Раді вітати Вас!
  • Головна
  • Контакти
  • Реклама
Весь архів випусків
  • Головна
  • Категорії
    • Повідомлення в номер
    • Місцева влада
    • Репортаж
    • Політика
    • Погода
    • Редакційна пошта
    • Духовність
    • Закон і ми
    • Благодійність
    • Пам’ять
    • Спорт, природа і здоров’я
    • Всяка всячина
    • Реклама і оголошення
    • З неопублікованого
  • Галерея
  • Про нас
  • Відгуки читачів
  • Передплата
  • Контакти
  • Четвер, 15 травня 2025 року №21 (12977)

Повідомлення в номер / Магія поезії отця Івана Оринчака

13.02.2020 Семенюк Анатолій Володимирович
Магія  поезії  отця  Івана  Оринчака

оринчакМагія  поезії  отця  Івана  Оринчака

Радій, творча Ковельщино! Ще одна поетична збірка побачила світ на небосхилі краю! І назва  яка: "Душа потребує дива".
Протоієрей Іван Оринчак – автор багатьох поетичних книг. Шанувальники творчості поета і священика чекали  на цю подію з  нетерпінням. Що  із царини духовності відкриє сьогодні? Як торкнеться своїм словом Святого письма? Які настанови для душі подарує вірним?
Відкриваю першу сторінку збірки і зауважую, що я не "першопрохідець" – вже багато хто прочитав вірші, про що свідчать їх щирі відгуки замість традиційної передмови.
Вслухайтеся в цю мелодію похвальних слів: 
Галина Божик, директор  ЦБС: – "Бог щедро наділив його даром Слова, і о. Іван мудро і вдячно цим володіє. Він відкриває нам щось нове, спонукає замислитися, здивуватися, усміхнутися".
Матінка Галина Стрільчук:  – "Поезія проста і водночас глибока – це проповідь, яку легко зрозуміти всім, вона проникає в найвіддаленіші куточки душі і наповнює її світлом  Божої любові".
Тетяна Федорчук, вчитель вищої категорії: – "Щирість, відкритість, любов до життя, любові до  людей, праці,  до природи, патріотизм, вдячність і невичерпне джерело любові до рідної  батьківської землі наповнюють поезію неймовірно талановитої людини о. Івана".
Наталія Тхоржевська, вчитель: – "Духовні теми, тонко й делікатно вилиті в поетичне слово, звучать зворушливо й переконливо однаково доступно і близько дорослому і дитині".
ххх
Що додати до  цих теплих і мудрих слів? Які образні форми  слова знайти, коли в них, як в дивному лазуровому морі, купається Іван Оринчак?
Поет відкриває, немов у сповіді,  головну суть місії священика, а разом із тим поета.
Вслухаймося в цю філософську ритміку:
Хтось вважає священика вчителем,
Хтось цілителем чи знахарем.
А він є лиш душі  хранителем,
А він є лиш малим  ліхтарем.
Як це важливо: усвідомлювати своє призначення  земне – бути "малим ліхтарем", отим "Світлом від світла". Радіти кожній людині, у глибині душі якої теплить животворчий  промінь світла.
Перегортаю сторінки. Не втомлююсь перечитувати. Ось поезія "Слова". Отець Іван із прикрістю у серці  нагадує про марнослів'я і про зраду:
Я піду за Тобою, куди б ти  не йшов…" –
Так невпевненно  прозвучало,
Бо коли розпинали Тіло  і Кров,
Тих, що йшли, було зовсім мало.
Автор знає всепереможну  силу слова в молитві. Вона ллється із глибин його душі: 
Боже, ти нас не покинь! 
Дай нам, Господи, миру  в душі. 
Благослови нам Волинь 
В молитві, у пісні й вірші.
Докопуюсь до  істини: звідки у нього ця любов і біль за народ? Благословенна молитва за край свій і Волинь? 
Переконуюсь: від родинного коріння, від батька і рідної неньки. Про них у нього лишилася світла і щемлива пам'ять. Ось перегук із відомим  сучасним поетом Миколою Луківим: 
Доки є ще живі мама й тато,
Обіймімо як би весь світ.
Це бо справді є надто багато,
Благодать для усіх наших літ!
Саме від батьків в автора ставлення до вірних своїх парафіян, як до друзів.  Він знає ціну дружби і нагадує нам, що це частинка  щастя кожного із нас:
Яке це щастя, коли є в нас друзі,
Яким завжди в житті потрібні ми.
Коли ми в радості, а ще коли ми в тузі,
Бо справжні  друзі – Янголи з крильми.
Для добрих друзів у нього порада: 
Борися, друже, перемагай!
