Як постувати правильно?
Великий піст є не стільки обмеженням в їжі, скільки часом праці людини над собою. Про це, зокрема, йдеться у зверненні предстоятеля Православної церкви України митрополита Київського і всієї України Епіфанія, оприлюдненому на сайті ПЦУ.
"Раніше ми вже згадували, що піст – це не тільки і не стільки обмеження в їжі, як час цілісної праці людини над собою, а така праця для християн неможлива без духовної складової посту – без молитви, покаяння та причастя Святих Тіла і Крові Христових.
І якщо приписів посту щодо їжі не всі можуть дотримуватися однаковою мірою, то духовну складову посту ніхто не повинен відкидати", – зазначив Владика.
Водночас він підкреслив, що кожна справа, яку розпочинає людина, має певну мету. Так само її має і Великий піст.
"Ця мета – через стриманість душі й тіла, через спілкування з Богом у молитві, в таїнствах покаяння і євхаристії досягнути зміни свого духовного життя на краще", – наголосив очільник ПЦУ.
За словами митрополита Епіфанія, церковна традиція дає настанови у цей особливий період відмовитися від продуктів тваринного походження, зменшити кількість їжі.
Цим добровільним самообмеженням люди привчають себе до тілесного стримання, щоб задовольнятися простим і необхідним, не дозволяючи вибагливості та надмірності заволодіти нашим серцем. Проте не всі можуть поститися.
"Низка об'єктивних причин дають привід для послаблення суворих правил постового харчування.
Однак якщо ці обставини є, то найкраще не відмовлятися зовсім від постування, а разом зі своїм духівником, із парафіяльним священиком порадитися та знайти такий спосіб виконання постових правил, який, з одного боку, буде відрізняти час святої Чотиридесятниці від звичайних днів, а з іншого – не завдаватиме шкоди здоров'ю", – зазначив митрополит.
Він побажав вірянам корисного й плідного постування – тілесного й духовного.
l
Як же саме правильно дотримуватися посту і при цьому не лише зберегти здоров'я, а й примножити його, радять дієтологи.
"Дотримуватися строго посту 40 днів – це все ж таки стрес для нашого організму. Найкраще поститися у дні, які рекомендує церква, – це середа і п'ятниця. Оскільки через недостатнє харчування під час постування та незбалансований раціон в людей знижується працездатність, розвивається розумова й фізична слабкість.
Тим більше – зараз весна, тож недостатня кількість вітамінів та авітаміноз у поєднанні з 40-денним постуванням трохи важкувато відображаються на нашому організмі. До того ж, нестача тваринного білка в організмі (в м'ясних і молочних продуктах) призводить до зниження опірності організму до різних інфекцій, зниження імунної реакції, зростання ризику виникнення різноманітних інфекційних захворювань, зокрема – гострих респіраторних недуг", – зауважують одноголосно медичні фахівці.
Хоч нині фінансове становище простих вірян не вельми дозволяє замінити м'ясопродукти пісною рибою чи морепродуктами, втім лікарі переконують, що й дешевші продукти містять чимало поживних і корисних для нашого організму речовин.
"З фруктів найкраще їсти яблука, в них багато поживних речовин і мікроелементів. Джерелом енергії можуть слугувати сухофрукти: чорнослив, курага. Квашена капуста також дуже корисна для нашого організму, бо містить багато вітамінів, особливо С. Під час посту треба вживати багато овочів і фруктів, насичуючи організм поживними речовинами".
Дієтологи також рекомендують поступово й акуратно виходити з посту у Великдень, тому що надмірне споживання м'ясних страв у свято може спричинити розлади травлення, а банальне переїдання після постування виведе з ладу й здорову людину, що вже казати про хворих зі шлунково-кишковими недугами.
Саме тому Великодній сніданок дієтологи рекомендують починати з вареного яйця – збалансованого білкового продукту, який стимулює активність травної системи.
Як відомо, в Україні постує значна частина населення. Великий піст – якраз у розпалі, й українці, які його дотримуються, уже не їдять ні м'яса, ні молочних продуктів. Та страждати через відсутність смаку улюблених страв не доведеться.
