто, багато, постійно носіть із собою вологі дезінфікуючі гігієнічні серветки, мийте, тріть, не лінуйтеся!
Вчіться самі і вчіть дітей, якщо вже немає хустки, кашляти-чхати не в долоньку, а в лікоть.
Начальники! Офіційним наказом введіть у колективах заборону на рукостискання.
Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші — джерело поширення вірусів.
6. Повітря!!! Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому, теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. У цьому аспекті мітинг в центрі Києва, на який зібралося 200 000 людей, менш небезпечний, аніж збори 1000 людей у клубі в Ужгороді.
Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. У цьому аспекті, якщо вже ви вийшли погуляти, то не треба показового ходіння в масці по вулицях. Вже краще подихати свіжим повітрям, а маску натягніть перед входом в автобус, офіс або магазин.
Оптимальні параметри повітря в приміщенні — температура близько 20°С, вологість 50-70%. Обов`язковим є часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. Будь-яка система опалювання сушить повітря. Контролюйте вологість. Мийте підлогу. Вмикайте зволожувачі повітря. Наполегливо вимагайте зволоження повітря і провітрювання приміщень у дитячих колективах.
Краще тепліше одягніться, але не вмикайте додаткові обігрівачі.
7. Стан слизових оболонок! У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування т. зв. місцевого імунітету — захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають — робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, легко долають захисний бар`єр послабленого місцевого імунітету, і людина занедужає при контакті з вірусом з більшою вірогідністю. Головний ворог місцевого імунітету — сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки.
Зволожуйте слизові оболонки! Елементарно: 1 чайна ложка звичайної солі на 1 літр кип`яченої води. Заливаєте в будь-який флакон-пшикалку (наприклад, з-під судинозвужувальних крапель) і регулярно пшикаєте в ніс (чим сухіше, чим більше людей навколо — тим частіше, хоч кожні 10 хвилин). З тією ж метою можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові ходи — салин, аква маріс, хумер, маример, носоль тощо. Головне — не жалійте! Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей, особливо якщо ви сидите в коридорі поліклініки.
Лікування
Лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема — це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався.
Правила лікування:
1. Тепло одягнутися, але в кімнаті прохолодно і волого. Температура близько 20°С, вологість 50-70%. Мити підлогу, зволожувати, провітрювати.
2. Категорично не примушувати їсти. Якщо просить (якщо хочеться) — легке, вуглеводне, рідке.
3. Пити (поїти). Пити (поїти). Пити (поїти)!
Температура рідини дорівнює температурі тіла. Пити багато. Компоти, морси, чай (у чай дрібно порізати яблучко), відвари родзинок, кураги. Якщо дитя капризує — це буду, а це ні — хай п`є що завгодно, аби пило. Ідеально для пиття — готові розчини для пероральної регідратації. Продаються в аптеках і повинні там бути: регідрон, хумана електроліт, гастроліт тощо. Купуйте, розчиняйте за інструкцією, пийте.
4. У ніс часто — сольові розчини.
5. Усі "відволікаючі процедури" (БАНКИ, ГІРЧИЧНИКИ, ПРИПАРКИ, НОГИ В ОКРОПІ ТА ІН.) — КЛАСИЧНИЙ СОВКОВИЙ БАТЬКІВСЬКИЙ САДИЗМ і знову-таки психотерапія (треба щось робити).
6. Якщо надумали боротися з високою температурою — тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин.
Головна біда в тому, що тепло вдягти, зволожити, провітрити, не пхати їжу і напої — це по-нашенськи називається "не лікувати", а "лікувати" — це послати тата до аптеки.
7. При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні — вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) не мають до самолікування ніякого стосунку.
8. Протиалергійні засоби не мають до лікування ГРВІ ніякого відношення.
9. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.
10. Гомеопатія — це не лікування травами, а лікування зарядженою водою. Безпечно. Психотерапія (треба щось робити).
Коли потрібний лікар?
ЗАВЖДИ!
Але це — нереально. Тому назвемо ситуації, коли лікар потрібний обов`язково:
- відсутність поліпшень на четвертий день хвороби;
- підвищена температура тіла на сьомий день хвороби;
- погіршення після поліпшення;
- виражена тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
- поява ізольовано або в поєднанні: блідості шкіри; спраги, за-дишки, інтенсивного болю, гнійних виділень;
- посилення кашлю, зниження його продуктивності; глибокий вдих приводить до нападу кашлю;
- при підвищенні температури тіла не допомагають, практично не допомагають або дуже ненадовго допомагають парацетамол та ібупрофен.
За матеріалами інтернет-видань.
P. S. Як стало відомо редакції, на Ковельщині з початку епідемічного сезону (03.10.2016 р.) зареєстровано 5452 особи хворих гострою респіраторною вірусною інфекцією, з них дітей до 17 років — 2985, що складає 54,8%.
Госпіталізовано 361 особу ( 6,6%); з них дітей — 265, що складає 73,4%.
Станом на період з 13.01.2017 р. до 19.01.2017 р. кількість хворих — 514 чоловік, з них дітей — 215 (41,3%).
Госпіталізовано 23 хворих (4,5%), з них дітей — 18 (78,3%).
Випадків грипу в поточному епідемічному сезоні в місті та районі не зареєстровано.
Епідемічний поріг на сьогодні — від'ємний.
Залишити коментар