Знаменною датою в Україні буде означений 2014 рік. Рік 200-ліття від появи на світ українця, що став провідником і пророком нації.
Пафосно звучить сказане. Настав час повірити і прийняти Шевченка – без пафосу. Як невід'ємного для кожного, хто вважає себе українцем. Як людину, котра зуміла винести з історії такі уроки державотворення, що спонукають українців будувати самодостатню Українську державу.
У кожному куточку країни відбуватимуться заходи, творчі імпрези, фестивалі… – і загалом тисячі спроб відкрити Шевченка Україні та світові знову й знову.
Згідно з Указом Президента, 2014 рік є Роком Тараса Шевченка в Україні. На державному рівні затверджено перелік заходів. Відповідні доручення Глави держави отримав Уряд. Президент наголосив: Україна повинна провести гідне вшанування ювілею Кобзаря не тільки у межах держави, а й далеко поза її кордонами!
Гарним зачином Року Тараса Шевченка в Україні заявила про себе і Волинь. У перші дні 2014-го стартувала довгоочікувана прем'єра Волинського обласного українського музично-драматичного театру – вистава "Назар Стодоля" (на знімку – фрагмент вистави). Справжній дарунок творчого колективу, що носить ім'я Кобзаря, у скарбничку Тарасової творчості. Нове, а головне – волинське прочитання одвічних Шевченкових істин.
"Ми справді з початком року задали гарний тон на інші прийдешні події, – зазначає начальник управління культури облдержадміністрації Володимир Лисюк (саме це відомство куруватиме роботу з відзначення ювілею з дня народження Тараса Шевченка в області). – Власне, заходи давно розроблені й затверджені. Їх – дуже багато. Варто сказати, що на реалізацію цих імпрез має бути виділено 200 тисяч гривень з обласного бюджету. Перелік затвердили члени громадської ради при голові облдержадміністрації Борисові Клімчуку. Борис Петрович підписав і відповідне розпорядження про підготовку та відзначення в області 200-ліття з дня народження Кобзаря".
Хоч, за словами Володимира Лисюка, волиняни розпочали святкування знаменного ювілею ще торік. Йдеться про фестиваль мистецтв "З Кобзарем у серці", в рамках якого відбулися творчі звіти фактично у кожному куточку краю. Скрізь намагалися прочитати Шевченка по-своєму, знайти у глибинах його спадщини щось актуальне й особливе. Тому концерти ці радше нагадували спектаклі.
Почали фестиваль грандіозним дійством на сцені будинку культури с. Лище Луцького району, згодом вразити глядача змогли колективи міста Ковеля, Ковельського, Іваничівського, Камінь-Каширського, Горохівського та багатьох інших районів. Цьогоріч завершать фестиваль творчі звіти колективів обласного центру та Любешівщини.
"Ми вкотре пересвідчилися у тому, наскільки багатий доробок Шевченка – через пісні, поезію, танці, – каже Володимир Лисюк. – Серед численних інших знакових подій, що проходитимуть на теренах нашого краю під егідою Року Тараса Шевченка в Україні, – великі звітні концерти працівників училища культури і мистецтв, обласної філармонії, виставка "Тарас Шевченко у творах українських художників", що проходитиме в стінах відреставрованого художнього музею Луцька.
Плануємо організувати акцію "Прийди зі своїм "Кобзарем" у день народження поета, 9 березня. Хочемо, аби вона була масштабнішою, ніж торік. Біля пам'ятника Тарасові Шевченку в Луцьку чекаємо у цей день волинян з "Кобзарями" зі своїх домашніх бібліотек. Даруватимемо сучасне видання "Кобзаря" тим, хто принесе найдавніші книги. 9-го березня у стінах облмуздрамтеатру відбудеться літературно-мистецький вечір "Нас єднають думи Кобзаря", готуємося провести також свято кобзарського мистецтва.
З ініціативи Бориса Клімчука є намір видати 50 тисяч примірників дитячого "Кобзаря" з ілюстраціями волинських юних майстрів пензля. Готується до виходу в світ аудіоальбом із записом пісень на слова Шевченка у виконанні дуету "Душа Волині" та тріо "Лелія" Луцького районного будинку культури.
Безумовно, у кожному куточку Волині – чи це сільська бібліотека, чи районний будинок культури – пройде чимало подій з нагоди ювілею".
А вінцем усіх численних зусиль мистецької громади краю на вшанування Шевченка має стати творчий звіт Волині на головній сцені країни 28 жовтня. Перед управлінням культури стоїть непросте завдання: вразити столичного глядача майстерністю передати незбагненне багатство волинської душі словом, музикою, піснею, танцем, а водночас – спробувати прочитати Шевченка по-новому.
Цього прочитання і пізнання нині, як води, потребує виснажена суспільними перипетіями Українська держава. Там, у глибинах Кобзаревого спадку, – вічні уроки державотворення. Уроки, на яких варто вчитися політикам, державним діячам, рядовим українцям і, в першу чергу, – молодому поколінню.
"Сьогодні так багато розмов про молоде покоління, які зводяться до того, що воно – особливе, десь байдуже до традицій та цінностей народу. Я в таких випадках кажу: воно – на порядок краще попереднього. Так буває завжди, бо такими є закони природи. Нинішня молодь – дуже розумна і талановита. Вона потребує Шевченка – справжнього. Не ікону. Не революціонера, якого нам подавали у мої, скажімо, школярські роки. А – українця, людину, що вміла кохати, розчаровуватися, творити...
Ось, на мою думку, – основне завдання у трактуванні образу Шевченка та його творчого спадку для сьогоднішніх педагогів", – переконаний начальник управління освіти та науки облдержадміністрації Олександр Хомич.
Власне, неспроста цей навчальний рік школярі та вчителі розпочали з уроку, присвяченого Тарасові Шевченку. У рік, що Указом Президента України пройде під знаком вшанування імені Кобзаря, волинські освітяни планують втілити чимало заходів. Для прикладу, особливим буде щорічний конкурс імені Тараса Шевченка, що передбачає багато творчих номінацій. Організатори готуються збільшити матеріальний ресурс на відзначення його лауреатів.
Так само особливим буде й обласний конкурс читців творів Кобзаря. Окремий перелік заходів напрацьований і кураторами волинського позашкілля. Окрему роль освітяни у репрезентації творчості Шевченка віддають творчим звітам художньої самодіяльності учнівської молоді краю.
"Уже сьогодні можна впевнено сказати, що підсумковий творчий звіт у травні цього року буде гідним внеском школярської громади у святкування ювілею. Якому він, власне, й буде присвячений", – наголошує Олександр Хомич.
Як бачимо, 2014-й обіцяє бути насиченим на події, означені Шевченковим ювілеєм. Однак, то буде намагання вкотре осмислити постать українського поета, не цураючись заявити світові: не буває України без Шевченка. Дві сотні літ живемо, пізнаючи його Слово, а воно й досі залишається актуальним.
Ось чому Рік Тараса Шевченка в Україні мав би стати загальнонаціональною спробою знайти у глибинах творчості Кобзаря те, що буде джерелом віри українців у свою Державу, джерелом сили для сьогоднішніх краян, в тому числі й волинян, будувати її міцною, самобутньою і вільною.
Ірина ДАВИДЮК.
Фото з архіву автора.
Залишити коментар