Грип та ГРВІ – це високозаразні вірусні захворювання, які характеризуються підвищенням температури тіла, явищами інтоксикації, переважним запаленням верхніх дихальних шляхів.
На сьогоднішній день захворюваність на грип та ГРВІ у Волинській області не перевищує епідемічний поріг. Цього року сезонне захворювання прогнозується на зимово-весняний період. Перші симптоми захворювання (підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах) вимагають особливої уваги.
Грип та ГРВІ дуже легко передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом: коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі, хто оточує хворого, в радіусі двох метрів. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів (в середньому 7 днів).
При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома, аби не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших на небезпеку.
Лікаря хворому слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно продовжувати лікування вдома до повного зникнення симптомів.
Якщо стан хворої людини погіршується – не зволікайте з госпіталізацією. Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо мають місце такі симптоми: сильна блідість або посиніння обличчя; затруднення дихання; висока температура тіла, що довго не знижується; багаторазова блювота та випорожнення; порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість; біль у грудній клітці; домішки крові у мокроті; падіння артеріального тиску.
Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до тяжких ускладнень хвороби.
Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, менінгіт, які іноді можуть лише за 4–5 днів призвести до смерті хворого.
Якщо ж з’явилися ознаки хвороби, слід залишатися вдома – не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка. Не бігайте до лікаря з найменшого приводу – у випадку грипоподібної хвороби ви ризикуєте спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей. Більше того: лікарня чи поліклініка під час грипозного сезону є місцем високої вірогідності заразитися. Якщо вас непокоїть стан власного здоров’я, обов’язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому.
При можливості тримайтеся на відстані не менше двох метрів від хворого. Слід ізолювати хвору людину – виділити їй окрему кімнату і посуд, обрати одну людину, яка доглядатиме за нею. Рот і ніс потрібно прикривати під час кашлю та чхання, аби запобігти розпорошенню
інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження.
Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу ж викидати у смітник. Якщо ж ви прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує шанси уникнути небезпечного захворювання.
Вакцинація — найефективніший засіб захисту від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, вона не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування.
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби. До груп ризику входять: діти до 5 років (особливо – діти до 2 років); вагітні жінки; люди віком від 65 років; люди з надмірною вагою; хворі на діабет; хворі на хронічні серцево-судинні захворювання; хворі на хронічні захворювання легенів; люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями; люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.
У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.
Лікування грипу та ГРВІ:
- ліжковий режим;
- об’ємне пиття (3–4 літри рідини на день);
- противірусні препарати ефективні в перші 2–3 доби від початку захворювання;
- симптоматичне лікування (жарознижуючі, відхаркуючі, антигістамінні, вітаміни);
- антибіотикотерапія призначається за показанням лікаря.
Грип та ГРВІ не можна лікувати тільки за допомогою антибіотиків, гомеопатичних препаратів, рецептів народної медицини.
Борис БЕГАЛЬ,
лікар-інфекціоніст Ковельської центральної районної лікарні.
Залишити коментар