Чадний газ неможливо виявити: він не має ні запаху, ні кольору. При великій концентрації СО вбиває. У малій – викликає симптоми, характерні для звичайного нездужання. Як попередити отруєння і розпізнати його ознаки?
Механізм впливу на організм
Як показує статистика, при отруєнні чадним газом всі люди (навіть одного віку і в однакових умовах) реагують по-різному, їх вираженість залежить від індивідуальних особливостей організму, ступеня фізичної активності в момент отруєння, швидкості обмінних процесів і загального стану здоров’я.
При цьому механізм впливу СО на організм однаковий. Газ через легені проникає в кров, де з’єднується з гемоглобіном, таким чином «блокуючи» клітини крові і роблячи їх нездатними до перенесення кисню. Тим самим викликає тотальне кисневе голодування всіх тканин організму, і без адекватної медичної допомоги може призвести до летального результату.
Симптоми отруєння
На початковій стадії вплив чадного газу розпізнати досить проблематично. Але якщо люди, що знаходяться в одному приміщенні, відчувають однакові симптоми — не складно запідозрити вплив окису вуглецю.
При невеликій концентрації СО спостерігаються головний біль і запаморочення, слабкість, нудота, сухий кашель, «провали» свідомості, можливі галюцинації. Відчувши щось подібне, негайно залишіть приміщення!
Важкий ступінь отруєння характеризується порушенням дихання, тахікардією, розладом координації рухів, посинінням слизових і шкіри обличчя. Можливі судоми, втрата свідомості.
Перша допомога
Повідомте оператору швидкої допомоги, що підозрюєте отруєння чадним газом.
В очікуванні медиків винесіть потерпілого на свіже повітря.
Якщо дихання хворого поверхневе або відсутнє, почніть штучну вентиляцію легенів, і проводьте її до тих пір, доки людина не зможе дихати самостійно.
Розітріть тіло потерпілого і прикладіть грілки до ніг – це допоможе впоратися з наслідками отруєння.
Якщо потерпілий прийшов до тями, але перед цим довгий час перебував у несвідомому стані, його необхідно терміново транспортувати до медичного закладу і почати лікування. Отруєння чадним газом визначають на підставі аналізу крові.
Профілактика
Чадний газ потрапляє в атмосферу при будь-яких видах горіння – в основному у складі вихлопних газів з двигунів внутрішнього згоряння. Неправильна установка і порушення техніки безпеки при використанні газового обладнання також можуть призвести до трагедії.
Забороняється:
1. Самостійно (без залучення професійної допомоги) займатися ремонтом газових і вентиляційних пристроїв.
2. Довго перебувати в замкненій ванні при включеній газовій колонці (яка розташована там же). Наприклад, не слід наповнювати ванну водою, перебуваючи в ній. А також читати, курити, засинати там.
3. Обігрівати квартиру за допомогою газової плити (духовки або включених конфорок).
4. Встановлювати витяжки й вентилятори у вентиляційні канали при наявності газових колонок і котлів, оскільки це створює зворотну тягу з попаданням чадного газу в приміщення, і при підвищенні концентрації СО до 0,32% може стати причиною загибелі людини.
5. Курити, лежачи в ліжку.
Користуючись колонкою або газовою плитою, завжди відкривайте кватирку – це знизить небезпеку отруєння чадним газом на 90 відсотків!
Майя Стецюк,
майстер виробничого навчання Ковельських міських курсів ЦО.
Залишити коментар