Краєзнавство завжди було міцним фундаментом історичної пам'яті, національної культури і духовності. Український краєзнавчий рух сягає часів Київської Русі. Саме з літописів тих часів ми черпаємо цілющі знання про історію свого роду.
Волинська обласна краєзнавча організація багата досягненнями і здобутками. Її голова – професор Геннадій Бондаренко об'єднав навколо себе науковців, істориків, археологів, краєзнавців, які, немов світлі сонячні промені, висвітлюють правдиву історію Волині й Полісся.
В авангарді цього руху – Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, Волинський краєзнавчий музей, Державний архів Волинської області та ін.
Слід відзначити, що за відносно короткий в історичному сенсі період проведено сорок дев'ять Всеукраїнських наукових історико-краєзнавчих конференцій і видано стільки ж збірників наукових праць.
Має свої здобутки і Ковельщина. У 2003 і 2008 роках тут відбулися науково-історичні краєзнавчі конференції всеукраїнського рівня на тему "Минуле і сучасне Волині та Полісся: Ковель і ковельчани в історії України та Волині".
Великий внесок у пізнання історії рідного краю, його культуру зробили працівники історичного музею м. Ковеля, Колодяжненського музею Лесі Українки і цілий ряд краєзнавців та істориків Ковельщини.
Можна згадати князів Сангушків, які лишили свідчення про життя наших предків у ХVІ-ХVІІ століттях. У ХІХ столітті добре попрацювали Микола Теодорович, Микола Іванішев та наш земляк Олександр Цинкаловський.
Потяг до вивчення історії краю не згасає. Пожвавився цей рух із здобуттям Україною Незалежності. За останні десятиліття світ побачили чимало історико-краєзнавчих книг. Заслужений журналіст України Микола Вельма видав путівник "Ковель", збірку нарисів "Місто над Турією", "Ковельщина повоєнна" та інші.
Зусиллями автора цих рядків вийшли книги "Благодать Божа", "Ковель – минуле і сучасне", "Легенда Ковеля", "Ковель: шлях через віки", "Історія Свято-Благовіщенського храму", "В обіймах мистецтва".
Член Національної спілки краєзнавців України Дмитро Корнелюк підготував і видав альманах "Ковельщини славні імена", "Духовне небо Волині", корисні й потрібні книги з релігієзнавства.
З-під пера Якова Лавренка вийшла книга "Боротьба за незалежність української нації на Ковельщині". Ковельчанка Любов Карасовська дослідила історію свого рідного села Байківець. Плідно працюють на ниві краєзнавства науковці Колодяжненського музею Лесі Українки, Ковельського історичного музею.
Доброго слова заслуговують журналісти громадсько-політичної газети "Вісті Ковельщини", де систематично публікуються статті й кореспонденції історико-краєзнавчої тематики. В більшості шкіл і навчальних закладів міста й району створено історико-краєзнавчі музеї або куточки.
Організація краєзнавців Ковельщини стала ініціатором проведення 50-ої ювілейної Всеукраїнської конференції. Ініціативу підтримали міська і районна влада. Активно включилися в організацію і проведення краєзнавчого форуму голова Волинської обласної організації НСКУ Геннадій Бондаренко та директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Селюк, місцеві активісти.
Відгукнулись науковці з Острога, Житомира, Луцька, Києва, Рівного. Особливо приємно відзначити, що долучились до цієї важливої справи учні шкіл і навчальних закладів міста та району, МАУП.
Але чи таке вже безхмарне небо над краєзнавством Ковельщини? Звичайно, проблем вистачає. Проте це – тимчасові труднощі, які неодмінно будуть подолані.
Найголовніше полягає в тому, що історична правда, яку досліджують і пропагують краєзнавці, змінює нашу свідомість, виховує почуття патріотизму і відданості українській національній ідеї, сприяє згуртуванню різних поколінь українського народу, який взяв курс на Європу і твердо відстоює свій вибір. Це переконливо демонструють останні події в Україні.
Бажаю всім учасникам ювілейної 50-ої Всеукраїнської науково-історичної конференції творчого натхнення, міцного здоров'я та успіхів на ниві краєзнавства, збереження та поширення надбань національної культури!
Анатолій СЕМЕНЮК,
голова Ковельської міськрайонної організації Національної спілки краєзнавців України, член Національних спілок краєзнавців
і журналістів України.
Залишити коментар