Історична місія – на кожному із нас!
Ми переживаємо новий Майдан у Києві. Там кожен, наче маленький "гвинтик", є складовою руху "Україно, вставай!" і вносить свою дещицю в захист демократії і вільного майбутнього України.
Ми у Ватикані теж виконували важливу місію.
Ми – це ковельчани, лучани, рівненчани, львів'яни, під загальною назвою "паломники", у міжнародній прощі, ім'я якій – "Єднання".
На великий духовний саміт прибули представники українських греко-католиків з усього світу. Патріарх всієї України Блаженніший Святослав зібрав своїх вірних з Аргентини, Бразилії, США, Канади, Великобританії, Португалії, Італії, Польщі, Білорусі, Казахстану та інших країн світу.
Високопоставленого духовенства (єпископів, архієпископів та інших) – більше 40 осіб. Священиків-ієромонахів різних рангів – 200. Прочан (українців), за неофіційними даними, – 5-7 тисяч.
Вперше за всю історію Ватикану папа Франциск "поступився" своїм престолом у базиліці апостола Петра українцям для проведення Божественної літургії.
Потрібно чути цей неповторний піснеспів, особисто насолоджуватися голосом сольних партій, від якого тріпочуть свічки і серця! У вічному Римі з найсвятішого храму Ватикану летять до небес українські духовні пісні й молитви. Сльози гордості і радості скочуються по щоці. Ми не просто паломники, а представники великої держави України!
На волинську делегацію, яку очолює владика Йосафат, покладена особлива відповідальність. По-перше, ми веземо подарунок – ікону святого Йосафата самому Папі Франциску. По-друге, у цій Всеукраїнській прощі до Риму з нагоди перенесення мощей Святого Йосафата ми маємо відвідати святині у містах Володимирі-Волинському, Білій Подлясці, Кракові, Відні, Мантові, Римі, Будапешті та ін. По-третє, молитвою та участю в Божественних літургіях засвідчити ідею єднання, за яку поклав своє життя Святий Йосафат.
У величному храмі, де білим голубом витає святий дух, де українські вишиванки доповнюють своєю красою та історичною суттю приналежність до світової спільноти у рівності і вірності вченню Христовому, всіх прочан переповнює радість. Хочеться, щоб ця Божественна літургія не закінчувалася ніколи. Лети, молитво, до престолу Божого! Сповіщай про мрії і надії українців! Поклади наше покаяння, за гріхи наші, за облуду часів атеїстичних. Дякуємо тобі, Господи, що дав можливість бути тут і молитися!
Допоки немає Папи Франциска, Блаженніший Святослав представляє присутніх єпископів і священнослужителів, які зібралися тут. В далекі від нас часи на Успіння пресвятої Богородиці апостоли, які проповідували в різних країнах, прилетіли на хмарах до Єрусалиму. Так і сьогодні злетілись апостоли віри Христової до Ватикану.
І ось всі голови повернулися туди, звідки мав вийти Папа Франциск. Кожен хоче бачити і чути намісника Бога на Землі. А він так просто, чисто по-людському вийшов до престолу. Привітався обіймами з патріархом Святославом, вклонився (!) присутнім та сів у надзвичайно просторе й просте крісло з дерев'яними підлокітниками і сидінням.
Італійською мовою Блаженнійший Святослав зачитав послання від української Церкви. Папа уважно слухає. Але відчувається, що він перевтомлений. І не дивно: його день насичений важливими справами. Вчора (в неділю) була молитва за Україну, сьогодні – зустріч не тільки з нами, українцями, але й з Президентом Росії Путіним. Церква не може бути відділена від реалій життя.
Те, що відбувається у храмі, схоже на казку. Папа промовляє вітання до українців, благословляє священиків, єпископів і всіх прочан.
Мантова – місто Італії, яке має особливу історію. Саме в місцевому храмі зберігаються чаші, в яких – часточки землі з кров'ю Христа. Із Святого Письма знаємо, що легіонер Лонгін в пориві зла списом проколов тіло Ісуса. І саме він "прозрів" і першим з екзекуторів зрозумів, що перед ним – Месія, Бог.
На нього впали краплі крові Христової, і в цю мить він зцілився від хвороби невиліковної. Доки знімали тіло Ісуса з Хреста, він зібрав землю, политу кров'ю, у посуд і, щоб не бути покараним, заховав її.
Анатолій СЕМЕНЮК.
(Закінчення буде).
НА ЗНІМКАХ: під час паломницької поїздки волинян у Ватикан.
Фото з архіву автора.
Залишити коментар