Тисячу гривень обіцяють усім, хто щепився двома дозами вакцини проти covid-19. Ця президентська ініціатива матиме назву єПідтримка і буде націлена на підтримку українського бізнесу, що постраждав через пандемію, а також на залучення громадян до вакцинації. Нараховувати гроші планують уже з 19 грудня цього року та впродовж наступного за допомогою застосунку "Дія".
Як повідомив Прем'єр-міністр Денис Шмигаль, для виплат вакцинованим від коронавірусу цього року з Держбюджету виділять 3 млрд. грн., а на початку 2022 року – ще 3 млрд. грн., але можливе розширення фінансування цієї програми. Фінансування вдалося знайти завдяки перевиконанню бюджету, а саме з фонду допомоги бізнесу, який постраждав від Сovid-19.
За словами глави Уряду, це окрема програма із загального фонду Державного бюджету. Жодних податків на цю 1000 гривень нараховуватися не буде. Також ці кошти жодним чином не вплинуть на отримання субсидії.
Як її будуть отримувати вакциновані громадяни, що не мають додатку "Дія", ще повинні вирішити. Досі напрацьовують і сам механізм виділення коштів. Єдине, що достеменно відомо, – це не буде готівка: кошти будуть перераховувати на віртуальну платіжну карту у "Дії", і їх можна буде витратити лише на певні товари та послуги. Наприклад, на подорожі Україною залізничним та авіатранспортом, на квитки у кінотеатри, музеї та виставки, придбання книг абонемент на відвідування спортзалу.
Прессекретар Президента України Сергій Никифоров, зокрема, пояснив, що так держава повинна простимулювати бізнес, який постраждав від пандемії. Ця ініціатива є масштабною програмою підтримки бізнесу, а не "тисячею за вакцинацію".
Водночас обіцянка Президента Зеленського видати по тисячі гривень всім, хто двічі щепився від коронавірусу, викликала бурю жартів у соцмережах. А також аналогій з "Юлиною тисячею" – програмою виплат вкладникам Ощадбанку СРСР, яку в 2008 році ініціював уряд Юлії Тимошенко. Тоді на це витратили понад 5 мільярдів гривень з бюджету, але виплати припинилися через світову фінансову кризу.
Жарти жартами, але тоді українці отримували "живі" гроші, і витратити їх могли на особисті потреби. Та й суми дещо різнилися: як не як, тоді це було двісті доларів, а сьогодні нашим громадянам обіцяють лише по 38 доларів…
А як ставляться до цієї ініціативи жителі нашого краю? Поцікавилася безпосередньо у них.
Наталія (53 роки), швачка:
– Бабуся в сімдесят років не піде на той фітнес. Їй би на ліки, на продукти виділили. Та й взагалі, звідки, наприклад, в нашому селі кінотеатр, спортзал?
Юрій (31 рік), заробітчанин:
– Мені це не потрібно. На кіно чи на спортзал я якось зароблю.
Михайло Петрович, працюючий пенсіонер:
– Досить хороша ініціатива. Нічого не бачу тут поганого. Може, на ці гроші ходитиму в кіно.
Вікторія, вчитель:
– Старшим людям, для яких ця тисяча справді важлива, буде "дуже цікаво" її витратити на кіно. Якщо чесно, то краще до пенсій людям накинули б – було б те саме фінансування економіки, і людям з мінімальними доходами можна було б перед Новим роком щось смачненьке купити.
Валентина, працює на залізниці:
– Ну такі великі гроші, що ой! З приводу поїздок Україною, то за ці гроші ні поїздом, ні літаком особливо не намандруєшся. А люди вакцинуються й без тисячі.
Олександр (43 роки), вчитель:
– Не така вже й погана ідея – фінансове заохочення вакцинації. Просто потрібно було цільове використання коштів дещо змінити. Наприклад, вакцинованим у віці 60 + років гроші виділити з можливістю їх витрачати на ліки, на продукти чи комунальні рахунки.
Андрій Миколайович, пенсіонер:
– Я пенсіонер, маю цукровий діабет, пережив інфаркт. Якщо чесно, боюся вакцинуватися, хоч лікарі переконують у іншому. За тисячу Зеленського мене й не поховають, а йти на концерт, де скачуть по сцені, наче клоуни, не хочу. Там якраз і є можливість схопити "корону".
Олег (46 років), підприємець:
– Наскільки мені відомо, ці гроші беруться з фонду підтримки підприємництва, постраждалого від ковіду на підтримку того ж підприємництва. Я працюю на ринку і не бачу зв'язку, як мені допоможе ця ініціатива. А так в цілому, чому б і ні?
ххх
Як бачимо, думки наших земляків різняться. Хтось схвалює цей почин влади, хтось навпаки, а комусь взагалі байдуже. Але тій самій владі таки слід би було прислухатися до голосу народу і переглянути питання призначення цільового використання передбачених коштів.
"Хліба і видовищ!", – це стародавнє гасло римської юрби, можливо, слід було би взяти за основу. А от видовища без хліба, які нам зараз пропонують, навряд чи стануть стимулом для вакцинації, порадують або полегшать життя людей в сьогоднішніх реаліях.
Вікторія ЗІНЧУК.
Залишити коментар