Правда, дехто з нас помилково вважає, що, дотримуючись Великого посту, можна дещо зекономити на харчах. Та, на жаль, на практиці це не підтверджується.
Окрім традиційних риби та грибів, замінити у раціоні м'ясо можна і соєвими продуктами. Приміром, соєва чи пшенична ковбаса за смаком така ж, як і докторська або молочна. Із нею можна навіть робити олів'є.
Та, до слова, практично сміливо можна брати постувальникам і всю ковбасну продукцію, адже її теперішній склад є й направду "скоромним".
Для заправки підійде соєвий соус – замінник майонезу. Ці компоненти наситять організм білками. А ще варто їсти пророщені бобові та зернові. У піст можна собі дозволити навіть всілякі смачні десерти. Найдорожчими ж будуть сухофрукти і гриби. Обов'язкові в асортименті тих, хто постує, повинні бути горіхи, які наситять організм вітамінами.
Так, в супермаркеті традиційний набір для пісних страв виглядатиме приблизно так (до уваги брались березневі ціни). До того ж, тут частенько можна буде натрапити покупцям на вигідні акційні пропозиції.
Наприклад, капусту можна було придбати за 18-22 грн. За молоду доведеться заплатити вдвічі більше – півсотні за кілограм. Буряк для любителів "червоного" борщику обійдеться в 14 грн. Цибуля порей оцінюється в 55 гривень. Баклажани й кабачки однакові за вартістю – 70 грн. Помідори "стартують" в ціні від 50 гривень. Печериці, що стануть ідеальною складовою будь-якої скоромної страви, "витягнуть" з кишені 57 грн. за кілограм цієї продукції.
А от болгарський перець "вимагатиме" за себе в середньому 85 грн. Ну, майже справжній овочевий делікатес. Цей низькокалорійний продукт добре відомий своїм великим вмістом корисних речовин. Але, незважаючи на це, смаковими властивостями саме зараз він не дорівняється до того смачного овоча, який масово заполонить прилавки магазинів вже в сезон.
Любителям ж рибної продукції за копчену скумбрію слід буде викласти 150-170 грн. Хек звичайний (морожений) оцінюють в 73 гривні. Консерви "Сардина" – 26-31 гривня. До речі, акційні вартують навіть 23.
А тепер – до фруктів. Яблука – від 6 (точніше 6,99 грн.) до 11 грн. Звичайно, на оптовому ринку можна знайти і по п’ять. Немаловартісним буде гранат – 70 грн. Лікарі наголошують, що варто поїсти цей плід хоча би місяць, аби відчути позитивний вплив на організм. Любителям чорносливу доведеться віддати за кілограм своєї покупки на десять гривень менше сотні.
І, на останок, про маленький перекус, точніше – пиріжок. З капустою чи картоплею (печений) він буде щонайменше 6 гривень. А от за дещо більший з квасолею просять немало-небагато – 18 грн.
Як бачимо, постувати не так і важко, адже теперішній асортимент відповідної продукції задовольнить навіть найвибагливіших покупців. Головне – аби було бажання і... гроші.
Як прогнозують експерти, серйозне здешевлення меню (і це тільки з окремих продуктів), можемо побачити лише літом.
До того ж, відкрию відому для багатьох істину: більшість із нас (з теперішніми зовсім не маленькими цінами майже на ВСЕ(!), "захмарними" тарифами на комунальні послуги та ін.) "постять" не декілька разів на рік, а, практично, круглорічно.
Та, як наголошують священики, в період посту не є основним обмеження в їжі. "Головне у піст "не їсти" один одного", – такої думки дотримуються представники духовенства.
Підготувала
Оксана МОРОЗ.
Великий піст є не стільки обмеженням в їжі, скільки часом праці людини над собою. Про це, зокрема, йдеться у зверненні предстоятеля Православної церкви України митрополита Київського і всієї України Епіфанія, оприлюдненому на сайті ПЦУ.
"Раніше ми вже згадували, що піст – це не тільки і не стільки обмеження в їжі, як час цілісної праці людини над собою, а така праця для християн неможлива без духовної складової посту – без молитви, покаяння та причастя Святих Тіла і Крові Христових.
Коментарів до новини: 0
Переглядів новини: 914