Першовересень не за горами
З початком навчання дітей у школі завжди виникає багато питань. Яким він буде для малюків? Як вони адаптуються у новому житті? 3 яким настроєм почнуть навчання?
Отож, напередодні цієї хвилюючої події, хотілося б поговорити не стільки про дітей, скільки про нас‚ дорослих, про наше ставлення до їхніх успіхів та невдач‚ подумати разом‚ чи розуміємо ми‚ що наша підтримка допоможе дитині вирішити шкільні проблеми.
Як же краще налагодити взаєморозуміння учнів та батьків?
n 3 початку навчального року привчіть дитину прокидатися раніше‚ щоб збирання до школи не перетворювалось у щоденні хвилювання. Вранці будіть дитину спокійно, з усмішкою та лагідним словом.
n Не підганяйте, вчіть розраховувати час – це ваш обов'язок; якщо ви цю проблему не вирішили – провини дитини в цьому немає.
n Обов'язково привчіть дитину зранку снідати. Це важливий момент у запобіганні хвороб шлунка. Давайте дитині у школу бутерброд, фрукти. Вона в школі працює‚ витрачає багато сил та енергії.
n Привчіть свого школярика збирати портфель напередодні ввечері. Перевірте‚ чи не забула вона чого-небудь важливого. Запитайте її‚ чи не передавав вчитель прохань або розпоряджень батькам.
n Проводжаючи дитину до школи‚ побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів‚ без застережень на кшталт: "Дивись‚ поводь себе гарно!", "Щоб не було поганих оцінок".
n Забудьте фразу "Що ти сьогодні отримав?!", а краще запитайте: "Про що нове ти сьогодні дізнався (лась)?". Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу запитань, дайте їй можливість розслабитись. Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитись, не відмовляйте їй у цьому‚ вислухайте.
n Після закінчення занять дайте дитині відпочити. Обід – зручний момент для цього. Школяр може розповісти про свій робочий день і у такий спосіб звільнитися від психологічного напруження.
n Якщо ж "першачок" замкнувся у собі‚ щось його турбує‚ не вимагайте пояснень‚ – хай заспокоїться, тоді він все сам розкаже.
n Зауваження вчителя вислуховуйте без присутності дитини. Вислухавши, не поспішайте влаштовувати сварку. Говоріть з дитиною спокійно.
n Після школи не змушуйте дитину одразу сідати за виконання завдань. Необхідно 1,5 години відпочити. Найоптимальніший час для виконання завдань – з 15-ої до 17-ої години.
n Пам'ятайте, що телевізор (комп'ютер, ноутбук, телефон чи планшет) – ворог №1 успішного навчання. Не потрібно вмикати його раніше‚ ніж усі завдання будуть виконані. На початку навчального року корисно контролювати, як дитина виконує домашні завдання.
n Перевіряти не значить "робити замість" – ніколи не підказуйте дитині готових рішень. Обов'язково перевірте, щоб те‚ що потрібно було вивчити напам'ять, було вивчено добре: точність виконання завдань – важлива умова успішного навчання. Потрібно також впевнитись, що дитина може застосувати набуті знання на практиці.
n Не треба навантажувати дитину позашкільною діяльністю з самого початку навчального року. Спорт і заняття в гуртках, звичайно, корисні для загального розвитку, але спочатку впевніться, що у дитини вистачить сил і часу.
n Протягом дня знайдіть хоча б півгодини для спілкування з дитиною. В цей час найважливішими повинні бути справи дитини‚ її біль‚ її радощі.
У сім'ї має бути єдина тактика спілкування всіх дорослих з дитиною. Всі розходження щодо виховання дитини вирішуйте без неї. Коли щось не виходить, порадьтеся з вчителем, психологом.
Завжди будьте уважними до стану здоров'я дитини‚ коли щось її турбує: головний біль‚ поганий загальний стан. Найчастіше – це об'єктивні показники втоми‚ перевантаження.
3 перших днів навчання вимагайте виконання режиму дня дитиною‚ щоб вона лягала спати в один і той же час. Сон для школярів має першочергове значення.
Якщо дитина засинає не відразу, все одно примушуйте її лягати в ліжко. Використайте спосіб‚ перевірений століттями: тихо поговоріть з дитиною перед сном‚ попросіть її що-небудь розповісти чи розкажіть самі. Такі хвилини – одна з небагатьох можливостей для справжнього спілкування.
Знайте‚ що навіть великі діти (7-8 років) люблять казки‚ особливо перед сном‚ або пісню‚ лагідні слова. Не лінуйтесь цього робити. Це їх заспокоює, знімає денну напругу, допомагає спокійно заснути і відпочити.