Не дозволяй собі розчарування.
Живи бо так, немов ця мить остання,
Й у всьому цьому спокій  зберігай. 
Маємо відзначити головну особливість збірки: вона проникнута християнською філософією  буття, доступною і цікавою для найбільш вибагливого читача.
Для пізнання філософської істини любові, добра, смирення та милосердя у нього – свої особисті прийоми, барвисті образи, свої, часом болючі, контрасти. Знаєте, в чому суть класики поезії чи прози? У тому, що  в прочитаному ти знаходиш, неначе свої думки, свої фарби слова, свої ідеї:
Вважають, що Бог живе на небі,
На першому, третьому, сьомому,
І лише у важливій потребі
Він сходить на землю Содому.
Автор не залишає без відповіді нашу людську гріховність та як навчитель і душпастир  вчить:
Сльози вмивають наш  біль  і наш жаль.
І дійсно, частково  полегшують муку,
Яку не пройшли б ми в житті своїм даль –
В молитві нам Бог Подає Свою руку.
Іван Оринчак часто посилає нам іскринки радості, стає щирим, доступним і близьким кожному з нас. Немов знявши священницьку одіж, стає перед вірними рівним і нагадує:
Яка це радість – швидко прокидатись,
Світанки у долонях потримати.
В молитві щирій Богу сповідатись,
Щоб далі друзям вірші  дарувати.
Ось на цьому перехресті високодуховного і простого, до болі земного і близького, криється магія поетичного слова протоієрея о. Івана Оринчака. Що ж, наш духовний наставнику і друже, –
Творіть і лелійте поезії  слово,
Бо ж душа потребує дива.
Кожне слово духовна для Бога обнова.
Молимо в Нього: "Будьте  щасливі.
Ведіть Своїх вірних шляхом перемоги,
Дух підіймайте високо   до неба.
Душа, мов ріка, тече крізь пороги,
І слово духовне для неї потреба”.
ххх
У центральній районній бібліотеці минулої п'ятниці, 7 лютого ц. р., відбулась презентація збірки поезій о. Івана Оринчака, настоятеля храму  святителя Миколая Чудотворця села Колодяжного, під назвою "Душа потребує дива".
Священик, поет о. Іван Оринчак із чистим сумлінням у  новій книзі пропонує свою творчість вірянам, розкриває філософію християнської віри посередництвом витонченого поетичного слова.
"Дорогий наш отче! Потрібно писати ще і ще, творити, презентувати і на крилах небесних янголів, молитовно нести своє надбання у цей шалений, позначений гріховністю світ", – думаю я, перебуваючи, у переповненому залі районної бібліотеки шанувальниками творчості нашого славного земляка.
Животворним струмком переливаються в душі присутніх диво поетичного слова. Тон задала ведуча Ольга Бичковська. Проникливо декламувала поезію Олена Місюра із села Доротища. Зворушливо пролунала пісня  у виконанні о. Василя з Мощеної. В цю гармонію барвистого дійства органічно  вплелися ангельські голоси гурту "Джерело" із села Чаруків, що на Горохівщині.
Тішили душу і серце діти із села Дубового, якими опікується і яких веде до храму Божого Наталія Тхоржевська. Зворушливо виконав твори батька син Остап і донька Соломія, яким радіють о. Іван Оринчак та матушка Оксана.
Кожен виступ супроводжували гарячі і щирі оплески. Щирі вітання і добрі побажання звучали з вуст очільника Колодяжненської ОТГ Віталія Кашика – це ознака того, що культура в громаді на належному рівні і чільному місці.
Як і годиться, поету – заслужені квіти, дарунки і сердечні побажання. Свято вдалось! Душі, які потребували дива, отримали його сповна.
Подякуймо Богу, що в селі  Колодяжному, над яким сяє сузір'я Косачів, на творчому небосхилі з'явилася ще одна яскрава зірка отця Івана Оринчака. Творіть, наповнюйте цей світ добром і любов'ю, шановний отче Іване. Заради цього варто жити. Щасти Вам!
Анатолій СЕМЕНЮК.

Залишити коментар

Ваш коментар з’явиться після перевірки модератором

ВІСТІ КОВЕЛЬЩИНИ

  • Редактор
    Вельма Микола Григорович
  • Перший заступник редактора
    Ляшук Світлана Олександрівна
  • Головний бухгалтер
    Шостацька Ірина Іванівна

Громадсько-політична газета "Вісті Ковельщини" 2012-2025