Батькам необхідне терпіння. Ентузіазм перших днів швидко проходить‚ його місце займає втома. Допоможіть дитині зберегти нормальний ритм і не піддайтеся спокусі зробити їй маленьке послаблення. Часті нарікання на дитину чи порівняння з іншими можуть розвинути комплекс неповноцінності.
Ні в якому разі не ставте ваші стосунки з дитиною в залежність від її успішності.
10 порад батькам
1. НЕ ЗАВАНТАЖУЙТЕ НОВОЮ ІНФОРМАЦІЄЮ. За час, що залишився, жодних "хвостів" ви не підтягнете. А якщо насідатимете на дитину з читанням і рахунком, ви зможете викликати у неї негативні емоції з приводу школи.
2. РОЗПОВІДАЙТЕ ПОЗИТИВНІ ІСТОРІЇ Зі СВОГО ШКІЛЬНОГО ЖИТТЯ. Важливо сформувати у майбутнього школяра позитивне ставлення до школи. Якщо дитина хоче вчитися і впевнена, що в школі цікаво, тоді неминучий стрес, пов'язаний з новими правилами і розпорядком дня, великою кількістю незнайомих людей, буде успішно здоланий.
3. НЕ РОБІТЬ АКЦЕНТ НА ОЦІНКАХ. Багато батьків припускаються грубої помилки, коли починають лякати: "Читай, а то двійки мені приноситимеш". Слід акцентувати увагу дитини на процесі навчання ("ти дізнаєшся багато нового"; "у тебе з'являться нові друзі"; "ти станеш розумним"), а не на результаті гарних оцінок.
4. НЕ ЛЯКАЙТЕ ШКОЛОЮ! Ні в якому разі не ведіть при дитині розмови, що у нього "закінчилося дитинство", не жалійте його: мовляв, бідненький, починаються трудові будні.
5. КУПУЙТЕ ШКІЛЬНЕ ПРИЛАДДЯ РАЗОМ З ДИТИНОЮ. Купувати портфель і все приладдя для школи потрібно з дитиною, тоді вона виявиться залученою до процесу підготовки до першого вересня. Хай маля саме вибере собі пенал, ручки, олівці і лінійки, зошити з барвистим малюнком на обкладинці. Прийшовши додому, не ховайте придбане в шафу – дайте їх дитині, аби вона звикла до нових для неї речей.
6. ГРАЙТЕ В ШКОЛУ. Нехай всі іграшки вашого чада "підуть" в перший клас, а найулюбленіша – стане вчителем. У такій грі можна пояснити основні шкільні правила: як сидіти за партою, як відповідати на уроці, як проситися в туалет, що робити на перерві.
7. ПОЧИНАЙТЕ ЖИТИ за НОВИМ РОЗПОРЯДКОМ ДНЯ. За місяць до школи потрібно плавно “підганяти” режим дня до нового розпорядку. Старайтеся, аби дитина лягала спати не пізніше 22-ої год. вечора, а вставала о 7-8-ій ранку. Дуже важливо сформувати у маляти уявлення про те, що і за чим потрібно робити вранці та увечері.
Спершу спробуйте наочно пояснити, що потрібно зробити перед сном: зібрати портфель, приготувати одяг, перевірити, чи чиста форма. Всі ці дії краще позначати малюнками: портфель, розкладені речі на стільці.
За допомогою малюнків можна змалювати і вранішній розпорядок: умиваємося, їмо, чистимо зуби, одягаємося в шкільну форму, чистимо взуття і т. д.
8. ПОДРУЖІТЬ МАЛЯ З ГОДИННИКОМ. Необхідний для школи навик – орієнтація в часі. Якщо ваше маля ще не розбирається, котра година, навчіть його цьому. Багатьом діткам легко орієнтуватися по електронному годиннику. Дитина повинна знати, що означає “чверть години”, “півгодини”, “через годину”. Повісьте в дитячій великий годинник.
9. БІЛЬШЕ КОМАНДНИХ ІГОР. У школі є правила, які необхідно виконувати: сидіти за партою, вставати тощо. Без розуміння цих елементарних законів дитині буде важко. Аби розвинути в маляти вміння підкорятися і грати за правилами, використовуйте командні ігри.
10. ТРЕНУЙТЕ УВАГУ І ПАМ'ЯТЬ. Хороша гра на уважність: всім роздається однаковий текст, засікається час і потрібно якомога більше і швидше знайти й викреслити букв "с". Проводити "заняття" спочатку по 10 хвилин, назавтра 15, довівши час "уроку" до тієї тривалості, яка буде в школі. Тоді дитину так не лякатимуть безкінечні півгодини занять.
Підготувала
Оксана МОРОЗ.
З початком навчання дітей у школі завжди виникає багато питань. Яким він буде для малюків? Як вони адаптуються у новому житті? 3 яким настроєм почнуть навчання?
Отож, напередодні цієї хвилюючої події, хотілося б поговорити не стільки про дітей, скільки про нас‚ дорослих, про наше ставлення до їхніх успіхів та невдач‚ подумати разом‚ чи розуміємо ми‚ що наша підтримка допоможе дитині вирішити шкільні проблеми.
Як же краще налагодити взаєморозуміння учнів та батьків?
- 3 початку навчального року привчіть дитину прокидатися раніше‚ щоб збирання до школи не перетворювалось у щоденні хвилювання. Вранці будіть дитину спокійно, з усмішкою та лагідним словом.
- Не підганяйте, вчіть розраховувати час – це ваш обов'язок; якщо ви цю проблему не вирішили – провини дитини в цьому немає.
- Обов'язково привчіть дитину зранку снідати. Це важливий момент у запобіганні хвороб шлунка. Давайте дитині у школу бутерброд, фрукти. Вона в школі працює‚ витрачає багато сил та енергії.
- Привчіть свого школярика збирати портфель напередодні ввечері. Перевірте‚ чи не забула вона чого-небудь важливого. Запитайте її‚ чи не передавав вчитель прохань або розпоряджень батькам.
- Проводжаючи дитину до школи‚ побажайте їй успіхів, скажіть кілька лагідних слів‚ без застережень на кшталт: "Дивись‚ поводь себе гарно!", "Щоб не було поганих оцінок".
- Забудьте фразу "Що ти сьогодні отримав?!", а краще запитайте: "Про що нове ти сьогодні дізнався (лась)?". Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу запитань, дайте їй можливість розслабитись. Коли дитина збуджена і хоче з вами чимось поділитись, не відмовляйте їй у цьому‚ вислухайте.
- Після закінчення занять дайте дитині відпочити. Обід – зручний момент для цього. Школяр може розповісти про свій робочий день і у такий спосіб звільнитися від психологічного напруження.
- Якщо ж "першачок" замкнувся у собі‚ щось його турбує‚ не вимагайте пояснень‚ – хай заспокоїться, тоді він все сам розкаже.
- Зауваження вчителя вислуховуйте без присутності дитини. Вислухавши, не поспішайте влаштовувати сварку. Говоріть з дитиною спокійно.
- Після школи не змушуйте дитину одразу сідати за виконання завдань. Необхідно 1,5 години відпочити. Найоптимальніший час для виконання завдань – з 15-ої до 17-ої години.
- Пам'ятайте, що телевізор (комп'ютер, ноутбук, телефон чи планшет) – ворог №1 успішного навчання. Не потрібно вмикати його раніше‚ ніж усі завдання будуть виконані. На початку навчального року корисно контролювати, як дитина виконує домашні завдання.
- Перевіряти не значить "робити замість" – ніколи не підказуйте дитині готових рішень. Обов'язково перевірте, щоб те‚ що потрібно було вивчити напам'ять, було вивчено добре: точність виконання завдань – важлива умова успішного навчання. Потрібно також впевнитись, що дитина може застосувати набуті знання на практиці.
- Не треба навантажувати дитину позашкільною діяльністю з самого початку навчального року. Спорт і заняття в гуртках, звичайно, корисні для загального розвитку, але спочатку впевніться, що у дитини вистачить сил і часу.
- Протягом дня знайдіть хоча б півгодини для спілкування з дитиною. В цей час найважливішими повинні бути справи дитини‚ її біль‚ її радощі.
У сім'ї має бути єдина тактика спілкування всіх дорослих з дитиною. Всі розходження щодо виховання дитини вирішуйте без неї. Коли щось не виходить, порадьтеся з вчителем, психологом.
Завжди будьте уважними до стану здоров'я дитини‚ коли щось її турбує: головний біль‚ поганий загальний стан. Найчастіше – це об'єктивні показники втоми‚ перевантаження.
3 перших днів навчання вимагайте виконання режиму дня дитиною‚ щоб вона лягала спати в один і той же час. Сон для школярів має першочергове значення.
Якщо дитина засинає не відразу, все одно примушуйте її лягати в ліжко. Використайте спосіб‚ перевірений століттями: тихо поговоріть з дитиною перед сном‚ попросіть її що-небудь розповісти чи розкажіть самі. Такі хвилини – одна з небагатьох можливостей для справжнього спілкування.
Знайте‚ що навіть великі діти (7-8 років) люблять казки‚ особливо перед сном‚ або пісню‚ лагідні слова. Не лінуйтесь цього робити. Це їх заспокоює, знімає денну напругу, допомагає спокійно заснути і відпочити.
Батькам необхідне терпіння. Ентузіазм перших днів швидко проходить‚ його місце займає втома. Допоможіть дитині зберегти нормальний ритм і не піддайтеся спокусі зробити їй маленьке послаблення. Часті нарікання на дитину чи порівняння з іншими можуть розвинути комплекс неповноцінності.
Ні в якому разі не ставте ваші стосунки з дитиною в залежність від її успішності.
10 порад батькам
1. НЕ ЗАВАНТАЖУЙТЕ НОВОЮ ІНФОРМАЦІЄЮ. За час, що залишився, жодних "хвостів" ви не підтягнете. А якщо насідатимете на дитину з читанням і рахунком, ви зможете викликати у неї негативні емоції з приводу школи.
2. РОЗПОВІДАЙТЕ ПОЗИТИВНІ ІСТОРІЇ Зі СВОГО ШКІЛЬНОГО ЖИТТЯ. Важливо сформувати у майбутнього школяра позитивне ставлення до школи. Якщо дитина хоче вчитися і впевнена, що в школі цікаво, тоді неминучий стрес, пов'язаний з новими правилами і розпорядком дня, великою кількістю незнайомих людей, буде успішно здоланий.
3. НЕ РОБІТЬ АКЦЕНТ НА ОЦІНКАХ. Багато батьків припускаються грубої помилки, коли починають лякати: "Читай, а то двійки мені приноситимеш". Слід акцентувати увагу дитини на процесі навчання ("ти дізнаєшся багато нового"; "у тебе з'являться нові друзі"; "ти станеш розумним"), а не на результаті гарних оцінок.
4. НЕ ЛЯКАЙТЕ ШКОЛОЮ! Ні в якому разі не ведіть при дитині розмови, що у нього "закінчилося дитинство", не жалійте його: мовляв, бідненький, починаються трудові будні.
5. КУПУЙТЕ ШКІЛЬНЕ ПРИЛАДДЯ РАЗОМ З ДИТИНОЮ. Купувати портфель і все приладдя для школи потрібно з дитиною, тоді вона виявиться залученою до процесу підготовки до першого вересня. Хай маля саме вибере собі пенал, ручки, олівці і лінійки, зошити з барвистим малюнком на обкладинці. Прийшовши додому, не ховайте придбане в шафу – дайте їх дитині, аби вона звикла до нових для неї речей.
6. ГРАЙТЕ В ШКОЛУ. Нехай всі іграшки вашого чада "підуть" в перший клас, а найулюбленіша – стане вчителем. У такій грі можна пояснити основні шкільні правила: як сидіти за партою, як відповідати на уроці, як проситися в туалет, що робити на перерві.
7. ПОЧИНАЙТЕ ЖИТИ за НОВИМ РОЗПОРЯДКОМ ДНЯ. За місяць до школи потрібно плавно “підганяти” режим дня до нового розпорядку. Старайтеся, аби дитина лягала спати не пізніше 22-ої год. вечора, а вставала о 7-8-ій ранку. Дуже важливо сформувати у маляти уявлення про те, що і за чим потрібно робити вранці та увечері.
Спершу спробуйте наочно пояснити, що потрібно зробити перед сном: зібрати портфель, приготувати одяг, перевірити, чи чиста форма. Всі ці дії краще позначати малюнками: портфель, розкладені речі на стільці.
За допомогою малюнків можна змалювати і вранішній розпорядок: умиваємося, їмо, чистимо зуби, одягаємося в шкільну форму, чистимо взуття і т. д.
8. ПОДРУЖІТЬ МАЛЯ З ГОДИННИКОМ. Необхідний для школи навик – орієнтація в часі. Якщо ваше маля ще не розбирається, котра година, навчіть його цьому. Багатьом діткам легко орієнтуватися по електронному годиннику. Дитина повинна знати, що означає “чверть години”, “півгодини”, “через годину”. Повісьте в дитячій великий годинник.
9. БІЛЬШЕ КОМАНДНИХ ІГОР. У школі є правила, які необхідно виконувати: сидіти за партою, вставати тощо. Без розуміння цих елементарних законів дитині буде важко. Аби розвинути в маляти вміння підкорятися і грати за правилами, використовуйте командні ігри.
10. ТРЕНУЙТЕ УВАГУ І ПАМ'ЯТЬ. Хороша гра на уважність: всім роздається однаковий текст, засікається час і потрібно якомога більше і швидше знайти й викреслити букв "с". Проводити "заняття" спочатку по 10 хвилин, назавтра 15, довівши час "уроку" до тієї тривалості, яка буде в школі. Тоді дитину так не лякатимуть безкінечні півгодини занять.
Підготувала Оксана МОРОЗ.
Залишити коментар